Andres Sütevaka Y EL SOL CAE

13.10 – 05.11.2016 Pärnu Linnagalerii Kunstnike Maja, Nikolai 27. Andres Sütevaka personaalnäitus „Y el Sol Cae“ (ja Päike kukub).
Näitusel saab näha Andres Sütevaka ekspressiivset maaliloomingut koos viimastel aastatel Hispaanias valminud keraamikaga.
Kunstnik alustas oma kunstiõpinguid 1994. aastal Pärnus, on õppinud skulptuuri Tartu Kõrgemas Kunstikoolis. 2014. aastal suundus Sütevaka Hispaaniasse eesmärgiga täiendada end nii skulptuuri kui keraamika alal. Andres Sütevaka resideerub hetkel Barcelonas, kus ta õpib keraamikat Escola d`Art i Superior de Disseny de Pau Gargallo.
Barcelonas on kunstnik korraldanud juba kaks personaalnäitust, osalenud Cordoba, La Rambla keraamikanäitustel ning hetkel on tema tööd eksponeeritud Barcelona keraamikute ühisnäitusel galeriis ACC (Associasó Ceramistes de Catalunya) „Cases per guardar secrets“.
2015. aastast on ta Kataloonia Keraamikute Liitu (Associasó Ceramistes de Catalunya) liige.
Sütevaka loominguga on võimalik tuvuda ka kuni 6. novembrini  Barcelona keraamikamuuseumis (Museu Can Tinturé de Esplugues de Llobregat)  „Angelina Alós“  nimelisel XVIII rahvusvahelisel keraamikabiennaalil.

Sütevaka keraamikas on kaks eraldiseisvat liini : konstruktivistlik minimaal, arhitektoonsed abstraktsed plaadid ning ekspressiivselt maalitud vaagnad.
Sütevaka ei valmista tarbekeraamikat, pigem eksperimenteerib oma esemetel sarnaselt maalidega ekspressivset maalikäsitlust. Kunstnik ütleb, et ta võtab klassikalise savist vaagnavormi ja muudab selle kui lõuendiks. Käesoleval näitusel eksperimenteerib kunstnik nimetatud vaagnad kõrvuti maalidega seintel. Samuti on näitusel eksponeeritud konstruktivistlikus laadis maalitud keraamilised minimaalid ja eksperimentaalsed plaadid.

Lähiaastatel ei plaani Andres Sütevaka oma töid Eestis rohkem eksponeerida, plaanides jääda pikemaks ajaks Hispaaniasse õpinguid jätkama.

Andres Sütevaka õpinguid ja loomingulist tegevust Barcelonas on toetanud:
Tartu Kõrgem Kunstikool
Eesti Kultuurkapital
Eesti Kultuurkapitali Pärnu- ja Tartumaa ekspertgrupid
Eesti Kunstnike Liit
ettevõtja Tiit Pruuli

http://sytevaka.com/
www.linnagalerii.ee

syt_0002-2 syt_0003-2 syt_0005-2 syt_0009-2 syt_0010-2 syt_0019-2 syt_0029-2 syt_0026-2 syt_0016-2 syt_0038-2 syt_0040-2 syt_0043 syt_0044-2 syt_0041-2

MEEDIA:
ERR Uudised 19.10.2016. Vaata: http://uudised.err.ee/v/etv_uudistesaated/b5ba5d2d-34ae-45e2-bffe-db592655be52/err-i-teleuudised-kell-7

Pärnu Postimees”Savivihkajast sai keraamik” Karin Klaus 21.10.2016

Kunstnik Andres Sütevaka tuli mõneks ajaks Hispaaniast koju käima ja Pärnu linnagalerii kunstnike majas oma näitust avama. Muidu tema loomingut Eestis ei näe, sest ta on Hispaanias end mõnusalt sisse seadnud. Kuuma päikese all sünnivad aina uued tööd.
Sütevaka personaalnäitus “Y el Sol Cae (ja Päike kukub)” koondab autori suuremõõtmelised maalid ja viimastel aastatel Hispaanias valminud maalilise keraamika. Kuigi tema maalid olid varemgi erksatoonilised, toob lõunamaal elamine loomingusse rohkem värvipillerkaari. Jõulised ja abstraktsed värvikompositsioonid on jõudnud keraamikalegi: vaagnatele ja plaatidele.
“Mulle meeldib Hispaania valgus,” kommenteeris kunstnik. “Hakkasin seal maalima, viisin lõuendi aeda ja märkasin, et intensiivses valguses on mu värvikasutus ja töö tulemus hoopis teistsugune.”
Hispaaniale mõeldes tuleb silme ette pigem iseloomulik sinivalge peenete mustritega kirjatud keraamika. Sütevaka eredatooniliste abstraktsete kompositsioonidega vaagnad näevad välja hoopis teistsugused: võib-olla seepärast ongi Eesti meest Hispaanias nii hästi vastu võetud.
Mind pandi kedra taha kaussi voolima ja savikamakas lendas mulle näkku. Ütlesin õppejõule, et elu sees ei taha enam keraamikaga tegelda.
Nimelt suundus Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumi kunstiosakonnas 1994. aastal õpinguid alustanud ja Tartu kõrgemas kunstikoolis skulptuuri õppinud Sütevaka 2014. aastal Hispaaniasse, et vahetusõpilasena end skulptuuris ja savikunstis täiendada. Praegu elabki ta Barcelonas ja õpib keraamikat Escola d’Art i Superior de Disseny de Pau Gargallos.
Mõni aasta tagasi, kui Sütevaka otsustas Tartu kõrgemasse kunstikooli skulptuuri õppima minna, põrus ta erialaeksamil, sest võttis savi esimest korda elus kätte. “Arvati, et ega maalikunstnikust skulptorit saa,” meenutas Sütevaka oma sisseastumiseksamit. “Õnneks motivatsioonieksam päästis mind.”
Peagi konkureeris Sütevaka Erasmuse programmi raames vahetusõpilase kohale Soome kunstiakadeemias. Sinna ta ei pääsenud, aga valikus olid veel Kreeka ja Hispaania kool. Juhuse tõttu oli Hispaania programmi koordinaator just Tartus näituse avamisel.
“Hispaania olin välistanud kui mulle kauge ja tundmatu maa, aga saatsin siiski paberid ära ja sõitsin tundmatusse,” seletas kunstnik. “Hiljem tuli mulle meelde, et kunagi lasteaias saadeti minu puidust kollaaž Hispaaniasse kunstikonkursile ja ma sain seal esikoha. Tagantjärele võib seda saatuslikuks vihjeks pidada.”
Algul ei meeldinud Sütevakale Hispaanias sugugi, sest kultuurierinevused tundusid liiga suured. Eneselegi üllatuseks avastas mees mõne kuu pärast, et on riiki lootusetult armunud. Nii jäigi ta sinna veel üheks aastaks õppima.
Sütevakal tuli loobuda oma eelarvamustest keraamika suhtes, kuigi Tartu kõrgemas kunstikoolis ei kuulunud see kursus just tema lemmikainete hulka.
“Mind pandi kedra taha kaussi voolima ja savikamakas lendas mulle näkku. Ütlesin õppejõule, et elu sees ei taha enam keraamikaga tegelda,” rääkis Sütevaka toonasest pettumusest. “Barcelonas võtsin keraamika skulptuuriõppe kõrvale lisaaineks ja järsku tundsin, et see sobib mulle ja pakub huvi. Hakkasin värvidega katsetama ja keraamikaga eksperimenteerima. Mul tärkas mõte ühendada oma maalikäsitlus vormidega.”
Nüüdseks on kunstnik Barcelonas korraldanud kaks isikunäitust ja osalenud Cordoba keraamikanäitusel. Praegu eksponeeritakse tema töid Barcelona keraamikute ühisnäitusel galeriis ACC (Associasó Ceramistes de Catalunya) ja Barcelona keraamikamuuseumis Angelina Alóse nimelisel XVIII rahvusvahelisel keraamikabiennaalil. 2015. aastal võeti Sütevaka vastu Kataloonia keraamikute liitu.
“Plaanin Hispaanias oma õpinguid ja tööd jätkata. Pärnu näitusega ilmselt lõpetan suurema näitusetegevuse Eestis, kuna energiat kahe riigi vahel jagada on kurnav,” nentis nüüdseks juba Hispaaniasse tagasi sõitnud kunstnik.