TASSIKE TEED MERE ÄÄRES

17.04 – 18.05.2019 Pärnu Linnagalerii Kunstnike Maja, Nikolai 27.

Näitus ühendab töid kuuelt autorilt – Alesya Skorobogataya, Alexander Domanov, Yulia Matsuro, Gleb Otchik, Ivan Semiletov, Dmitry Oganov, kes esindavad Valgevene kunsti uut põlvkonda. Nende valitud meetodid on loomingulise lähenemise poolest erinevad. Kuid just see mitmekesisus ongi iseloomulik Valgevene tänapäevasele kunstile, kus austust traditsioonilise koolkonna vastu täiendab autorite erakordne isiklik panus.

Alesya Skorobogataya maalid on oma olemuselt illusoorsed. Autorile omane hüperrealistlik kujutuslaad ümbritseb vaataja materiaalsete objektide maailmaga, mis on täis lüürilist sensuaalsust ja tabamatut ilu. Isegi kõige lihtsamad lineaarsed lood ei tundu pelgalt reaalsuse tõlgendusena. Autor kannab harjumusliku lahtimõtestamisviisi üle kompositsiooni, muutes samas vaatenurka. Alesya Skorobogataya tööd on tulvil õhku ja valgust, aga esteetilise ülesande täitmise kõrval illustreerivad need autori eluvaadet ja tundemaailma.

Alexander Domanov ühendab enda loomingus silmapaistvad tehnilised oskused ja sügava filosoofilise tähenduse. Muu hulgas taaselustab ta natüürmordi žanri, andes sellele tagasi sügava sisu ja allteksti. Alexander Domanovi pildid on seotud vanade Euroopa meistrite loomingulise traditsiooniga ning läbi imbunud müstilisest ja dramaatilisest energiast.

Valgevene realistliku maali koolkonna parimaid traditsioone edendab Yulia Matsuro. Autor saab inspiratsiooni ümbritsevast ruumist, luues maali- ja graafikatehnikas väljendusrikkaid üldistusi. Loodusesse sügavalt armunud Julia Matsuro annab oma töödes edasi erilist poeetilisust.

Uute materjalivõimaluste otsing täidab Gleb Otchiku tööd maksimaalse energiaga. Autor katsetab julgeid värvikombinatsioone, mis annavad tema loomingule erilise väljendusjõu.

Ivan Semiletov kujutab oma loomingus sürrealistlikku maailma. Tema töid iseloomustab eriline kujundlik sümbolism. Aineline maailm justkui elustub ja hüpertrofeerub, säilitades samas oma meelelise alge. Ivan Semiletovi maale iseloomustab ebakõlaline musikaalsus, mis autori filosoofilise arusaama kaudu lõuendil korrastub.

Skulptor Dmitry Oganov püüdleb skulpturaalses kunstis ekspressiivse ja sümboolse üldistuse poole. Kasutades mütoloogilist ainest ja arhetüüpseid kujundeid, loob ta ainulaadse skulptuurse vormi.

Näitust kureerib Rahvusvaheline Kunsti Laboratoorium.

Näitust toetavad Eesti saatkond Minskis, Valgevene Kunstnike Liit, Minski Kunstipalee, Uue Kunsti Algatus, Rahvusvaheline Kunsti Laboratoorium ja Eesti Kultuurkapital