15 RAAMATUT. Urmas Viigi raamatugraafika.

28. 11 – 22. 12. 2012 Pärnu Linnagaleriis (Uus 4)

 

Urmas Viik startis kunstnikuna 80ndate lõpul ja 90ndate alguses eesti graafikakunsti valitsevaid traditsioone trotsiva uue põlvkonna jõulise esindajana. Eesti kunstimaastikul said tuntuks tema suureformaadilised sinised kuivnõela tehnikas graafilised lehed. Aga juba üheksakümnendatel tegi ta ka mitmeid kannapöördeid, mis jäävad talle omaseks ka edaspidi. Aastatuhande vahetust markeeris Rottermanni soolalaos esitletud totaalne installatsioon “Ruth hingab. Anna hingab”. Järgnevat kümnendit Viigi loomingus saadavadki mitmed mastaapsete ruumiinstallatsioonidega näitused –“Rokokokoo”,”Roos.Kärbes.Roos “, “Luige Hummer”.

2003. aastal lisandus Viigi ampluaasse aga uus valdkond – raamatukunst. Nüüdseks on ta kujundanud ja illustreerinud kümneid raamatuid, innu ning produktiivsusega, millest annavada tunnistust iga-aastased äramärkimised eesti kaunimate raamatute konkursil ning 2010. aastal kandmine IBBY (International Board on Books for Young People) illustraatorite aunimekirja. Nagu 90ndate alguse eesti vabagraafikas, nii alustas Urmas Viik poolteist kümnendit hiljem värskenduskuuri eesti raamatuillustratsioonis. Viik väärtustab raamatu terviklikkust. Võiks öelda, et ta on eesti lasteraamatusse toonud omalaadse konseptuaalse illustratsiooni, kus pildi vaatamisele lisaks, võib tahtmise korral ka “pildi taha” kiigata. Urmas Viigi raamatugraafika ei alahinda last. Armas ninnu-nännu on tema töödele võõras. Samas leiab neis pea alati atraktiivsust, detailsust ning graafilist elegantsi. Lisaks sisulisele värskusele võib tema piltides kohata mitmeid eesti illustratsioonis senitundmatuid vormiuuendusi. Viik ei pinguta oma brändi nimel ega ürita kultiveerida mingit talle ainuomast visuaalset atribuutikat. Pildikeel võib üsna tugevalt varjeeruda. Iga uus raamat on uus algus.

Nagu näituse nimetusest näha, eksponeerib kunstnik töid 15 raamatust. Siin ei näe ei originaale ega reproduktsioone. Urmas Viigi raamatugraafikas ei oma need terminid tähendust. Illustratsioonid arenevad tavaliselt napist visandist, ülejäänu-jooned, värvid, faktuurid, varjundid pannakse paika arvutis. Protsessi pärjab kõrgekvaliteetne digiprint, mis trükitakse tavaliselt heale sügavtrükipaberile. Näha saab raamatuillustratsioonide põhjal valminud piiratud tiraažiga vabagraafilisi sarju, milles kunstnik üsna mänguliselt ja vabalt tõlgendab iseenda raamatugraafikat. “15 raamatut” Pärnu Linnagaleriis on tõenäoliselt üks mahukamaid raamatuillustratsiooni alaseid isiknäitusi Eestis viimastel kümnenditel.