4 VAADE. Mari Kivi, Edgar Tedresaar, Gaidy Kesa, Alar Tuul

1.03-24.03.2012 Pärnu Linnagalerii Raekojas (Uus tn 4)

Maalinäitus 4 VAADE tutvustab nelja noore kunstniku loomingut, kes on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli maalingute osakonna: Gaidy Kesa 2008, Alar Tuul, Mari Kivi ja Edgar Tedresaar 2010. Näitusele on koondatud nende uusim looming käesoleva aasta algusest.

4 VAADE ei sea piire teemadele, väljenduslaadidele. Nelja kunstniku inspiratsiooniallikad ja viis, kuidas nad oma mõtteid/tundeid lõuendile panevad, ei ole liigitatavad ühise nimetaja alla.

Ühine puutepunkt saab alguse vaatepunktist. Vaate konstrueerimine on ühine ülesanne. Protsessist tekib plaan, vaateplaan, kaart.

Nii visuaalsesse kui mõttelisse ruumi süübimisel võib selle lahti võtta või jagada mitmeks osaks, ka neljaks. Seda saab muuta ja uuesti konstrueerida. Võib end kujutleda igas osas, igas astmes, igas tahus. Kõik on jagatav, lahtivõetav: sina ise ja ruum, sinu reaalsus ja unesolek.

Täiusliku vaate formaat pole lõplik, selles on välja ulatuvaid vaateservi, detaile, ruume. Iseendagi võib kaotada raamist välja ulatuvasse ruumi.

Vaatepunkti määramisel on suhteliselt keeruline selleks ise mitte saada.

Võiks ju tahta formuleeruda kellekski teiseks ja iseendasse mitte puutuda, laenata huvitavamaid, terasemaid ja ilusamaid silmi. Korrapealt võiks vaadet silmata pealt, seest, alt, ülalt jne.

Näitus on vaade elule: minevikule, olevikule, tulevikule ja unistustele.

Vaade tunnetele, tabudele, pahedele, voorustele. See on vaade iseendale ja ümbritsevale reaalsusele, kujutelmadele, erinevatele kanalitele, sagedustele. Kanalites on ruume ruumis, pisaraid pisarates, mootoreid ja kehasid, nägusid ja linnaosasid, mille templijälg on kordistatud, mille intensiivsus on valus seda välja ütlemata, laulmata, maalimata.