15.02 – 11.03.2017 Pärnu Linnagalerii Kunstnike Maja, Nikolai 27. “Jumalate arhitektuur”
Avamine kolmapäeval, 15.02 kell 17
Näitus ei tegele religiooniga.
Või mõne kultuuriloo ümber jutustusega.
Või newage’iga.
Pole ka sõnumitooja või poeesia.
Oluline on arhitekuur.
Tema ürgsem ja algsem essents.
Jumalik olemus.
Nii nähtaval kui ka nähtamatul tasandil.
Mis läbistab teda ja puudutab meid.
Universaalne jõud.
Mis on samaaegselt me enda jõud.
Lõpmatus.
Ahti Sepsivart on noor arhitekt-kunstnik. Ta on lõpetanud rakendusarhitektuuri õppekava Tallinna Tehnikakõrgkoolis ning õpib hetkel Eesti Kunstiakadeemias arhitektuuri ja linnaplaneerimise eriala magistriõppes, tegeledes selle kõrvalt ka reaalsete arhitektuuriprojektide elluviimisega.
Lisaks sellele on Ahti täiendanud end Austrias Carinthia Kõrgkoolis, tegelenud seal passivmaja tehnoloogiate uurimisega, Soomes Aalto Ülikoolis ning saanud teadmisi Norras arhitekt Sami Rintala juhendamise
Õpingute kõrvale mahuvad veel mitmed koostööprojektid nii Eesti kui välismaiste büroodega. Ta on osalenud grupinäitustel, performance’itel, teatrietendustel, tänavakunstiprojektides, loonud installatsioone ja illustratsioone. Ahti tööd pakuvad mastaapseid ja lummavaid lahendusi, samas detailses ja minimalistlikus teostuses. Nii loob ta puhta ja harmoonilises tasakaalus ruumi, kus kohtuvad inimene loodus ja arhitektuur.
MEEDIA: “Arhitekt kohtub loodusega” Pärnu Postimees 02.03.17 Karin Klaus
Arhitekt Ahti Sepsivart loob oma näitusel “Jumalate arhitektuur” harmoonias ruumi, kus kohtuvad inimene, loodus ja ehituskunst.
Sepsivart õpib Eesti kunstiakadeemias arhitektuuri ja linnaplaneerimise eriala magistriõppes ning kirjutab selle kõrvalt arhitektuuriprojekte. Palgatööna tuleb mehel eramaju ja ühiskondlikke hooneid kavandades arvestada klientide soovidega, kuid kunst pakub loomevabadust.
“Minu töö on konkreetne ja maine. Kunst nõuab intellekti, vaimsust ja kohalolu: ainult mina, kõiksus ja hetk, kus sünnivad tõelised nägemused,” rääkis grupinäitustel, performance’itel ja tänavakunstiprojektides osalenud, installatsioone ja illustratsioone loonud kunstnik.
Pärnu kunstnike majja tõi Sepsivart seeria minimalistlikke ja detailseid joonistusi, kus õhulised arhitektuursed vormid sulanduvad loodusesse. Autori sõnutsi kujutab ta arhitektuuri inimese abilisena, mis aitab vahendada kõrgemat energiat. Näituse keskseks tööks nimetab Sepsivart kuldse keskmega pilti, mida võib vaadelda nii energiakeskuse kui ka ruumi ja näituse hingena.
Pole vahet, mis tööd sa teed, kõik oleneb häälestusest. Ahti Sepsivart
“Näitus keskendub rohkem essentsile, väele ja jumalikule olemusele, mis jäävad arhitektuuri taha. Kui sügavamale minna, siis see vägi peitub inimese seeski,” seletas kunstnik. “Võib-olla arhitektuur on abivahend, mis aitab inimesel taas seda väge endas tunda.”
Mees tahab oma piltidega jätta vaatajatele ruumi ise mõelda ja tunda. Hinnangud ja eelarvamused nii näituse kui maailma kohta soovitab ta maha jätta, sest need takistavad maailmaga suhestumast.
Sepsivart väärtustab oskust nautida hetke. Ta ütleb, et selle kaudu sünnivad looming ja heatahtlikkus.
“Nii kunst kui arhitektuur võivad olla vahendid, mis aitavad tuua sind kohale iseendasse ja selle abil saada kontakti kõrgemate tasanditega. Pole vahet, mis tööd sa teed, hetk on alati igaühele sama. Kõik oleneb häälestusest,” arvas ta.
Näituse keskseks tööks nimetab arhitektitöö kõrvalt vabaloominguga tegelev Ahti Sepsivart kuldse keskmega pilti, mida võib vaadelda nii energiakeskuse kui ruumi hingena.
Näitus “Jumalate arhitektuur” jääb Pärnu linnagalerii kunstnike majja 11. märtsini.