Pärnu Kunstihallis 8. veebruar – 7. märts 2008
Näituste korraldajad: Ameerika Ühendriikide Suursaatkond Eestis, Pärnu Linnagalerii
Viimase 25 aasta jooksul on John Margolies kamminud läbi muljetavaldava osa USA maanteid ja kõrvalteid, otsides unikaalseid ja tüüpilisi näiteid teeäärsest arhitektuurist. Näitus oli läbilõige Ameerika maanteede servas asuvate teenindusettevõtete, söögikohtade, tanklate ja lõbustusasutuste ehitistest läbi aastakümnete. Huvi tekkimisest samalaadsete ehitiste vastu Eestis näitasid kaks fotonäitust aastast 2004 Eesti bussipeatustest.
Ameerika vaba ettevõtlus reageeris autoliikluse kasvule uut tüüpi äride rajamisega, mis olid mõeldud spetsiaalselt autosõitjate vajaduste rahuldamiseks, pakkumaks autoreisjatele kütust, toitlustust, öömaja ja meelelahutust. Maanteede äärde kerkisid erilised väikeehitised hiiglaslike siltidega, et oma olemasoluga kihutajate tähelepanu võita ja peatuma sundima. Selline leidlik ja lapselik ajastu kestis 1950. aastateni, mil alustati uute kiirteede ehitamist. Interstate highway’d ehk osariikidevahelised kiirteed läksid vanadest maanteedest kaarega mööda ja jätsid paljud populaarsed teeliste peatuspaigad klientideta. 21. sajandi alguseks on endisaegne maanteeäärne arhitektuur peaaegu hävinud. Omanäoliste naivistlike ehitiste asemel on ühetaolised tüüpsed teenindusketid.
Enam kui 25 aastat on arhitektuuriajaloolane John Margolies käinud kaamera käes risti-põiki läbi Ameerka Ühendriikide, et leida riismeid ja teha pilte Ameerika kaubandusliku arhitektuuri hääbuvast ajaloost. Näituse fotod on valitud tuhandete hulgast, mis Margolies on jäädvustanud. Tekkiv kogupilt on portree ajärgust, mil igaüks võis ettevõtjana ellu viia oma ”ameerika unelmaid”.