Ärkamisetärkamisemärkamine PÄRNU KUNSTIKLUBI

15.03 – 08.04.2017 Pärnu Linnagalerii Kunstnike Maja, Nikolai 27. Pärnu Kunstiklubi aastanäitus “Ärkamisetärkamisemärkamine”. Näitusel osalevad kunstiklubi liikmed:
Mare Säkk, Marju Lorentson, Svetlana Markina, Ly Saat, Lea Kuusk, Malle Heinonen,Ervin Raud, Selma Juurikas, Aili Mets, Tiina Niin, Tiina Erala, Kersti Ristmäe, Ülle Raidma.
Ärkamisetärkamisemärkamine.
Ei saa enam aru, kas on hommik või õhtu. Tinased pilved ripuvad nii madalal, et näivad puulatvadesse kinni jäänud. Ei mäletagi enam, kustpoolt tõuseb päike. Hall Eestimaa talvekaamos muudab su jõuetuks ja ükskõikseks…
Ja siis, ühel hommikul kardinaid akna eest tõmmates tahaksid rõõmust hõisata – akna taga on selge sinine taevas ja päike! Tuba saab valgust täis ja päev võib alata – valgusepäev üle pika aja! Hommikukohvi juues küpseb kiire otsus – täna ma maalin! Põrgusse kõik muud asjatoimetused ja kohustused! Töötoas ootab ju ammu juba maalipukil valge lõuend värvilisi pintslilööke…
Nii ruttabki päikesevalgusest õhevil kunstnik peagi pintsleid valima ja värve tuubidest välja pigistama. Esimene pintslilöök tuleb kollane… ja siis järgneb tõeline värvipillerkaar ning õhtuks on lõuendil valgust ja kevadeootust täis maal. Aga kunstnik ise?  Värvine, väsinud, kuid õnnelik. On saabunud ärkamise, märkamise ja peagi ka tärkamise aeg.

MEEDIA: “Kunstiklubi kuulutab kunstnike majas kevadet” Pärnu Postimees, 4.04.2017 Karin Klaus
Värsked värvid, päikesevalgus ja lume viimased virvendused – nii näevad kevadet Pärnu kunstiklubilased, kelle  traditsiooniline aastanäitus kunstnike majas kannab pealkirja “Ärkamisetärkamisemärkamine”.

“Hea, et Eestis on kole sügis, mis annab meie aastaaegadele ja nende vaheldumisele sügavama amplituudi,” rääkis näituse avamisel kunstiklubi eestvedaja Kadri Grišin. “See muudab hinge tundlikuks ja tekitab võime märgata detaile, mis on meiegi maalidele jõudnud.”

Kunstiklubilased on kevadet märganud ja maalidele talletanud maastikuvaadete, portreede, lillede ja abstraktsete värvimängudena. Punase kuke aasta algust tähistab mitu jõulist kikkapilti.

Kunstiklubilase Tiina Erala jutu järgi said maalijad enne aastavahetust teada, et nende ülevaatenäitus toimub seekord märtsis.

“Me pole professionaalsed kunstnikud, kes päevast päeva ainult maalivad. Meil tuleb palgatööle, perele ja kõigele muule lõivu maksta, seepärast ei jõudnud kõik näitusele tuua uusi maale,” seletas Erala. “Kuid tubli annus päris värskeid töid lähtub just kevade teemast.”

Erala tõi näitusele maali roheliste juustega kevadenaisest, mis valmis esimeste päikeseliste päevade ajal pärast pimedat talve. Töö “Ikka valguse poole” sündis aga aastavahetuse järel, kõige pimedamal ajal.

“Huvitav on näha, mis on ühte või teist inimest on pannud pintslit haarama,” kõneles Erala kaasklubiliste loomingust. “Igaüks tunnetab kevadet isemoodi ja loomingu ajendki on erinev.”

Staažikat kunstiklubilast Marju Lorentsoni tõukas varakevad maalima lumevalgeid abstraktseid pilte. “Minule seostub märtss sellega, et lumi läheb kirkaks ja valgus heledaks, vähene lumi särab päikese käes ja tekib tunne, et kohe algab kevad,” iseloomutas kunstnik oma loomelaadi.

Peale maalide pani Lorentson näitusele video meditatiivsest vetevärelusest, mis jäädvustab üht kaunist kevadist hetke. “Käisin mehega särge püüdmas, istusin paadis ja filmisin, kuidas puude varjud toredasti järve pinnal vonklesid,” meenutas kunstnik video tegemist. “Filmi töötlesin talvel, sest suvel on alati palju muud tegemist. Siis kogume muljeid, talvel maalime.”

Suviti koguvad kunstiklubilased ainest maalilaagris, mis eelmisel aastal toimus Vormsil. “Väga ilus koht mere ääres, igal õhtul nautisime päikeseloojangut,” kiitis Erala laagripaiga valikut. “Meil on tore sõpruskond ja hea on tunnetada, et sa pole üksi selline hull, kellel aeg-ajalt peas mõtted, mis tahavad värvina lõuendile kandmist. Rikastame üksteist nii vaimselt kui puhtpraktiliselt ja tehniliselt.”

Näitus on avatud 8. aprillini.