Arno Vihalemm. Maalid

Alates 4. septembrist on Pärnu Kunstnike Majas avatud ülevaatenäitus Arno Vihalemma maaliloomingust.

Arno Vihalemm (1911-1990) sündis Pärnu Rääma linnaosas ning lõpetas Pärnus gümnaasiumi. Maalimist ja graafikat õppis Vihalemm Pallases, kus tema õpetajateks olid Kaarel Liimand, Nikolai Triik ja Aleksander Vardi. 1944.a lahkus kunstnik sõja jalust Rootsi, kus elas Ystadis ja tegutses peamiselt vabakutselise kunstnikuna kuni surmani 1990.

Arno Vihalemm on seni Eestis tuntud pigem luulekogude ja omanäolise graafika järgi. Vaal galerii kureeritud näitus tutvustab läbilõiget kunstniku vähem nähtud ja uuritud poolest – rõhk on hilisel maaliloomingul, kui kunstniku esmakordse kodumaakülastuse järel (1967) ilmub käekirja uut jõulist tunnetust. Vihalemma maalilaad on selge Pallase pitseriga ning kohanenud hiljem Rootsis koos saatusekaaslastest väliseesti kunstnikega. Maastiku- ja olustikumaalid näitavad Vihalemma tundlikku looduskäsitlust, natüürmordid ja aktid tutvustavad teda kui ergast poeeti, abstraktsed maalid loovad seose kunstniku graafikaga, mis on üles ehitatud pideva joone kulgemisele.


Abstraktne, erakogu

Arno Vihalemm. Akt 1947

Näitus on koostatud kunstniku poegade Rein ja Peeter Vihalemma abiga, töid on toodud ka Rootsist Malmöst ja Ystadi Kunstimuuseumist. Näitusel on väljas T. Mägi 1989.a Arno Vihalemmast valminud film „Vanaviha“.

Näituse raames ilmub kordustrükina Vihalemma 1952.a valminud graafikamapp „Marionetid“.

Lisaks Pärnule esitletakse väljapanekut hiljem ka Rootsis Stockholmis.

Näituse pidulik avamine toimub 10. septembril kell 17, väljapanek jääb avatuks 22. septembrini.

Lisainfo:
Kristiina Voit
Vaal galerii
6810 871
galerii@vaal.ee

 

Näituse avamine 10. septembril Pärnu Kunstnike Majas