BRUNO SÕMERI 90. Bruno Sõmeri juubelinäitus

24.07 – 17.08.2013 Pärnu Linnagaleriis (Uus 4)

Bruno Sõmeri loomingus on esikohal kunstnikust enesest lähtuvate ideede ja elamuste väljendamine. Ta ei ammuta kujutatut meid ümbritsevast, vaid teostab oma maalid visionaarsetest hetkemeeleoludest. Struktuursed tähendused ja värvikombinatsioonid annavad edasi seisundit ja elamust, mida ta on oluliseks pidanud.
Abstraktsionism annab Sõmerile palju väljendusruumi, võimaldades realiseerida oma mõtteid, oma dramaatilisi tundeid ja elamusi. Allutades värvid pildi ideestikule, tekitab ta vajalike rõhuasetuste ja detailide esiletoomisega maalilise pinge. Kollaaže on Sõmeri loonud maalidega suhteliselt samas võtmes. Need on üksteisest tulenevate kujundite tasakaalustatud ülesehituse ja visuaalset mõju toetava värvigammaga. Nagu maalide puhulgi, edastab ta oma sõnumi koloriidiga, ekspressiivsete värvitoonidega, mis rõhutavad ja annavad edasi kunstniku ideid. /Viktor Kaarneem/

Bruno Sõmeri sündis 15. juulil 1923. aastal Pärnus.
Oma esimeseks õpetajaks peab ta kunstnik Karin Lutsu, kelle suunamisel järgnesid õpingud 1942-1946 Tartu Kõrgematel Kujutava Kunsti Kursustel (“Pallas”) ja Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis. Tähtsamad õppejõud olid Aleksander Vardi, Johannes Võerahansu, Elmar Kits. 1946. aastal asus ta tööle joonistusõpetajana Pärnu V MT Keskkoolis. 1949. aastast alates töötas Pärnu Linakombinaadis tekstiilikunstnikuna. 1974. aastast kuni pensionile siirdumiseni 1983. aastal oli ta kunstnik Pärnu EPT-s.

Kujutava kunsti näitustel hakkas Bruno Sõmeri esinema 1947. aastast. Tema loometee varasemal perioodil domineeris õlimaal. Ajapikku kujunes aga suundumus akvarellile. Viimane sobis emotsionaalsele ja kiire implusi ajel töötavale kunstnikunatuurile enam. Pildi aineseks on peamiselt nägemuslikud abstraktsioonid.

Bruno Sõmeri on Eesti Kunstnike Liidu, Eesti Akvarellistide Ühenduse ja Kunstiühingu “Pallas” auliige. Tema looming on pälvinud Pärnu linna vapimärgi ja kunstipreemia, J. V. Jannseni elutööpreemia.