DEKORATIIVNE? Pärnu (m)Moodsa Kunsti näitus

22.05 – 20.06.2015 Pärnu Linnagalerii Raekojas, Uus tn. 4

Käesoleval aastal saab Pärnu (m)Moodsa Kunsti näitus toimuma juba 15. korda. Aastate jooksul on näitus kujunenud oluliseks kunstisündmuseks, pakkudes suurt huvi nii kunstipublikule, kui ka kriitikale ja on olnud väga oluline kaasaegse kunsti säilimisele, arenemisele ja jätkusuutlikusele Pärnus.

Pärnu (m)Moodsa Kunsti näituse kuraator Andrus Joonas: „Vahest on enamiku tänapäeva kunsti piiratuse üks põhjusi see, et silmist on kaotatud kunsti nähtamatu püha päritolu ja eesmärk, vahendada inimestele nägemust nende tõelisest loomusest ja kohast universumis ning teadvustada neile ikka uuesti ja uuesti elu hinda ja lõputuid võimalusi“ (Sogyal Rinpoche)Olen seda tsitaati, nagu mantrat aastaid tsiteerinud ja kasutanud. Ja kordan ja kasutan ka edaspidi, sest see on nii hästi ja täpselt öeldud. Seekord on see mind inspireerinud antud kuraatoriprojekti koostamisel.

Inimese areng ei ole luksus, vaid igaühe pärisosa. Näitus on kunstniku ja kuraatori isiklik ruum, nii vaimne, kui füüsiline, kus ta saab ausalt vestelda vaatajaga ja ise vastutada oma loomingu eest. Ja sellega kaasneb ka vastutus, vähemalt enda tegevuse eest.

Näitusele on kutsutud erinevad kunstnikud, erinevatest rahvustest, kes tegelevad loominguga lähtuvalt sisemisest kaemusest ja inspiratsioonist. Samuti on kunstnike vanusevahe väga suur ja üks neist on juba lahkunud igavestele jahimaadele. Ja kõigi kunstnike töid ühendab peenike punane joon, mis räägib millestki olulisest ja seob kogu näituse ülevaks ühtlaseks tervikuks. Väljendusvahendid on erinevad nagu on juba kujunenud traditsiooniks Pärnu (m)Moodsa kunsti näitustel, hõlmates kogu kaasaegse kunsti tehnilist arsenali alates klassikalisest maalikunstist, lõpetates performantsi ja videoga.

Näitusel osalevad: Jaan Elken, Tarrvi Laamann, Ville-Karel Viirelaid ja Remo Randver (c.n.o.p.t), Janno Bergmann, Frida Bergmann, Kuchyran Yuri, Zhon-Zhon Sandyr (Loominguline kollektiiv Jemnojumno Venemaalt Udmurtiast).

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Pärnu linn