EDELA-EESTI ANARHISMI ERIPÄRAD. Janno Bergmanni kuraatorinäitus

6.06 – 30.06 Peterburis, Diaghilevi nimelises kaasaegse kunsti muuseumis

EDELA-EESTI ANARHISMI ERIPÄRAD

Kuraator: Janno Bergmann

 

Näitus tutvustab läbi foto- ja videodokumentatsiooni Pärnuga seotud kunstnike loomingut 90. aastate lõpust tänapäevani. Koostatud näitus ei püüagi kronoloogiliselt hõlmata Edela-Eesti anarhismi kõiki ilminguid, ega ei sea neid ka hierarhilisse süsteemi või järjekorda. Tegemist on meelevaldsete valikutega, mille printsiipideks on nö. põnev kunst ja põlvnevus Edela-Eesti anarhismi viljastavast pinnasest.

Mõiste „Edela-Eesti anarhism“ ei ole ametlik termin, selle ütles välja kunstiteadlane ja kuraator Eha Komissarov üpriski juhuslikus situatsioonis. Pärnu koolkonna iseloomustamiseks sobib ta aga suurepäraselt, olles sisuliselt loogiline ja brändina intrigeeriv. Edela-Eesti on just see koht, kus kuurortlinnana tuntud Pärnu Eesti kaardil asub. Anarhismi all ei ole siinkohal mõeldud poliitilist positsiooni. Pigem viitab see määratlus Pärnu koolkonna tegutsemisele väljaspool kunstimaailma hierarhiaid ja väljakujunenud traditsioone.

Välimiku hindamisel ei pruugi Edela-Eesti anarhistliku koolkonna kunstnike vahel alati ühisjooni leidagi, kuid sisuliselt ühendab neid performatiivsus – loomingut käsitletakse pigem protsessina kui usina rühkimisena eesmärgi poole. Performantce on sageli ka kunsti aineseks, seda nii maalis, graafikas, skulptuuris, installatsioonis, fotos kui mõistagi videos.

Näitus jääb avatuks kuni 30. juunini 2014