Epp Mardi | Ahti Seppeti KUUFAASID

29.05 – 22.06. 2019, Pärnu Linnagalerii Raekoda, Uus 4

Kolmapäeval, 29. mail kell 17 avatakse Pärnu Linnagaleriis Epp Mardi ja Ahti Seppeti ühisnäitus “Kuufaasid”.
Olete oodatud näituse avamisele!

EPP MARDI: Minu jaoks on looming enamjaolt minu tunnete väljendus. Kõigepealt on tunne, siis tekib mõte, seejärel looming. Seotud emotsioonide ja mälestustega, olles mõjutatud minevikust ja eelnevatest kogemustest. Tunded ja emotsioonid võivad olla elus ühed suurimad naudingud aga ka suurimad nuhtlused. Siiski ükski tunne /emotsioon ei ole kunagi ilma tähenduseta või mõttetu. Emotsioonid ei ole head ega halvad. Nad lihtsalt on ja juhivad sinu elu kõiges. Nagu teatud liiki loodusjõud. Sellised natuke arutud loodusjõud, kuid see-eest väga vitaalsed ja elavad. Mõned aga usuvad, et meie tundeid mõjutab hoopis kuu…Uskumine on ka ilus. Natukene nagu muinasjutt.
Pakun näitusekülastajale valiku emotsioonidest, mida ma olen püüdnud läbi loomeprotsessi enda jaoks selgemaks mõelda. Siiski on juhtunud, et töö hakkab loomise käigus oma elu elama ja see põnev juhuslikkus on tekitanud uusi tundeid ja mõtteid…

AHTI SEPPET: Päikest, kuud ja tähti oma tuhandenäolisuses ja salapärastes olekutes on taevakehadest nii kunstis, muusikas kui kirjanduses vist kõige rohkem inspiratsiooniallikana kasutatud. Teadmamehed on iidsetest aegadest tänapäevani pööranud taevakehadele tähelepanu, olgu siis tervise- või maaviljelusega seotud probleeme tõlgendades, järgides, lahendades.
Eespool kirjeldatud romantilis- dramaatilist meeleolu rõhutavad haprad, hingepitsitavalt ülevad ja purunevad mälupildid ning tunded pole minu loomingustki jälgi jätmata möödunud. Muidugi ei saa üheselt ja selgelt paika panna autori motiive ja tulemust. Ka omaenda isiklikumad mälestused võivad painduda aja jooksul hoopis millekski muuks. Kõhklemine ja kahevahel olemine tõstatab küsimuse, kas kunstniku loomingusõltuvus võiks olla haigus, mis ei allu tahtele… Kas autor peaks tundma kahetsust, häbi või süüd end avades? Kas kunstnikul on õigus olla see, kes ta on või keegi muu…
Pakun kunstihuvilistele omapoolseid hingeseisundi tõlgendusi nii kujutavas kui tarbekunstis väljendatud installatiivse tervikuna, nii väike- kui suurvormidena. Materjaliks vineer, puit ,metall, kristall, poolvääriskivid, luu, ready-made jne.
Tänulik autor.

Epp Mardi on lõpetanud 2001. Tartu Kõrgema Kunstikooli tekstiilieriala ja tegutsenud sealtpeale vabakutselise tekstiilikunstnikuna. 15 aasta sisse on mahtunud töö Antoniuse Gildi portselanikoja kunstnikuna, arvukalt näituseprojekte (nii kodu- kui välismaal) ja ka oma stuudio-poe Frida&Lonni loomine. Viimases tegutseb kunstnik praeguseni, disainides ja valmistades käsitsi trükitud tekstiilitooteid ning vahendades kaunist kodumaist disaini. Aastast 2016 on Epp Mardi Eesti Tekstiilikunstnike Liidu liige.


Ahti Seppet esineb näitustel 1979aastast alates. Esialgu maalijana, 1983 aastast ka skulptuuridega. Sajandivahetusest alates on lisandunud ka ehtekunst kui skulpturaalne väikevorm. Materjalidest kasutab pronksi, puud,värvilist kipsi, erinevaid poolvääriskive, kuld ja hõbelehte ready made tehnikat. Lisaks aktiivsele näitusetegevusele kodumaal on ta esinenud ka Ameerikas, Saksamaal, Venemaal, Prantsusmaal, Rootsis, Soomes, Lätis, Leedus. Töid on muuseumides ja erakogudes kodu ja välismaal. Ta on saanud muuhulgas Kr. Raua, A. Vabbe, A. Starkopfi kunstipreemiad.