F8 / 4

13.01 – 11.03.2017 Pärnu Linnagalerii Kunstnike Maja, Nikolai 27.

Näituse avamine 18. jaanuaril kell 18. Olete oodatud!

F8/“4“. F8 on sotsiaalne kooslus Pärnu fotograafidest, kelle tegevusaladeks on fotograafia, kunst ning muud loomingulised väljundid. F8 tegutseb alates 2015 aasta kevadest. Tuntud Pärnu pildimeistrite koosluse eesmärgiks on elavdada Pärnu fotokunsti maastikku, koondada häid autoreid ühistegevuseks, ning üheskoos tõsta nii enda liikmete kui ka Pärnu foto üldist kunstilist taset. Senise kooskäimise tulemusel on sündinud Pärnu fotoalbum. Eelnevad näitused: F8/1 Tallinnas Parikaste majas, Tallinn, F8/2 Pärnu Kunstnike majas, F8/3 Kuressaare Linnagaleriis.

Näitusel F8/4 astuvad üles Pärnu fotokunstnikud: Marko Toomast, Danel Rinaldo, Aiki Järviste, Janno Bergmann, Haide Rannakivi, Andres Adamson ja Indrek Aija.

0HAN_0082 0HAN_0083 0HAN_0088 0HAN_0106 0HAN_0109 0HAN_0119 0HAN_0120 0HAN_0122 0HAN_0125 0HAN_0126

MEEDIA: “Fotograafe seob loominguline sünergia” Pärnu Postimees 25.01.2017 Karin Klaus

Näitus F8/”4” tõi Pärnu linnagalerii kunstnike maja saalidesse kokku seitsme Pärnu fotograafi loomingu, mis mõjub terviklikult vaatamata autorite eri stiilile ja maailmanägemise viisile.
Loomingulise ühenduse moodustamise mõte tekkis Andres Adamsonil, Haide Rannakivil ja Marko Toomastil laevakajutis: koos käidi Stockholmi reisil, sihtpunktiks Rootsi nüüdisaegse fotokunsti muuseum Fotografiska.
“Tegime isegi palju pilte ja kajutis tuli keegi meist ideele, et võiksime grupeeringu moodustada,” meenutas Adamson. “Algul olime F4 – mina, Marko, Haide ja Haide tütar, hiljem arenes see F8ks.”
Peale eelmainitute kuuluvad F8sse Aiki Järviste, Indrek Aija, Danel Rinaldo ja Janno Bergmann.
“Me sobime inimestena kokku ja aktsepteerime üksteist. Tõenäoliselt seovad meid mingid ühised jooned, mis ei pea tingimata loomingus väljenduma,” arvas Adamson. “ Kui me kõik oleksime samasuguse käekirjaga, läheks asi igavaks, aga erilaadsetest asjadest tekib sünergia, mis mind isiklikult on väga palju rikastanud.”
Toomasti arvates on koos huvitavam kunsti teha.
“Janno on kontseptuaalne kunstnik, Aiki ja Andres fotograafid, mind huvitab graafilisus fotos,” nimetas Toomast. “F8 on nii noor ühendus, et meil alles hakkab oma liin kujunema. Hea, kui jõuaksime välja manifestini, mis selgitaks, kes me oleme ja kuhu tahame jõuda, ja mille väljundiks oleksid näitused ja fotoaktsioonid linnas.”
Rinaldo sõnutsi ei soovinud nad end näituseks valmistudes kindla teemaga piirata. Seepärast pakkus igaüks välja just need tööd, mis talle endale kõige tähenduslikumad tundusid, ja Bergmann sidus kuraatorina valiku tervikuks.
F8 neljandat näitust saab kunstnike majas uudistada 11. veebruarini.
Danel Rinaldo “The Infinity Project” ehk lõpmatuse projekt juhib oma portree- ja detailifotodega tähelepanu keskkonnateemade valupunktidele.
“Otsin muutusi, mis võiksid toimuda keskkonnapoliitikas, ühiskonnakorralduses ja üksikisiku tasandil,” seletas Rinaldo, kes samuti püüab oma elus loodussõbralikke valikuid teha. “Üritan fotoseerias tõsta inimeste teadlikkust eri teemade suhtes, aga nutulaul see ei ole.”
Rinaldo arvates on keskkonnaprobleemide kajastamine ainult apokalüptiliste kaadrite kaudu pigem eemaletõukav nagu veganite sotsiaalmeedias jagatud tapamajade pildid: ükskord eelistavad vaatajad koleduse ees silmad sulgeda.
“Eelistan murekohtadele osutada ilu abiga ja see võiks inimestesi ärgitada küsimusi esitama, diskussiooni pidama,” seletas ta.
Bergmann ja Järviste tegelevad abstraktsemate motiividega, Rannakivi mängib portreedega ja Adamsoni huvitavad jätkuvalt veealuse pildistamise moodused.
Marko Toomast uurib oma fotoseerias sümmeetriliste peegelduste võlu. Tugevalt suurendatud, palju kordi peegeldatud ja osalt nihkesse paigutatud kaadrid toovad autori sõnutsi välja tema alateadvuse impulsid ja hingeseisundid.