F8/”2″

14.01-30.01.2016 Pärnu Linnagalerii Kunstnike Maja, Nikolai 27.
NÄITUSE AVAMINE neljapäeval, 14. jaanuaril kell 18.
F8 on sotsiaalne kooslus Pärnu fotograafidest, kelle tegevusaladeks on fotograafia, kunst ning ka muud loomingulised väljundid. F8 tegutseb alates 2015 aasta kevadest.
Tuntud Pärnu pildimeistrite koosluse eesmärgiks on elavdada Pärnu fotokunsti maastikku, koondada häid autoreid ühistegevuseks, ning üheskoos tõsta nii enda liikmete kui ka Pärnu foto üldist kunstilist taset.
Senise kooskäimise esimeseks viljaks on värskelt trükist ilmunud uus Pärnu fotoalbum.
Käesolev näitus on F8 teine ühisnäitus, millega tutvustatakse autorite eriilmelist nägemust fotokunstist – olgu see kontseptuaalne, dokumentaalse varjundiga, abstraktne jne.
Näitusel F8/2 astuvad üles Pärnu fotokunstnikud:
Marko Toomast, Danel Rinaldo, Aiki Järviste, Janno Bergmann, Haide Rannakivi, Andres Adamson ja Indrek Aija

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital

w_0041 w_0046 w_0053 w_0062w_0065 ww_0059w_0055

MEEDIA: “Piltnikke ühendab soov mõelda raamist välja” Pärnu Postimees, 19.01.2016 Karin Klaus.

Pärnu fotograafide loominguline ühendus F8 seob seitset eri käekirjaga piltnikku, kes soovivad oma loomingus raamidest välja vaadata ja kodulinna fotomaastikku elavdada.
Esmakordselt esinesid ühendusse kuuluvad Marko Toomast, Danel Rinaldo, Aiki Järviste, Janno Bergmann, Haide Rannakivi, Andres Adamson ja Indrek Aija ühisnäitusel eelmisel aastal Tallinnas Parikaste majas.
Praegu näeb nende loomingut Pärnu kunstnike majas näitusel “F8/2”. F8 tähistab fotograafias objektiivi ava suurust, number 2 näituse järjekorranumbrit.
Erinevus rikastab
“Juhti või ülemust meil pole, kõik on võrdsed,” väitis Indrek Aija F8t tutvustades. “Oleme juhuslik kooslus ja sõpruskond. Üksteise seltskond motiveerib meid, koos piltide ülevaatamine ja valimine annab tööle hoogu juurde.”
Kokku saades uurivad-kommenteerivad fotograafid üksteise töid, enne näitusi selekteeritakse ühiselt välja parimad fotod.
Aija jutu järgi teeb nende seltskonna toredaks, et kõik on väga omanäolised pildistajad: kes eelistab fotokunstis dokumentaalsust, kes kontseptuaalsust või abstraktsionismi, mõni avastab fototöötluse võlusid.
“Haide otsib pildistades uusi rakursse, Aiki paneb puid ja inimesi kokku, Danel mässab analoogfotodega, Janno pöörab kõik pea peale ja minul on üldse parasjagu fotoaparaat katki, piirdun teiste fotode kokkupanemisega,” võttis Aija muigamisi “F8/2” näituse sisu lühidalt kokku.
Janno Bergmanni sõnade kohaselt on F8 läbiv teema foto, aga see ei välista tulevikus midagi muud koos ette võtta. “Oleme kõik erinevad,” kinnitas Bergmann. “Võib-olla on meil ühine kunstilise väljenduslaadi ambitsioon, püüdlused fotograafia standardraamidest välja vaadata.”
Ühiseks jooneks või omamoodi kvaliteedimärgiks võib pidada ehk sedagi, et peaaegu kõik F8 liikmed on saanud preemiaid “Pärnumaa foto” näitustel.
Genofond 500 fotol
Kunstnike maja näitusele tõid fotograafid oma värskeimad tööd ja katsetused.
Indrek Aija puutub Pärnu muuseumis töötades igapäevaselt kokku vanade fotodega. Nähes vanakraamipoodides vedelemas sadu 1920.–1940. aastatel fotosalongides tehtud portreefotosid, tekkis tal mõte pildid kokku laduda. Peaaegu tervet näituseseina katvalt 500 fotost koosnevalt kollaaažilt “Genofond” vaatab vastu Aija noorima poja silmapaar.
Danel Rinaldo tõi näitusele tööd “Elukeskkond” ja värvilise fotoseeria “Idatuulte embuses”.
“Olen staadiumis, et mustvalge foto hakkab väsitama, tahaks vahelduseks midagi värvilist teha,” rääkis Rinaldo tööde valikust. “Ida-Virumaa fotodel teeb pilt koostööd sõnaga: pildiallkirjadeks on Villu Kanguri tekstid.”
Aiki Järviste proovis näituse tarvis pilditöötlusprogrammiga fotode kokkukleepimist. “Olen Photoshopiga vähe kokku puutunud, sel aastal hakkasin katsetama ja tulemustest enamik jõudis näitusele,” seletas fotograaf. “Vahel on nii päris põnev mängida.”
Janno Bergmann annab pildistamisrakurssi muutes uue kvaliteedi keskpärastele motiividele: tagasihoidlik puu saab “külili keerates” kiiksuga reaalsuseks.
F8 loomingut näeb ka eelmisel aastal valminud kinkeraamatus “Pärnu”, kuhu on koondatud fotograafide visioon Pärnust.
Albumisse talletati klantspostkaardivaadete asemel huvitavad kompositsioonid, jooned, valgus, varjud ja detailid.
Tulevikus plaanib F8 näitust Kuressaares, hiljem Soomes.

Näitus
“F8/2” kunstnike majas 31. jaanuarini 2015
Autorid: Marko Toomast, Danel Rinaldo, Aiki Järviste, Janno Bergmann, Haide Rannakivi, Andres Adamson, Indrek Aija.