FILM. Nelya Koržova maalid

22.07 – 21.08.2010 Pärnu Kunstnike Majas, Nikolai 27

Nelya ja Roman Koržov on kunstnikud Samaarast, Venemaalt. Ühine pealkiri FILM koondab tegelikult kaht eraldiseisvat näitust kummaltki autorilt, mida ühendab populaarseima ja ebapopulaarseima kunstiliigi, filmi ja kaasaegse kunsti, dialoog.

Lisaks kunstnikuametile on Koržovid ka Samaara Kaasaegse Kunsti Keskuse juhid ning korraldavad rahvusvahelisi Shiryaevo biennaale, mis toovad Volga-äärsesse külakesse kokku hulga kunstnikke erinevatest maailmanurkadest ning mitu laevatäit vaimustunud publikut üle terve Venemaa.

Näitusel esitatakse maalitud kaadreid Michelangelo Antonioni filmist “Punane kõrb”. Nelya Korzhova astub siin üles tõlgi rollis, juhtides vaataja tähelepanu narratiivlit vormile. Se on mäng koopia ja originaaliga, kus koopia omandab uue tähenduse ja muutub originaaliks.
Võiks öelda, et igasugune liikuv pilt ekraanil on praegusel ajal samasugune reaalsus kui see, milles me elame. Filme on palju ja need on kõikjal. Kui mõelda video ja pildi üldisest olemusest, siis antud juhtumil kaldub kunstnik maali poole. Teda võlub pilt kui olemuslik nähtus mis kontsentreerib endasse ka ajalise ulatuvuse. Pildi puhul ei saa vaielda ajamõõtme üle, et see kas oli või tuleb, ta lihtsalt on.

Filmi kui ebatõelisuse teema võimaldab loobuda autentsuse probleemist. Selle asemel on meil unistus, kus kohtuvad abstraktsus ja kontseptuaalsus.