FILM. Roman Koržovi video ja installatsioonid

22.07 – 21.08.2010 Pärnu Linnagalerii Kontserdimajas, Aida 4

Nelya ja Roman Koržov on kunstnikud Samaarast, Venemaalt. Ühine pealkiri FILM koondab tegelikult kaht eraldiseisvat näitust kummaltki autorilt, mida ühendab populaarseima ja ebapopulaarseima kunstiliigi, filmi ja kaasaegse kunsti, dialoog.

Lisaks kunstnikuametile on Koržovid ka Samaara Kaasaegse Kunsti Keskuse juhid ning korraldavad rahvusvahelisi Shiryaevo biennaale, mis toovad Volga-äärsesse külakesse kokku hulga kunstnikke erinevatest maailmanurkadest ning mitu laevatäit vaimustunud publikut üle terve Venemaa.

Roman Koržov FILM

Esitatavad videod on uurimus sellest, kuivõrd film on suguluses pildi kui sellise olemusega. Selleks on vaja kasutada ainult kõige lihtsamaid tehnilisi vahendeid: lõikamine, erinevad kiirused, peegeldus ja jagamine, ja loomulikult Ctrl + C – Ctrl + V – neist koosnebki filmi põhiolemus. Enamasti kaamera ei liigu.

Videotes näeme olukordi, kus keegi on just ära läinud või pole veel saabunud, midagi hakkab toimuma või on juba ära toimunud. Kõik märgid näitavad, et elu käib, kuid seda meile ei näidata.

Ootamine leiab aset ka installatsioonis – seal suitsetatakse sigareid ning juuakse brändit, oodates, kuidas aktsiisimaks vaikselt kunstniku pangaarvele tiksub (läbi vastavate fondide). Ootus pole ainult puudumise kohalolu esteetika, see on ka äraootav positsioon, mille inimene sageli valib, et vältida iseenda vabadust.