HARILIKUD INIMESED. Toomas Kuusingu retrospektiiv

28.06.-19.07.2012 Pärnu Linnagalerii Raekojas, Uus tn 4

Pärnu Linnagaleriis astuvad Toomas Kuusingu loodud harilikud inimesed kunstipubliku ette juba 17. korda. Mõnikord esinevad nad lõuendile maalituna, teinekord linooli lõigatuna või digitaalselt suurendatud graafikana. Õlimaale luues inspireerivad Toomast inimesed oma tavapärastes ja ebatavalistes tegemistes kaugelt, lähedalt ja ümbert. Lõuenditele on jäädvustatud, nö. teolt tabatud ja argieksistentsist metafüüsilisele tasandile tõstetud nii rikkad ärihaid, poliitikud kui ka allpool vaesuspiiri elavad kodutud, jätmata vahele nii iseennast, naabreid, tuttavaid kui inimesi tänavalt. Toomas kombineerib oma fantaasia ja puudutab õrnalt nii üldmütoloogilisi teemasid kui ka tänapäevaseid müüte.

Kõige selle kokkusegamise tulemusena loob ta (sür)realistlikke ja mütoloogilise sisu ning väljanägemisega situatsioonilisi pilte, mis osutavad sõrmega otse kirju inimloomaaia poole.

Toomas Kuusingu tekst

Kunstnik ja sõber Remo Randver on tema kohta öelnud järgmist:

Võiks õelalt väita, et eksperimentaalsus näib olevat tema puhul täielikult välistatud. Samas ei saa loopida süüdistusi tema teoste kuivuse, liigse akadeemilisuse või igavuse pihta. Mina võin teile öelda, et Toomas Kuusingu graafika puhul on tegu enamasti apokalüptilise ettekuulutusega.

Mitte miski pole väljamõeldis ja liialdustega pole samuti tegemist. Kes arvab aga vastupidist ja peab Toomas Kuusingu kunsti fantaasiaks, see ise on süüdi selles, et ta näha ei oska seda, mida paljud teised näevad.

Arvestades peagi saabuvat maailmalõppu võib Toomase loometööd väga päevakohaseks ja vajalikuks pidada.

Toomas Kuusing on õppinud Academia Gratas, lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia 2005. aastal. Ta on esinenud Eestis paljude näitustega, millest enamik käsitlevad üldinimlikke teemasid, osad aga seoses tema päritoluga Setode tegemisi. Kuusingu töid ja performantseid koos Nongrata, FLÜ ning Cnopt gruppidega nähtud pea igas maailma nurgas: Euroopas, Põhja- Ja Lõuna-Ameerikas, Aasias.