Harri Larjasto ME PÄRINEME KUSAGILT

20.09 – 14.10.2017, Pärnu Linnagalerii, Uus 4 (Raekoda).
Olete oodatud näituse avamisele kolmapäeval, 20. septembril kell 17!

Kirjanik, lavastaja ja produtsent Harri Larjosto
Harri Larjosto sündis 1952. aastal Turus, Soomes ja elab Lõuna-Soomes, Vantaas. 1976. aastal  lõpetas ta Turu Ülikooli klassiõpetaja erialal. Aastatel 2002-2008 töötas ta õppejõuna Helsingi Kaunite Kunstide Akadeemias.
Oma esimese, 1978. aastal toimunud üksiknäituse, koosas Harry fotodest, videotest, installatsioonidest, kollaažidest, maalidest, kontseptuaalsetest kunstiteostest ja muust. Soomest väljaspool on ta eelkõige tuntud oma videote poolest, mida on esitletud mitmetes Euroopa riikides, aga ka Jaapanis ja USAs. Tema videoid on sageli näidatud ka Soome Yleisradio kunstikanalil.
2006. aastal omistati Harri Larjostole Finlandia auhind ja 2002. aastal Vantaa kultuuripreemia.
Alates 1980ndate aastate lõpust on Larjo lisaks videotele loonud ka rohkearvuliselt fotoseeriaid.
Oma töödes kombineerib ta traditsioonilist kinonarratiivi videokunsti visuaalsete võtetega. 2008. aastal rahastas AV-ark Larjosto DVD-kogumiku Moving Suites väljaandmist.
Larjosto huumor on kantud poeesiast ja absurdist. Ta eesmärgiks on kujutada muudatuste energiat ja muutunud vaatenurki.
Maskeerunud järeltulija, kummitus metsadest äratab näod unustatud minast. Kohalik lugu saab osaks suurest maailmast, osaks loodusest. Antropotseen. Kaasaegne inimene järgib teatud käitumismalle, mille juured ulatuvad kauge aja taha.

„Me pärineme kusagilt” 2014-2015
„Me pärineme kusagilt“ kujutised tegelevad mineviku mõjude, traditsioonide ja ajalooga, seda nii kultuurilisel kui ka bioloogilisel tasandil. Minu kaastunne kuulub ühiskonna väärkoheldud klassidele, gruppidele ja üksikisikutele. Kujutised pärinevad minu perekonnaalbumitest ja minu mahukast kunstnikuarhiivist. Kujutiste juures olevad tekstid on mu mõttetöö vili, aforistlikud ja proosastiilis luuletused, mis kätkevad vahel endas sarkasmi ja musta huumorit. Ma ühendan tavapärased filosoofilised ütlused mu enda või väljamõeldud tegelaste eraeluliste ja isiklike kogemuste või tegudega. Neis kombinatsioonides ühinevad kõrged ja pühad kultuursed ideed igapäevaelu rumaluse, lootusetuse ja piinlike juhtumistega. Ma käsitlen ühiskondlikke sündmusi laiemalt ja mu elu loob selleks head võimalused.
Minu meetodiks on dokumentaalse ja väljamõeldu omavahel segamine, kujutiste digitaalne manipulatsioon inimelu maastike loomiseks. Põhjused ja juhtumised on Soome fotokunsti atmosfääris vähemuses. Kõik peaks olema nagu dokumentaalfilm. Väga sageli öeldakse, et minu kujutised ei ole digitaalselt manipuleeritud, arvates, nagu muudaks see need tõepärasemaks. Minu jaoks on selline lähenemine kunstile igav ja väljendusrikkust piirav. Ma olen veendunud, et sisu peab valitsema vormi üle.
Harri Larjosto

Harri Larjosto (s. 1952) on Soome kunstnik. 1976 a.  lõpetas Turu ülikooli. 2002-2008 töötas õpetajana Helsingi Kunstiakadeemias. Esimese isikunätuse avas ta 1978. aastal. Harri on tegelenud nii fotograafia, video, installatsiooni, kollaazi, maalimise kui ka konseptuaalse kunstiga.
Väljaspool Soomet on ta rohkem tuntud oma videotega, mida on näidatud mitmel pool Euroopas, samuti Jaapanis ja USA-s. Videoid on aeg-ajalt võimalik näha ka Yleisraadio kunstikanalilt. Harri Larjostole on omistatud Finland Prize 2006 ja Vantaa kultuuriauhind 2002.
Alates 1980-ndate lõpust on Larjosto peamiselt pühendunud fotograafia seeriate ja videote loomisele. Ta seob oskuslikult traditsioonilise kino narratiivi videokunsti visuaalsusega vürtistades seda poeetilisuse ja absurdihuumoriga.

MEEDIA: “Pärnu Postimees” 21.09.2017 Galerii: linnagaleriis avati Harri Larjosto näitus
http://parnu.postimees.ee/4250921/galerii-linnagaleriis-avati-harri-larjosto-naitus?gallery=108969&image=7122261

“Larjosto näitus raekojas on segu elust ja väljamõeldust” Pärnu Postimees 26.09.2017, Anu Jürisson

2006. aastal Finlandia auhinna ja 2002. aastal Vantaa kultuuriauhinna pälvinud Harri Larjosto (pildil) on tuntud oma videote ja fotoseeriatega, kus ta seob traditsioonilise kino fotograafia ja videokunstiga.

Pärnu linnagaleriis raekojas avatud näitusel “Me pärineme kusagilt” näitab Larjosto samas stiilis digitrükis pilte, mis on ainest saanud tema perealbumitest ja mahukast kunstnikuarhiivist.

Piltidele on Larjosto kirjutanud sarkasmi ja musta huumoriga vürtsitatud aforisme ja proosastiilis luuletusi. Larjosto segab dokumentaalse väljamõelduga, ühendab kõrged ja pühad kultuursed ideed igapäevaelu rumaluse, lootusetuse ja piinlike juhtumistega.

“Me pärineme kusagilt” teosed tegelevad mineviku mõjude, traditsioonide ja ajalooga, seda nii kultuurilisel kui bioloogilisel tasandil. Inimene järgib teatud käitumismalle, mille juured ulatuvad kauge aja taha. Larjosto kaastunne kuulub ühiskonna väärkoheldud klassidele, gruppidele ja üksikisikutele.

“Kõik peaks välja nägema nagu dokumentaalfilm,” iseloomustas Larjosto oma töid.

Larjosto näitust näeb linnagaleriis raekojas 14. oktoobrin