Henrik Martin VIDYA

07.11.- 01.12.18 Pärnu Kunstnike Maja galerii, Nikolai 27. Henrik Martini (HUN) isikunäituse “VIDYA”.

Henrik Martin elab Budapestis ja on lõpetanud Ungari Kaunite Kunstide Akadeemias maalikunsti eriala. Kunstniku suur kirg on skulptuur. Eelmisel aastal võeti ta vastu Ungari Skulptuuri Ühingusse, teda on tunnustanud Ungari Kunstnike Liit. Martin on osalenud näitustel Ungaris, Prantsusmaal, Indias, Eestis. Tema teoseid on erakogudes ja Ungari muuseumis.

Henrik Martin on huvitatud asjadest, mis kannavad igaviku ideed, on inspireeritud idamaade filosoofiast, hermetismist ja kosmoseuuringutest. Oma töödes käsitleb ta ego puudumist ja seab selle olemasolu kahtluse alla. Põhiküsimused, millega kunstnik tegeleb, on universaalsed ega sõltu riikidest, kultuuridest ega ajastutest. Ta keskendub inimese eksistentsi uurimisele.

Vidya-seeriat tutvustab kunstnik nii: “Sanskritis tähendab Vidya õigeid teadmisi, selgust, sügavamottelisust. Vidya viitab introvertsele enesehinnangule. Kui teadvus uurib iseennast ja üritab vastata küsimusele, kes ma olen, jõuab ta paika, kus ratsionaalsus on kasutu. Kust iganes teadvus otsib, leiab ta ainult ideid, mitte seda allikat, kust need ideed pärinevad. Zen-budistliku filosoofia ja joogasüsteemi järgimine võib aidata sellele küsimusele vastust leida, peatades teadvuse voolu ja lülitades seeläbi välja vaimse funktsiooni. Need meetodid on sarnased kunstiviisidega ning seetõttu olen lisanud oma kunstiteostesse ka meditatsiooni.

Lisaks ülalnimetatule kasvavad mu kunstiteosed välja harjutusest, mida kutsun “peeglisse vaatamiseks”. Keskendusin oma silmadele poolpimedas ruumis ja mõne aja pärast tundusid silmad teravamad, nägu hägusem ja tegelane muutus ebastabiilseks – mu näo peegelduse asemele ilmusid järjest uued ja uued võõrad näod.

Kujutiste vaatamine muutub kindlaks tugipunktiks. Seepärast tekitas see vaatepilt kui jälgitav ego piir minus huvi – et millisest hetkest alates kaob tegelane silmadest.

Nendes reljeefides ja maalides otsin tasakaalustavat seisundit ainulaadsete ja eristatavate tunnusjoonte vahel. Seega saab vaataja ise tunnustatud tegelase lõplikult vormistada. Need kunstiteosed on avatud tõlgendusele, igaüks võib luua oma ideid seostades vabalt erinevaid tõlgendusi.”

 

MEEDIA: Galerii: linnagaleriis näeb Ungari kunsti ja avatakse Pärnu kunsti aastanäitus
“Pärnu Postimees” 12.11.2018 Anu Jürisson kultuuritoimetaja
Pärnu linnagalerii pani kunstnike majja üles näituse Ungari kunstniku Henrik Martini teostest. Ülehomme õhtul aga avaneb raekojas ülevaatenäitus Pärnu kunstnike viimase aasta loomingust.

Ülehomme kell 17 tuleb taas aasta üks rahvarohkemaid näituseavamisi: Pärnu linnagalerii arvutuste järgi osaleb tänavusel aastanäitusel 33 kunstnikku ja esitatud 85 teosest valiti eksponeerimiseks välja 70 kunstiteost.
Kuraator Jana Huule vahendusel on Pärnu kunstnike majja jõudnud aga Ungari kunst.

“Oleme Martiniga juba aastaid sõbrad. Kevadel toetas tema näituse avamist Võrus Ungari instituut ja mõtlesime, et kui need teosed on juba Eestis, siis miks mitte teisteski linnades neid näidata,” avaldas Huul.

Henrik Martin elab Budapestis ja on lõpetanud Ungari kaunite kunstide akadeemias maalikunsti eriala.

Martini suur kirg on skulptuur ja teemad, mis kannavad igaviku ideed, on inspireeritud idamaade filosoofiast ja õpetustest ning kosmoseuuringutest. Töödes käsitleb ta ego puudumist ja seab selle olemasolu kahtluse alla.

Teosed kasvavad välja harjutustest, mida ta nimetab peeglisse vaatamiseks.

“Keskendusin oma silmadele poolpimedas ruumis ja mõne aja pärast tundusid silmad teravamad, nägu hägusem ja tegelane muutus ebastabiilseks – mu näo peegelduse asemele ilmusid järjest uued ja uued võõrad näod. Seepärast tekitas see vaatepilt kui jälgitav egopiir minus huvi: millisest hetkest alates kaob tegelane silmadest?” arutles Martin.

Ungari kunstniku näitust näeb kunstnike majas kuu lõpuni, Pärnu kunsti aastanäitust linnagaleriis raekojas 8. detsembrini.