ILMUTUSED JA ILLUSIOONID. Pärnu (m)Moodsa Kunsti Näitus

10.05–15.06.2013 Pärnu Linnagalerii Raekojas (Uus tn 4)

Käes on kevad ning koos kevadega avaneb taas traditsiooniline, iga-aastane ning alati väga oodatud Pärnu (m)Moodsa kunsti näitus, mis seekord on koondunud nime alla ILMUTUSED JA ILLUSIOONID. Käesolev näitus toimub juba 13. korda ning on oma toimumisaastate jooksul pakkunud suurt huvi nii kunstipublikule kui ka kriitikutele. Pärnu (m)Moodsa Kunsti Näitus on olnud ja on jätkuvalt väga oluline kaasaegse kunsti säilimisele,
arenemisele ja jätkusuutlikusele Pärnus.

Aja jooksul väärtused muutuvad ning see, mis hetkel tundub väärtuslik on aja möödudes devalveerunud ja miski muu on muutunud aktuaalseks. Kunst on paratamatult seotud kogu kultuuriga, kas see meeldib või ei meeldi, see lihtsalt on nii. Väärtused muutuvad perioodiliselt väärtusteks või mitteväärtusteks, see sõltub vaatepunktist, ajastust, kontekstist, geograafilisest situatsioonist, ilmast, kapriisidest, üleujutustest, rahvusest, maavärinatest, aastaaegadest, trendidest, kuraatoritest, terroristidest, Ameerikast, Venemaast, Euroopa Liidust, Hiinast, Pärnu Linnavalitsusest jne.

ILMUTUSED JA ILLUSIOONID on kunsti ja kunstnikke jälitanud aegade algusest alates. Nägemuslik suhtlemine tuleneb reaalsuse erinevatest kihtidest ja alateadvuse sügavikest. Viimasel ajal on kunsti üritatud kanoniseerida ning seda tehakse äärmise järjekindlusega. Tõenäoliselt võib seda pidada lootusetuks sõjaks loovuse vastu. Teadaolevalt on kõik totalitaarsed režiimid allutanud kujutava kunsti enda teenistusse – NSVL, Natsi Saksamaa, Kommunistlik Hiina jne. Vähimagi rihmade lõdvenemise korral hakkab kunst taas tööle, isegi kui on põletatud kõik raamatud ja tapetud kõik loojad.

Kunstnikke, kes seesuguse reaalsuse tõlgendusega tegelevad on olnud igal ajastul, sõltumata poliitilistest ja sotsiaalsetest süsteemidest.

Tänapäeva kunsti piiratuse üks põhjuseid võib olla, et silmist on kaotatud kunsti nähtamatu püha päritolu ja eesmärk – vahendada inimestele nägemust nende tõelisest loomusest ja nende kohast universumis ning teadvustada neile ikka ja uuesti elu hinda, mõtet ja lõputuid võimalusi. Kunstipublik saab sellisest kunstist alateadlikult alati aru ka siis, kui seda mõistusega seletada ei oska. Alati ei olegi vaja mõistusega aru saada, oluline on samastuda ja tunda ennast ära.

Näitusel esinevad: Ville-Karel Viirelaid, Remo Randver, Alar Raudoja, Asta Isak, Pusa, Margus Tiitsmaa(Sorge), Mila Balti, Andrus Joonas, Janno Bergman, Billeneeve, Mari Kartau, Evaldas Jansas ja Jasper Zoova.

Näituse kuraator
Andrus Joonas