Jan Leo Grau MASKID

03.06-20.06.2020 Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas, Nikolai 27.

Näitusel “Maskid” saab näha kunstniku autoritehnikas fotokollaaže, mis on valminud digitöötluse tulemusena. Mõned aastad tagasi algatas Grau Avangard Galeriis kuraatorprojektina näituseseeria “Tajumängud”, kuhu koondati kokku fotograafid ja fotokunstnikud, kes tegelevad tajunihestustega. “Järgnes mitu grupinäitust Eesti eri paigus ja alates sellest hetkest olen ka ise palju tegelenud taju temaatikaga. Reaalususe nihestused fotograafias on mind digitöötluses aastaid paelunud ja olen järjepidevalt tegelenud digipiltide loomisega, mille käigus argised fotod meie igapäevasest elust on töötluse käigus muutnud nii visuaalset keelt kui ka sisu ning muutunud äratundmatuseni teiseks pildiks.”

Näitusel on väljas tööd, millel on kujutatud anonüümseid, poolabstraktseid maske. Mask on tugev sümbol, mida on käsitletud eri kultuurides ja eri aegadel väga erinevalt.

Praeguses pandeemia kontekstis on see muutunud meie ellujäämise sümboliks, ajalooliselt on maske seostatud iidsete kultuuride riitustega, enese samastamisega mõne jumalusega või saakloomaga. Fotode kõrval näebki nn „leidobjekte“ – autentseid Baoulede hõimu riitusmaske Aafrikast. Lisaks ka teisi ready made teoseid, mis fotodega suhestuvad.

Näitus maskidest annab võimaluse mõtiskleda nii praeguse olukorra, aga ka identiteedi ja oma “näo” üle, kellena me end maailmale näidata tahame.

Ka igapäevaelus kannavad kujundlikult võttes paljud meist “maske” — psühholoogide sõnul on igal ühel meist mitu “mina”, mis erinevates olukordades avalduvad. Persona on reaalse isiku mask, Isiku eripära tekkimine sõltub nende maskide üldistamisest ja individualiseerimisest, mis isik oma elunäidendi käigus endale võtab ja läbi mängib. See näidend võib vahel olla komöödia, paroodia või tragöödia, olenevalt sellest, millised sotsiaalsed rollid ühiskonnas rituaalide kujul ja müüdilugude eeskujul luuakse. Lood abstraheeritakse reaalsete isikute elust ja muudetakse narratiivideks selle kohta, kuidas teised isikud peaksid mõtlema ja toimima.

Esitletud fotodel puuduvad nimed ja pildiallkirjad – teoseid võib tervikuna kogeda kui meditatiivset rännakut, kus vaataja loob ise kujunditest sübolid ja annab neile läbi oma tundmuste tähendused.

Tänud: Ama&Jones (Colors of Ghana), Pärnu Linnagalerii, Pilditeenused