JUMALA HULLUD. Rahvusvaheline Pärnu (m)Moodsa Kunsti Näitus

26.05-23.06.2012 Pärnu Linnagalerii Raekojas (Uus tn 4)

Pärnu (m)Moodsa kunsti näitus on juba pikkade traditsioonidega. Aastate jooksul on näitus ennast tõestanud nii Pärnus, Eestis, kui ka välismaal ja on kujunenud oluliseks kunstisündmuseks, pakkudes suurt huvi nii kunstipublikule kui ka kriitikale. Pärnu (m)Moodsa Kunsti Näitus on olnud väga oluline kaasaegse kunsti säilimisele, arenemisele ja jätkusuutlikusele Pärnus.

Käesoleva aasta näituse pealkiri on JUMALA HULLUD.

Nimesse võib suhtuda mitmeti ja eesti keeles annab pealkirja erinevalt tõlgendada, mis on paljuski teadlikult püstitatud, et suureneks dialoog kunstniku ja vaataja vahel ja kunstimaailma sees tervikuna. Kõigis kunstimaades ja kunstiajaloos laiemalt on alati olnud kunstnikke, kes käivad teistest ja oma ajast ees, kas see on siis lausa koolkondlik või üksikisikuline ristiretk. See on alati olnud ja on siiani. Kunstimaailm ja ka publik õpib neid alati hindama takkajärgi ja kahjuks tihti peale surma, selline on lihtsalt ajalooline tõde.

Näitusele kutsutud esinema ka kunstnikud Lätist ja Leedust, kelle looming ja tegevus vastab esitatud kriteeriumitele.

Kunstnikke, kes seesuguse reaalsusetõlgendusega tegelevad, võib leida piisavalt palju, lihtsalt mõni teeb seda teadlikult, mõni alateadlikult.

Samuti on kasutatavad meediumid tihtipeale täiesti erinevad, mis ei vähenda aga kunagi sõnumi tähendusrikkust.

Kunstipublik saab sellisest kunstist alateadlikult alati aru, isegi kui ta seda mõistusega seletada ei oska ja alati ei ole vajagi, oluline on samastuda ja tunda ennast ära. Ja narritarkuse igavikuline väärtus on ennast sajandite vältel tõestanud.

Näitusele on kutsutud kunstnikud erinevatest rahvustest, kes tegelevad loominguga lähtuvalt sisemisest kaemusest ja inspiratsioonist, mitte hetke trendidest,või kelle kunst töötab antud näituse kontekstis.

Väljendusvahendid on traditsiooniliselt erinevad, nagu on juba kujunenud traditsiooniks Pärnu (m)Moodsa kunsti näitustel, hõlmates pea kogu kaasaegse kunsti tehnilist arsenali alates klassikalisest maalikunstist lõpetates performantsi ja videoga.

Näitusl esinevad: Janno Bergmann, Jasper Zoova, Billeneeve, Sorge, Sandra Jõgeva, Andrus Joonas (Eesti); Pedvale vabaõhukunstimuuseumi looja Ojars Feldbergs (Läti) ja skandaalse kuulsusega Evaldas Jansas (Leedu).

Näituse kuraator Andrus Joonas