JUPP PAIK KEHA Nele Tiidelepp ja Johannes Luik

25.08 – 18.09.2021 Pärnu Linnagalerii Kunstnike Maja, Nikolai 27. Nele Tiidelepp ja Johannes Luik näitus “jupp paik keha”.

Materjalid. Kehalisus. Abstraktsus. Eemaldumine sõnastatavast, lähenemine füüsilistele materjalide ja nende päritolust tingitud tähendusväljadele. Mitteverbaliseeritud ajalood saavad osaks meist. Neid kandes loome ja taasloome igapäevast ruumi ning selles paiknevaid objekte, uitmõtteid, tegevusi. Narratiivid põrkuvad, segunevad ja loovad paiguti ülekatteid. Uutest seostest tekivad omakorda uued lood ja (fiktiivsed) ajalood.
Käesoleval näitusel uurivad kunstnikud ruumide ja materjalide suhet kehalise tunnetamisega. Subjektiivsed kirjeldused ja mälestused ruumidest ning materjalidest saavad kokku tasapinnalistes teostes seinal ja objektides ruumis. Teosed uurivad vaheala, mis tekib läbi ruumide ja objektide loome.
Kunstnikeduo on esinenud mitmes näitusepaigas nime all SIIL ning teiste liikmete kõrval rühmituses PRIIT, kuid käesolev näitus on nende esimene koostöö kahe individuaalse kunstnikuna. Nende varasemaid projekte kirjeldavad märksõnad nagu spontaansed reaktsioonid keskkonnale, mängulisus, olemasolevate struktuuride analüüsimine ja küsitlemine.

jaksan öelda ühe sõna. jääb üle vaid loota et ta on täpne.
ihkan olla teisel pool treppe ja maju
ooker pää kohal kumab valgustab teed
ihkan olla teisel pool pealmisi kihte

seina taga vaikus
pimedus

märksõnad:
        -ära minna
        -igatsus
        -paik hetkeks pead toetada
        -see peab olema ajutine
                            -iga hetk laiali valguv
                            -on mingi tugi ikka
                                        -SEIN
                                        -VARI
                                        -KAITSE?

Johannes Luik (1988, Tartu) on 2019 lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia Installatsiooni- ja skulptuuriosakonna. 2021 aastal lõpetas ta Vabade Kunstide teaduskonna Belgia LUCA School of Arts’is. Luike on kahel korral pärjatud Noore skulptori preemia Grand Prix’ga ja 2020 aastal pälvis ta Adamson Ericu nimelise noore kunstniku stipendiumi. Lisaks on ta Nele Tiidelepaga koos pälvinud SIIL Prize’i.
Skulptori ja installatsioonikunstnikuna huvitub Luik (objektide) materiaalsusest ja selle abil edasi antavatest füüsilise maailma omadusi kirjeldavatest parameetritest nagu materjal, tekstuur, mass, maht ja dimensionaalsus. Luik on huvitatud (abstraktsete) objektide suhtest kolmemõõtmelisse arhitektuursesse ruumi ja arhitektuursete detailide funktsionaalsest suhtest neisse objektidesse. Sedalaadi sekkumine osutab ruumi potentsiaalile näha välja teistsugune või olla kasutatud teistmoodi. Installatsioonikunstnikuna muutub seeläbi ruum materjaliks, mida aktiveerides on võimalik luua teistmoodi kogemise ja mäletamise viise.

Nele Tiidelepp (1998) on aastal 2020 lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide osakonna(BA). Tema praktika kätkeb eneses kehalise kohalolu otsinguid läbi subjektiivsete lugude jutustamise. Füüsilisuse kirjeldamatusest tulenev sõnastamatu äng ning skulpturaalsete kehavormide positiiv-negatiiv suhe tõlkub autor-vaataja ning minevik-olevik telgedele.
Tiidelepa esimene isikunäitus toimus 2021 aastal Draakoni galeriis. Ta osalenud grupinäitustel Tallinnas, Tartus, Veneetsias, Brüsselis ja Stuttgartis. Lisaks kujutavale kunstile tegeleb ta performance’i ja kureerimisega, ning on avaldanud tekste Värskes Rõhus, Müürilehes ja Volksmagazine’is. Tiidelepp on pälvinud Noore Kunstniku preemia, SIIL prize’i, ning Millenium Prize’i.