28.03 .- 21.04.2018 Pärnu Linnagalerii Kunstnike Maja, Nikolai 27.
Kolmapäeval 28. märtsil kell 17 avab Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas oma isikunäituse “AEDNIK” kunstnik Kåre Holgerson, olete oodatud näituse avamisele!
Kåre Holgerson (1952) on Rootsi kunstnik ja kunstiõpetaja, ta on õppinud kunsti varastel 80ndatel, elab ja töötab Kalmari regioonis Rootsis. Ta oli juhtiv jõud Kulturmagasineti asutamisel Bergkvaras, mis on regionaalse kunstielu sõlmpunktiks.
Oma kunstipraktikas on Kåre Holgerson töötanud peamiselt graafika, installatsiooni ja performancega, millest on ajajooksul moodustunud kunstiline tervikkehand. Tööd nimedega PIIRIL ja EKSIIL on seda protsessi transformeerinud, andnud uusi tähendusi ja kontekstierisusi.
Pärnu Linnagaleriis avatav näitus koosneb fotopõhisest graafikast, videotest ja objektidest. Näha saab nii uusi töid kui ka teoseid hilistest 80ndatest.
Kåre Holgerson:
„Välja on pandud ka raamat, mida lugesin1970 ja mis avaldas mulle suurt mõju. Hans Palmstierna „Rüüstamine, nälgimine, mürgistus” (“Plundring, svält, förgiftning” 1968) oli üks esimesi keskkonnaküsimustest ja kliimamuutusest jutustavaid raamatuid Rootsis. Raamatus tõstatatud küsimused olid olulised ja andsid aluse nii eksistentsiaalsetele kui ka poliitilistele küsimustele ning on aja jooksul olnud mulle olulisteks viideteks. Aednik on inimene, kes hoolitseb ja omab ülevaadet aia tsüklist.”
holgerson@live.se
www.holgerson.se
MEEDIA: Looming on muutunud, aga keskkonnateema jäänud
“Pärnu Postimees” 06.04.2018 Christin Mäemets reporter
https://parnu.postimees.ee/4461891/looming-on-muutunud-aga-keskkonnateema-jaanud
Rootsi kunstnik Kåre Holgerson esitleb Pärnu linnagalerii kunstnike majas tuleva nädala lõpuni oma kolmandat isikunäitust “Aednik”.
Holgerson loob graafilist kunsti, installatsioone ja teeb performance’eid.
Näituse tööd pärinevad enamjaolt viimasest kuuest aastast. Mõni teos on pärit hilistest 1980ndatest ja osa neist on uuesti loodud vanade installatsioonide põhjal.
Esimest korda külastas Holgerson Pärnut 2010. aastal, osaledes rahvusvaheliste hansapäevade näitusel “Hansareisikohver”. Teist korda oli tal suvepealinnas väljapanek “Räägi minuga” 2012. aastal linnagalerii kunstnike majas. Juba esimesel korral siin viibides sai kunstnik aru, et talle meeldib siin tohutult. Ka talvel.
Holgerson naudib pikki jalutuskäike rannas ja jõel õngitsevate kalameeste vaatamist.
Küsimuse peale, kas ta ka ise kalal käib, naeris ta ja ütles, et parema meelega jalutab, sõidab rattaga või jälgib kalamehi eemalt.
Väljapanekul näeb ühtlasi Hans Palmstierna raamatut “Plundring, svält, förgiftning” (“Rüüstamine, nälgimine, mürgistus”), mis oli üks esimesi teoseid Rootsis, kus mainiti keskkonnaprobleeme ja kliimasoojenemist. Seal kirjutatu läks kunstnikule hinge juba 18aastasena.
Ajaga on Holgersoni looming muutunud, kuid kunstniku sõnutsi on keskkonna teema töödes säilinud pärast 50 aastatki. “Ma ei tee kunsti keskkonnaprobleemidest. Ma teen kunsti keskkonnaprobleemide vundamendile,” selgitas ta. “Ajaga on see teema muutunud järjest aktuaalsemaks: see on see, mille jätame endast maha lapselastele.”
Holgerson tõdes, et tema töid on samuti mõjutanud elukogemus, kirjandus ja nooruspõlves nähtud kunst.
Autor on kunsti vastu alati huvi tundnud ja teadnud, et tahab sellega tegelda, kuigi tema peres ei leidu teisi kunstnikke. Ta mäletab, kuidas lapsepõlves nägi suurte kunstnike värvilisi maale, mis temasse väga sügava jälje jätsid.
“See on huvitav, kuidas asjadel väga varajasest lapse- ja nooruspõlvest võib olla nii suur mõju,” arutles Holgerson. “See on jällegi midagi, mis loob inimese isiku: head ja halvad kogemused ja elamused.”
Eestis viibides on Holgersonil plaanis veel kahe- kuni kolmepäevane õpikoda Harjumaal, kus ta õpetab siinsetele kunstnikele enda graafilise kunsti tegemise meetodeid. Pärast seda plaanib ta külastada Riiat ja siis tulla Pärnusse tagasi puhkama.