KLAASPÄRLIÄNG. Janno Bergmann (alias BERG)

28.08. – 18.09.2010 Pärnu Kunstnike Maja galeriis (Nikolai 27)

Näitus keskendub erinevate kultuuriutoopiate dekonstrueerimisele, teisendamisele ja taastootmisele.

Väljapanek koosneb kuuest tööst: Picasso kuul, Kirjanduslik must ruut, Malevitši musta ruudu dekonstruktsioon, Milleks teile piim, kui te saate kultuuri, Inimhinge valideerimise script, Transhumanistlik nägemus keele ja kultuuri arengust.
Näituse nimi on inspireeritud Hermann Hesse peateose Klaaspärlimäng (Glasperlenspiel) nimest, mille idee ja kirjutamise algus langevad 1931. aastasse, aega vahetult enne natsismi võimuletulekut Saksamaal. Kui see enam kui kümme aastat hiljem lõplikul kujul valmis, oli selles omapärases kultuurireligioosses liturgias leidnud poeetilise teostuse inimvaimu põlisemaid unistusi kõikeväljendavast keelest, romantikute soovunelm teaduse ja luule sünteesist.

Janno Bergmann

Janno Bergmann on alati otsinud kunstimaailma sissetallatud struktuuride vahel kõrvalteid ja salakäike. Seda tõestab juba tema haridustee: ta on õppinud Pärnu Kodumajanduskoolis sotsiaaltööd, Sütevaka kunsitosakonnas, Academia Non Gratas, Ilja Kabakovi stuudios New Yorkis, Academia Gratas ja Pärnu Saksa Tehnoloogiakoolis infotehnoloogiat. 1996. aastast alates on ta tegelenud aktiivselt tegevus- video- ja installatsioonikunsitga, kureerinud, visualiseerinud ja kontseptualiseerinud, jättes sellega märkamatu, kuid kustumatu jälje Eesti indie-kunsti arengusse. Pärast Kabakovi juures resideerumist ja 2002. aastal toimunud suurprojekti Kunstplatze Unabomber vaikis Berg fännide suureks kurvastuseks aastaid. Liikusid kõlakad, et ta on kunsitegemisest sootuks loobunud. Nüüd aga on selge, et see oli vaikus enne tormi, mille käigus tekkinud kujundid ning mõttekäigud ongi käesolevasse näitusse akumuleerunud.

Mari Kartau