Leonardo „Y faktor“ ver.6.0

05.07-27.07.2017 Pärnu Linnagalerii Kunstnike Maja, Nikolai 27
Alar Raudoja näitus Leonardo „Y faktor“ ver. 6.0.
Kunstnik Alar Raudoja alterego LEONARDO on püüdnud lahendada müstilisi koode ja mõistatusi ning muuta need lihtsateks argieksistentslikeks kujutisteks.
Näitus avab sümboli „Y“ tagamaid ja püüab seda kõike visualiseerida.

| Y-üpsilon | Y-Eesti tähestiku viimane täht, ladina tähestiku eelviimane täht | Y-lineaarvõrrandi teine tundmatu, muutuja ehk otsitav | Y-kui karikas – iidne naiselikkuse sümbol, mis on ühtlasi nii vastuvõttev kui andev. Karikas sarnaneb peekriga või muu anumaga ning see on naise üsa moodi. See sümbol ühendab naissugu, naiselikkust ja viljakust. Püha graal on Sangreali sõnasõnaline vaste. Prantsuse keeles sõna sang või hispaania keeles sõna sangre tähendavad verd. Veri on Sangreali oluline sisu, märkides voolavat, väge andvat armastust. Püha Graaliga seonduvaid legende on igasuguseid. Arvatakse, et Püha Graal on karikas ja ka arvamusi, et Püha Graal polegi karikas, vaid lill | Y-kui Yoni mis on vagiina sanskritikeelne nimetus ja tähendab otsetõlkes püha avaust. Tantristlikus traditsioonis on naine kogu oma olemusega püha ja Yoni on naiselikkuse keskus. Öeldakse, et naine on ka mehele värav universumi saladuste avanemiseks | Y-telg ehk ordinaattelg, tavaliselt esitatud vertikaalsena | Y-kromosoom on isase imetaja, sealhulgas meessoost inimese rakus, mis määrab meessoo. Y-kromosoom on üks kahest imetajate sugukromosoomist. Y-kromosoomi olemasolu määrab, kas tegemist on mees- või naissoost elusolendiga. Y-kromosoom sisaldab geeni sry, mis on oluline munandite arenguks | Y-yoni muna – iidsetest aegadest peale on naised kasutanud just munakujulisi Yoni treeningumune. Muna on elu, harmoonia ja viljakuse sümbol. See on väga naiselik sümbol, mis meenutab meile lapsi ja hoolt, eostumist ja elujõudu. Nagu igaski teises seemnes peitub munas väga palju energiat | Y-Keemiline element ütrium järjenumbriga 39.

Kunstnikku toetab Eesti Kultuurkapital.

HOME

MEEDIA: “Kolm küsimust Pärnu kunstnikule Alar Raudojale” Pärnu Postimees 25.07.2017 Anete Kruusmägi, reporter
Ülehomseni näeb Pärnu linnagalerii kunstnike majas Alar Raudoja väljapanekut “Y faktor ver. 6.0”. Näitusel on üleval 22 fotot ja maalid seeriast “Harjutusi iseseisvaks eluks” (2014), mida kunstnik pole komplektina varem eksponeerinud. Kui fototööd osutavad naisele, on Raudoja maaliseeria puhul viidanud Y-kromosoomile ja mehele.

Mida sümboliseerib Y?

Mind huvitab Y kui graafiline ja sisuline sümbol. Sel tähel on väga palju tähendusi. Y-ga algab suur hulk sõnu, millele tavaliselt ei pöörata tähelepanu.

Kuna Leonardo on krutskeid täis, on Y-d osaliselt nähtavad, osaliselt peidetud. See on natuke mõistumängu moodi.

Eesti keeles ei tuleks enam öelda “igrek”, vaid “üpsilon”. Üpsilon on meie tähestiku viimane täht, lineaarvõrrandi teine tundmatu. Y on visuaalse poole pealt kui karikas. Y sümboliseerib naiselikkust. Kui Leonardo peale mõelda, suunab Y veel püha graali poole. Y on koordinaattelg, mis on tavaliselt vertikaalne. Y on kromosoom. Kui naistel on XX, siis meestel XY. Näitus on seotud nii Y kui visuaalse sümboli ja sellegagi, mida kõike ta võib veel tähendada. Y on keemiline element ütrium järjekorranumbriga 39. Üpsiloniga on seotud palju müstilisi asju. Ta on natuke tundmatu.

Kes on Leonardo?

Leonardo on mu alter ego. Tema kohta võib lugeda minu kodulehelt Leonardo.linnagalerii.ee.

Teinekord on Leonardo pisut pettevärk. Kui linnaalamana ei saa ma alati kõike teha, päästab Leonardo vahel ära. Leonardo liigub mööda müstilisi radu ja teeb nähtavaks igasuguseid saladusi.

Millal te loominguga tegelete?

Kui tekib vaba aega. See näitus on üle kolme aasta töö. Mul ei ole võimalik kunstniku moodi hommikust õhtuni kunstile täielikult pühenduda. Ikka jõude- või puhkuse ajal. Natukesehaaval saab näitus kokku. Praegu puhkan näitusest. Viimased tööd, papjeemašee figuraalsed asjad ja munadega naised, said valmis vahetult enne väljapanekut.