ME SOBIME KOKKU Pavlenkova | Oppi | Jõgis

15.08 – 06.09.2018, Pärnu Linnagalerii, Uus tn. 4
“Me sobime kokku” (ehk lühemalt MSK) on kolme eesti klaasidisaineri – Aleksandra Pavlenkova, Kristiina Oppi ja Andra Jõgise koostööna valminud tarbenõude seeria, mida eksponeeritakse samanimelisel näitusel Pärnu Linnagaleriis. Seeria, mis koondab endas joogiklaase, kanne, vaase ja kausse, sai alguse noorte disainerite koostööst Eesti Kunstiakadeemia klaasikunsti osakonnas 2014. aastal.

Eksponeeritava seeria kontseptsioon lähtub koostööst ja kokku sobimise-sobitamise printsiipidest. Objekte koos disainides peavad kõik grupi liikmed üksteisega sobituma ja oskama teineteise ideedega mängida. Nii sobituvad ka valminud nõud üksteise kõrvale ja sisse. Moodustades küll ühtse terviku, säilitavad esemed ka eraldiseisvana oma isikupära. Kunstnikud kasutavad oma töödes värvi, selle kirkust ja kirevust, eristudes traditsiooniliselt värvivähesemast põhjamaisest klaasikunstist.

Pavlenkova, Oppi ja Jõgis on oma ühisloomingut varem eksponeeritud Stockholmis, Peterburis ja Tallinnas. Kõik eksponeeritavad esemed on Eestis puhutud.

Tänud: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia klaasikunsti osakond, Kai Kiudsoo-Värv, Jay Siltavuo, Tanel Oppi, Rait Lõhmus.

MEEDIA: Linnagalerii esitleb klaasikunsti ja miniatuurjoonistusi
Laura Vadam, reporter, Pärnu Postimees 29.08.2018
https://parnu.postimees.ee/6143161/linnagalerii-esitleb-klaasikunsti-ja-miniatuurjoonistusi

Pärnu linnagaleriis on avatud kaks eripärast näitust, mis toovad külastajateni nii Eesti klaasidisaini kui elulise maalide-joonistuste sarja.

“Me sobime kokku” on kolme klaasidisaineri – Aleksandra Pavlenkova, Kristiina Oppi ja Andra Jõgise – tarbenõuseeria, mis koondab endas joogiklaase, kanne, vaase ja kausse. Sari lähtub koostööst ja kokku sobimise-sobitamise põhimõttest. Iga klaasobjekt on kujundatud eraldi, säilitades isikupära ja originaalsuse, ent valminuna sobituvad need üksteisega, moodustades ühtse terviku.

Pärnu juurtega Jõgise sõnutsi valmisid esimesed klaasesemed kolmiku õpingute päevil. “Meie koostöö sai alguse kunstiakadeemias 2014. aastal, mil sündis esimene disain,” meenutas neiu. Varem vaid Tallinnas oma disaini eksponeerinud kunstnikud otsustasid tänavu pealinnast mujalegi linnadesse liikuda. “Mõtlesin, mis oleks parem, kui seda kodulinnas Pärnus teha,” arutles Jõgis. Pavlenkova, Oppi ja Jõgis on ühisloomingut varem tutvustanud Peterburis ja Stockholmiski.

Linnagalerii kunstnike maja esitleb samal ajal tallinlanna Johanna Mudisti maali- ja joonistusnäitust “Ootajad”, mis koomilises võtmes jutustab loo inimese elu poeesiast ja traagikast, hoides tasakaalus argielu realismi ja fantaasiat. Mudist eksponeerib väljapanekul nii maale kui tikutopsi mõõtu joonistusi, mis pikalt oma kohta otsinud.

“Olen oodanud õiget aega, kohta, inspiratsiooni või tunnet. Mõnda maali olen proovinud teostada aastaid, mõnda kujundit olen maalinud mitu korda, kuid jäänud rahulolematuks ja jätnud need oma aega ootama,” tunnistas kunstnik.