FotoFest

Pärnumaa Foto 2019

Pärnumaa Foto 2019 on järjekordne fotosündmus ja näitus Pärnumaal tegutsevatele fotograafidele.

Näitusele ootame põnevaid tabamusi ja ka fotolavastusi, mis mahuksid Pärnu FotoFest 2020 pealkirja alla „Viga süsteemis | ERROR”.

Pärnumaa Foto näitus toimub 23.01 – 23.02.2020  Endla teatri sammassaalis ja on uues formaadis. Seekord prindime ise fotod välja 75×75 cm VISCOM plaadist planšettidele. Fotograafidelt ootame fotode faile JPG või TIF formaadis, CMYK värvimudelis ja pikema külje pilditihedus peaks olema vähemalt 3000 pikslit. Faili nimi peab sisaldama autori nime ja teose pealkirja.

Ühelt autorilt ootame kuni 3 faili e-posti aadressile: fotofest.parnu@gmail.com .

Failid palume saata 16. 12. 2019 – 05. 01. 2020 lingina. Soovitame kasutada WeTransfer keskonda, mis on lihtne ja kasutajasõbralik ning teavitab Teid failide kohalejõudmisest.

2020 Pärnu FotoFest

Kolm aastat tagasi Pärnu Linnagalerii poolt ellu kutsutud fotofestivali eesmärgiks on kombata kaasaegse fotokunsti piire ning tuua publiku ette terve hulk põnevaid fotole pühendatud näituseid. FotoFesti mitmekesisest programmist leiab nii rahvusvahelisi näituseid kui ka kodumaiste kunstnike väljapanekuid. Samuti kaasab festival Pärnus ja Pärnumaal elavaid inimesi, andes võimaluse osaleda juba pikaajaliseks traditsiooniks muutunud näitusel “Pärnumaa foto”.

Tänavune festival on ühendanud jõud paralleelselt toimuva Pärnu nüüdismuusika päevadega. Mõlema festivali koondpealkirjaks on “Viga süsteemis” (“Error in thr System”), mis otsib vigu, nihestusi ja vääratusi nii fotokunstis kui ka muusikas, aga ka meid ümbritsevas elus endas.

Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majast leiab helilooja ja muusikateoreetiku PhD Paul Beaudoini kureeritud projekti “Veaeestetika” (“Aesthetics of Error”), mis sünteesib muusikat, audiovisuaalset kunsti ja fotograafiat ning kus osalevad kunstnikud Venemaalt, Horvaatiast, USA-st, Inglismaalt, Hollandist ja Portugalist.

Linnagalerii Raekoja ruumidesse on sisse seadnud pop-up galerii Avangard (Marian Kivila, Jan Leo Grau), mis esitleb Põhjamaade ja Baltikumi eksperimentaalseid fotokunstnikke. Näitus “Tajumängud V: eksituste ilu” vaatleb fotokunsti nihestusi nii kunstniku kui ka teose tajuja positsioonilt. Kas foto peab olema tehtud vaid kaameraga ning peegeldama reaalsust või hoopis midagi muud? Näitusel osalevad kunstnikud pakuvad läbi fotograafia, installatsiooni ja liikuva pildi fotokunstile väga erinevaid definitsioone.

Pärnu Keskraamatukogu trepigalerii on festivali ajaks hõivanud Galerii Positiiv, kes esitleb Vivian Ainsalu näitust “Miraaž”, mis koosneb Veneetsia kanalitel võetud fotodest, mis püüavad pildile peegeldusi sealsest arhitektuurist ja olustikust omamoodi reaalsust moonutaval viisil.

Raamatukogust leiab ka Sandra Jõgeva isiknäituse “Konfliktide aastapäevad”, mis analüüsib iroonilises võtmes väikses Eesti kunstimaailmas ette tulevaid konflikte, tülisid, arusaamatusi. Selle tõeliseks põhjuseks on enamaltjaolt võitlus väheste ressursside pärast ning selles võitluses kasutatavad korruptiivsed meetodid.

Lugemissaali akendelt vaatab vastu Pärnu kunstimaastikul kindla koha võitnud perfomance dokumentatsioon “Soul & body”, mis läbi Alar Raudoja fotoobjektiivi läbi on jäädvustatud aastast 2006 kuni tänaseni.

2019 – arhiiv:

TULEVIK OLI EILE, 23.01 – 23.02.2019

PÄRNU FOTOFEST 2019 – Tulevik oli eile
Pärnu Linnagalerii poolt 2018. aastal ellu kutsutud uus Pärnu kunstifestival PÄRNU FOTOFEST on võtnud eesmärgiks elavdada kunstielu talvisel madalhooajal ning avada kunstipublikule fotokunsti eri tahke. Möödunud talvisest eksperimendist sündinud Fototofest toimub seega 2019 aasta alguses juba teist korda.
Jaanuari lõpust veebruari lõpuni on enamikel linna näitusepindadel võimalik näha antud festivali programmi kuuluvaid temaatilisi näituseid.
Festivali raames avatakse 5 fotonäitust, sealhulgas juba 14. korda traditsiooniline näitus Pärnumaa Foto, mis on ühendanud Pärnumaal tegutsevaid fotograafe ja fotohuvilisi.
Pärnu Fotofest 2019 avatakse kolmapäeval, 23. jaanuaril. Olete väga oodatud näituste avamistele!

Kell 17:00
PÄRNUMAA FOTO 2018
Teater Endla Sammassaal
Keskväljak 1

 https://linnagalerii.ee/parnumaa-foto-2018/

PÄRNU FOTOFEST 2019 – PÄRNUMAA FOTO 2018
Pärnu fotofestivali sünnile aitas kaasa juba Pärnu talvise kunstielu traditsiooniks muutunud “Pärnumaa Foto”. 2019. aastal festivali programmis avatav väljapanek kannab järjekorranumbrit 14. Näituse algatajaks oli “Pärnu Postimehe” toimetus, kelle eestvedamisel näitus toimus ja oli eelkõige laiapõhjaline rahvafoto näitus. Näitusele saadeti pilte kaunist Pärnumaa loodusest, lemmikloomadest ja olustikust. Aastate jooksul on aga muutunud domineerivaks fotokunsti professionaalsem pool. Lemmikloomi enam näituselt ei leia, pigem on fookuses imeliste ja ainulaadsete hetkede tabamine ning kõrge kunstiline tase. Eelmisel aastal osales näitusel 38 autorit ja eksponeeriti 60 fotot. Professionaalsete fotograafide kõrval osalesid ka harrastajad. Hobipiltnike tase oli kohati kõrgem proffidest, esitades neile korraliku väljakutse. Huvi fotomeediu vastu on aastatega suurenenud ja tänaseks on näitusest välja kasvanud Pärnu fotofestival mitme erilaadse näitusega.
Näitusel osalevad: Marko Toomast, Margit Jaanson, Mati Luhtjärv, Anatoli Gubski, Karmen Kärg, Marie Laanisto, Ülo Soomets, Eimar Kull, Markus Laanisto, Kristjan Krimm, Liivi Pihlasalu, Tiina Annamaa, Danel Rinaldo, Marju Lorentson, Ülle Saatmäe, Andres Adamson, Aiver Oja, Signe Leht, Valdur Maibach, Hannes Paldrock; Taje Tross, Andreas Härm, Irene Õmblus, Aiki Järviste, Luule Põder, Aino Valt, Vaiko Edur, Al Paldrok, Rein R Seppius.

TULEVIK ON TÄNA
Pärnu Kunstikooli ja Pärnu Ühisgümnaasiumi
fotoõpilaste näitus
Teater Endla Küüni galerii
Keskväljak 1
Näitusel „Tulevik on täna“ osalevad kõige nooremad fotohuvilised. Pärnu Kunstikooli ja Pärnu Ühisgümnaasiumit seob ühine juhendaja Andres Adamson.

Kell 17:40
Fotokunsti ühendus F8 / 9
Pärnu Keskraamatukogu
Akadeemia 3
F8 on sotsiaalne kooslus Pärnu fotograafidest, kelle tegevusaladeks on fotograafia, kunst ning ka muud loomingulised väljundid. F8 tegutseb alates 2015 aasta kevadest.
Näitusel F8/9 astuvad üles Pärnu fotokunstnikud: Danel Rinaldo, Marko Toomast, Aiki Järviste, Haide Rannakivi, Janno Bergmann, Andres Adamson, Indrek Aija +Veiko Kallas

Kell 18:00
TULEVIK OLI EILE
Pärnu Linnagalerii Raekoda
Uus tn 4

https://linnagalerii.ee/tulevik-oli-eile/
Baltikumi kaasaegsele fotokunstile pühendatud rahvusvaheline näitus “Tulevik oli eile”.
Andrejs Strokins (Läti), Soili Arha (Soome), Arnis Balčus (Läti), Arne Maasik (Eesti), Jan Leo Grau (Eesti), Lilia Li-Mi-Yan (Venemaa/Turkmenistan), Tomas Urbelionis (Leedu), Arturas Valiauga (Leedu), Laisvydė Šalčiūtė (Leedu), Aksel Haagensen (Eesti), Sven-Erik Stambergilt (Eesti), Gabrielė Gervickaitė (Leedu).
Gabriele Gervickaite, “Soviet medical illustrations”
Kuraatorid: Marian Kivila, Jan Leo Grau, Marko Toomast

Kell 18:40
Eesti Fotokunstnike Ühendus FOKU esitleb:
Laura Kuuse isiknäitus
Galerii Positiiv esitleb:
Meeli Laidvee seeria “Haagitud valik”
Pärnu Linnagalerii Kunstnike Maja,
Nikolai 27

https://linnagalerii.ee/laura-kuusk-meeli-laidvee/

Eesti Fotokunstnike Ühendus FOKU esitleb:
Laura Kuuse isiknäitus
Tegemist on Laura Kuuse esimese isiknäitusega Pärnus.
Näha saab valikut töödest, mis tegelevad ühisosade leidmisega inimgruppide vahel. Populaarsed meelelahutused, igapäevased tarbeesemed ning levinud visuaalid on nende tööde algmaterjaliks. Näituse pealkiri tõukub populaarsest lausest sotsiaalmeedias: “Inimestele nagu sina meeldivad veel need …”, mis suunab meie valikuid suurema sidususe suunas, ent ka suurema tasalülitumise suunas.
Laura Kuusk on kunstnik ja Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonna dotsent. Tema töid on näidatud nii isik- kui grupinäitustel Eestis, Prantsusmaal, Rootsis, Venemaal,Tšehhi Vabariigis ja mujal.
Kuusk tööab visuaalse grammatikaga ning loo jutustamise potentsiaaliga. Ta (taas)kasutab tihti antropoloogilist (leid)materjali. Viimastel aastatel on Kuuse peamiseks huviobjektiks olnud identiteediloome ja selle seoses visuaalse sisendiga.
Kuusk kasutab oma töös peamiselt fotograafiat, mis võib võtta installatiivse või audiovisuaalse vormi.
Laura Kuusk on 2018.a. Art Vilnius parima naiskunstniku auhinna, 2014.a. Edouard Barbe’i ja Grenoble’i linna kunstnikupreemia laureaat. Tema töid kuulub kollektsioonidesse Eestis, Venemaal ja Prantsusmaal.
http://laurakuusk.com/

Galerii Positiiv näitab Meeli Laidvee seeriat “Haagitud valik”
Fotokunstnik Meeli Laidvee (s 1969) on koos modelli Andres Varustiniga ette võtnud teekonna, mis uurib keskealise mehe purunenud unistusi, eelarvamuste kütkest vabanemist, elurõõmu kinnipüüdmise erinevaid võimalusi ja leppimist reaalsusega.
Viimastel aastatel on Meeli tegelenud eelkõige projektidega, mis kompavad soorollide ähmaseid piire nüüdisajal. 2017. aasta kevadel nägi galeriis Positiiv tema fotolavastuste näitust „Valge naine“ (6.-27.03.18), mis uuris naiseks olemise erinevaid tahke unistustes ja tegelikkuses elegantses ning veidi iroonilises visuaalses keeles. 2017. suvel osales Meeli Laidvee kahe soorollide nihestatud piire kujutava fotoga Tallinn Art Week kunstifestivalil galerii Positiivi ühisväljapanekul „WoMan. Inimene sinu sees. Inimene sinu ees“ (17.06.17). Galerii Positiiv esindas käesoleva aasta juunis valikut kunstniku loomingust nüüdiskunsti messil ArtVilnius’18.
Meeli lõpetas 1993. aastal Tallinna Ülikooli kultuuriteaduskonna tantsujuhtimise erialal ja tegutses kaua aastaid tantsija ning kutselise koreograafina. Fotograafiaga hakkas tõsisemalt tegelema 2014. aastast. Koreograafi ja fotokunstnikuna tunneb ta huvi inimese keha ja selle kaudu lugude jutustamise vastu.
Näituse kuraator Kristel Schwede: ”Haagitud valiku” julgelt narratiivsed igapäevased stseenid ning kunstiajaloost tuttavad figuraalsed sümbolid suunavad kohati läbi musta huumori küsima inimeksistentsi igavikulisi küsimusi: mis on elu mõte ja kuidas leida tasakaal töö ja meelelahutuse, iseenda tõeliste vajaduste ning meelemürkide või meelelahutuskiirendite vahel.”
Galerii Positiiv osales valitud fotodega seeriast “Haagitud valik” Pariisi nüüdiskunsti messil P/CAS (18.-21.10.18).

Pärnu Fotofest 2019 – Tulevik oli eile

Pärnu Linnagalerii poolt sel aastal esmakordselt ellu kutsutud uus Pärnu kunstifestival Fotofest on võtnud eesmärgiks elavdada kunstielu talvisel madalhooajal ning avada kunstipublikule fotokunsti eri tahke.  Möödunud talvisest eksperimendist sündinud Fototofest toimub seega 2019 aasta alguses juba teist korda. Jaanuari lõpust veebruari lõpuni on võimalik enamikel linna näitusepindadel võimalik näha antud festivali programmi kuuluvaid temaatilisi näituseid.

Avangard Galerii, mis tegutseb hetkel pop-up formaadis erinevatel näitusepindadel Eestis ja välismaal, kureerib Fotofesti raames Linnagalerii Raekoja ruumides Baltikumi kaasaegsele fotokunstile pühendatud rahvusvahelise näituse “Tulevik oli eile”, mis on ka festivali alapealkiri (Osa-levad kunstnikud: Andrejs Strokins (Läti), Soili Arha (Soome), Arnis Balčus (Läti), Arne Maasik (Eesti), Jan Leo Grau (Eesti), Lilia Li-Mi-Yan (Venemaa/Turkmenistan), Tomas Urbelionis (Leedu), Arturas Valiauga (Leedu), Laisvydė Šalčiūtė (Leedu), Aksel Haagensen (Eesti), Sven-Erik Stambergilt (Eesti), Gabrielė Gervickaitė (Leedu).
Kuraatorid: Marian Kivila, Jan Leo Grau, Marko Toomast

Näitus iseloomustab hästi fotokunsti olemust ja lahkab selle olemust ja juuri. Ühest küljest on foto kui reaalsuse peegeldus, mis oma ajastut ja sellele iseloomulikke nähtusi paberile dokumenteerib ning mille kaudu me oma identiteeti teadvustame ja minevikku mäletame. Fotokunst, mis on tunduvalt mängulisem kui fotograafia ei püüa aga ilmtingimata ümbritsevat jäädvustada, talletada ja järgnevatele põlvedele säilitada.

Pärnu Linnagalerii Kunstnike majas esitleb Eesti Fotokunstnike Ühendus FOKU Laura Kuuse isiknäitust, mis tegeleb kopeeri-kleebi kultuuriga.Tema huvi keskmes on kollektiivsed ihad ja sot-siaalsed kehad. Näituse kuraator on Laura Toots. Galerii Positiiv näitab samuti Kunstike Maja ruumides Meeli Laidvee seeriat “Haagitud valik”, kuhu kuuluvad mustvalged lavastatud fotod ühe mehe sõlmpunktidest elus. Vaatluse all on kunagiste valikute tagajärgedega tegelemine, uute võimaluste otsimine.

Festivali sünnile aitas kaasa ka juba Pärnu talvise kunstielu traditsiooniks muutunud “Pärnumaa Foto”. 2019. aastal festivali programmis avatav väljapanek kannab järjekorranumbrit 14. Näituse algatajaks oli “Pärnu Postimehe” toimetus, kelle eestvedamisel näitus toimus ja oli eelkõige laiapõhjaline rahvafoto näitus. Näitusele saadeti pilte kaunist Pärnumaa loodusest, lemmikloomadest ja olustikust. Aastate jooksul on aga muutunud domineerivaks fotokunsti professionaalsem pool. Lemmikloomi enam näituselt ei leia, pigem on fookuses imeliste ja ainulaadsete hetkede tabamine ning kõrge kunstiline tase. Eelmisel aastal osales näitusel 38 autorit ja eksponeeriti 60 fotot. Professionaalsete fotograafide kõrval osalesid ka harrastajad. Hobipiltnike tase oli kohati kõrgem proffidest, esitades neile korraliku väljakutse. Huvi fotomeediu vastu on aastatega suurenenud ja tänaseks on näitusest välja kasvanud Pärnu fotofestival mitme erilaadse näitusega. Kohalikest tegijatest astuvad festivalip-rogrammi raames üles ka Pärnu-põhise fotokunstirühmituse F8 liikmed ühisnäitusega.