Pärnu kunstisuvi 3 AINUS

3.06 – 22.07.2017 Pärnu Linnagalerii, Uus tn 4. Pärnu Kunstisuvi 2017 näitus “3 AINUS”
Igalühel meil on midagi olulist öelda, laiali laotada, endast ära anda.
Pärnu Kunstisuvi 2017 näitus “3 AINUS”kutsub vaatama eesti kunsti sümbioosi – just sel hetkel tekkivaid kooslusi, just selle näituse jaoks valminud teoseid. “3 AINUS“ on spekulatsioon „Kolmainsusest“, mis on teadagi mis ja kes. Aga ka „Kolmainsus“ on omamoodi spekulatsioon, kordumatu oma olemuses.
Kontseptsioon on tervik. Nagu kõik, mis elab ja hingab meie ümber on üks. Kõige laiemas mõistes muidugi, mida inimindiviid, kes ta ka siin maa peal poleks, tihti ei suuda tajuda. Inimene ei näe suurt pilti. Tegeleme siis tajutavaga, katsutavaga, normaalsega.
Sellel näitusel osalevad kunstnikud üle eesti:
Maria-Kristiina Ulas, Marko Kekishev, Mall Nukke, Jaan Elken, Kadi Kübarsepp, Pusa, Tiiu Kirsipuu, Jarõna Ilo, Ahti Seppet, Mare Mikoff, Lev Vassiljev, Maret Olvet, Leho Rubis, Tiiu Pallo-Vaik, Urve Küttner, Kalli Kalde, Pille Ernesaks, Kristiina Pärk, Anu Juurak, Matti Pärk, Uno Roosvalt, Mari Roosvalt, Takato aliasTarvo-Kaspar Toome, Ines Erlemann, Kelli Valk, Raivo Kelomees, Jüri Mildeberg, Viivi Aavik, Andrus Joonas, Tuulikki Tolli, Üllar Varik, Alar Raudoja, Vilen Künnapu, Regina-Marete Soonsein, Vello Lillemets, Marget Tafel-Vahtra, Tarmo Puudist, Gea Sibola Hansen, Anneli Laasi, Per William Petersen, Sirje Petersen, Maie Helm,  Merike Sule-Trubert, Tiiu Rebane.
Näituse kuraator: Eveli Varik

MEEDIA: “Suve tõmbasid käima kaks suurt näitust” Pärnu Postimees 06.06.2017 Anete Kruusmägi

Esimeste puhkajate tulekuga käsikäes elavneb Pärnu kunstielu. Nädalavahetusel olidki kunstihuviliste pilgud suvepealinnal: avati kaks mahukat näitust. Pärnu kunstisuvi rõõmustab linlasi neljandat ja aktinäitus “Mees ja naine” lausa 24. korda.

Pärnu kunstisuve kuraator Eveli Varik andis 40 kunstnikule teema kätte ja palus neil oma mõtted loominguks vormida. Teemat võis kunstnik avada oma parema äranägemise järgi. Ainus, mida Varik siiski näha ei soovinud, olid varem valmis tehtud tööd. “Toonitasin, et tahan spetsiaalselt selleks korraks valminud töid,” räägib kuraator.
Näituse ideeni jõudis Varik juhuslikult. Parasjagu pani ta üles eelmise suve väljapanekut “Labürint”. Ühel hommikul ärgates teadis ta, et järgmine näitus keerleb ümber number kolme.

““Kolmainsus” on Andrei Rubljovi suurepärane töö. Omal ajal sai sellest Eesti kunstiakadeemias kirjutatud. Religioosne kunst on mind alati huvitanud, kuigi siin pole sellega midagi pistmist,” tunnistab kuraator.

Ja tõepoolest, kunstnikud on teemale lähenenud väga erinevalt. Seintele on riputatud nii Rubljovi remake, kolme näoga inimene, kui trikoloor – kõik seotud maagilise kolmega. Kuraatorit huvitavad kordused ja läbivad jooned. Ning kolme tööga esindatud kunstnike taiesed mõjuvadki paremini ja annavad selgema pildi looja käekirjast.

“Tagasihoidlikumad annavad ühe töö, ent mõnelt tuleb väga palju,” avaldab Varik, kellele kolm tundus just sobiv number. Igalt kunstnikult polnud kolme teost sugugi kerge kätte saada. Kunstnik Tiiu Pallo-Vaik küsis kuraatorilt kolm korda, kas ühest tööst ei piisa, enne kui kolm tööd saatis. Kõlab nagu muinasjutt.
“Kolmainsus” on Andrei Rubljovi suurepärane töö. Omal ajal sai sellest Eesti kunstiakadeemias kirjutatud. Eveli Varik
Näitus on mitmekülgne ja kuna teema on lai, leiab iga vaataja midagi meelepärast. Jalutades kuraatoriga läbi galerii, hakkasin vaikselt aimu saama tema keerulisest tööst. Kõik need eri kujutlused tuleb ju paigutada Pärnu linnagalerii üsna pretensioonikatesse oludesse. See pole lihtsalt üks suur valgete seintega ruum. Eri suurusega ruume, soppe ja nurgataguseid leidub siin nii palju, et vahel kaotavad Eveli Varik ja juhataja Alar Raudoja end töö käigus lausa ära.

“Kus sa oled?” hõikab Varik. “Siin!” kõlab Raudoja hääl, aga kust see tuleb, me küll ära arvata ei oska. Varik tunnistab, et nii on juba paar korda juhtunud. Linnagalerii mõjub väikse muuseumina. Tänu läbikäidavatele tubadele paistavad kunstiteosed kaugele. “Punane sein on võrratu!” kiidab Varik end inspireerinud ruumi.

Peale traditsioonilisemate kunstivormide ehib näitust kuulutustetulp. “Siia võib igaüks oma kuulutuse tuua!” õhutab Varik külastajaid teoste loomises aktiivselt kaasa lööma.

Osalevate kunstnike nimekiri on pikk ja äratab aukartust. Variku andmeil on esindatud nii tema õppejõud kui kursusekaaslased. Esindatud on eri põlvkonnad, näiteks Mall Nukke ja tema kunstnikust tütar Regina-Mareta Soonsein. Pärnusse on jõudnud muu hulgas töid Muhumaalt, Lääne-Virumaalt ja Tartust.

Uuendusena on iga kunstiteose juures seekord autori pilt, et vaatajad saaksid uudistada, milline konkreetse taiese looja välja näeb. Varik laenas selle idee Võru näituselt, kus eksponeeriti Lõuna-Eesti kunstnike töid.

Näituse ettevalmistamine võtab Variku sõnutsi aasta. Kõik algab sügisel idee läbiarutamisega, millele järgneb rahaküsimine ja projektide kirjutamine. Siis asuvad tööle kunstnikud. Teoste ülespanek võtab kolm päeva, millele eelneb üks õhtu kujundamist. Oleks kurb, kui kogu see suur töö juuli lõpus galerii seintelt maha võetakse ja sellega lugu lõpekski. “Olen alati unistanud, et näitus saaks edasi minna,” räägib Varik. Sel aastal just nii lähebki: Pärnust rändab “3 ainus” Rakverre sügisnäitusele.