Pärnu (m)Moodsa Kunsti näitus AKNAD

28.04 – 27.05.2017 Pärnu Linnagalerii, Uus tn 4. Pärnu (m)Moodsa Kunsti näitus toimub juba17. korda.  Aastate jooksul on näitus  kujunenud oluliseks kunstisündmuseks, pakkudes suurt huvi nii kunstipublikule, kui ka kriitikale ja on olnud väga oluline kaasaegse kunsti säilimisele, arenemisele ja jätkusuutlikusele Pärnus.
„Vahest on enamiku tänapäeva kunsti piiratuse üks põhjusi see, et silmist on kaotatud kunsti nähtamatu püha päritolu ja eesmärk, vahendada inimestele nägemust nende tõelisest loomusest ja kohast universumis ning teadvustada neile ikka uuesti ja uuesti elu hinda ja lõputuid võimalusi.“ Sogyal Rinpoche

Andrus Joonas, näituse kuraator: „Olen seda tsitaati, nagu mantrat aastaid tsiteerinud ja kasutanud. Ja kordan ja kasutan ka edaspidi, sest see on nii hästi ja täpselt öeldud. Seekord inspireerib see mind, antud kuraatoriprojekti koostamisel.“
Inimese  areng ei ole luksus, vaid igaühe pärisosa.
Näitus on  kunstniku ja kuraatori  isiklik ruum, nii vaimne, kui füüsiline, kus ta saab ausalt vestelda vaatajaga ja ise vastutada oma loomingu eest.
Ja sellega kaasneb ka vastutus, vähemalt enda tegevuse eest.
Näitusele on kutsutud erinevad kunstnikud, erinevatest rahvustest, kes tegelevad loominguga lähtuvalt sisemisest kaemusest ja inspiratsioonist.
Väljendusvahendid on  erinevad nagu on juba kujunenud traditsiooniks Pärnu (m)Moodsa kunsti näitustel, hõlmates kogu kaasaegse kunsti tehnilist arsenali alates klassikalisest maalikunstist, lõpetates performance ja videoga.

Aken on midagi kõige tavalisemat argielus.
Aknaid on palju.
Erinevat tüüpi ja neil on erinev otstarve.
Samas , sellel sõnal on teine pool, sellel tähendusel „aknad“.
Akendest tuleb valgus.
Akendest näeb maailma.
Akendest näeb iseennast.
Aknad on väljapääs.
Aknad on lõpmatus.
Aknad on müstilised.
Aknad on lõputud!

Näitusel osalevad:
Janno Bergmann, Pusa, billeneeve, Margus Tiitsmaa (Sorge), Haide Rannakivi, Marko Toomast, Danel Rinaldo, Jan Leo Grau (Eesti), Zhon-Zhon Sandyr,  Envil Kasimov,  Sergei Orlov, Yuri Kutsarjan (Venemaa, Udmurtia), Egenija Lapteva, Sasha Artamonova, Арт группа “Нежные бабы“ (Venemaa, Kaliningrad).

 

MEEDIA: Raekojas avati “Aknad”, Pärnu Postimees 02.05.2017 Anu Jürisson, kultuuritoimetaja

Pärnu linnagaleriis raekojas avati reede õhtul moodsa kunsti näitus “Aknad”, kuhu kuraator Andrus Joonas on kokku pannud Pärnu ja Udmurtia kunstnike ning Kaliningradi kunstirühmituse loomingu.

Fotokunstnik Danel Rinaldo on ühe galeriiruumi seintele ja põrandale laotanud selle, mis tema mullu Steineri aia traatvõrele riputatud Balti jaamas pildistatud eluheidikute fotodest pärast vaatajate vandaalitsemist järele on jäänud (pildil).

Näitusel osalevad Janno Bergmann, Pusa, Billeneeve, Margus Tiitsmaa (Sorge), Haide Rannakivi, Marko Toomast, Danel Rinaldo, Jan Leo Grau, Zhon-Zhon Sandyr, Envil Kasimov, Sergei Orlov, Yuri Kutsarjan (Venemaa, Udmurtia), Egenija Lapteva, Sasha Artamonova, Art Gruppa Nežnõje Babõ (Venemaa, Kaliningrad).