Kuraator Andrus Joonas luges avamisel ette muinasjutu Carl Gustav Jungi raamatust “Neli arhetüüpi: ema, taassünd, vaim, trikster”, milles analüütilise psühholoogia rajaja on käsitlenud kollektiivse teadvustamatuse mõistet.
“See näitus on selle muinasjutu järg eneseotsingutest ja mustritest, mida me loome oma tegude, tahte, usu ja kõigi muude asjadega,” põhjendas Joonas. “Siin on isiklikud ja üldised lood, mis sulanduvad kokku suuremaks eeposeks.”
Joonase enda maalid on saanud inspiratsiooni mullu suvel Soomest rahvusvaheliselt soome-ugri sümpoosionilt, ühe maali on ta teinud oma vanemate mälestuseks.
Janno Bergmann ja Tanel Lebedev, kellel oli abiks sõber Tanel Saar, panid kokku oma uue installatsiooni eredalt valgustatud ruumist, millesse sisenemisel lambid kustuvad ja ruumis asuva hõõguva püramiidi tipust tuleb välja kõikenägev silm.
Ühtlasi esitleti näituse avamisel trükivärsket enam kui saja lehekülje ja 360 fotoga Pärnu kunsti aastaraamatut, mis peale ülevaate 2015. aastal Pärnu kunstielus – uue kunsti muuseumis, Pärnu muuseumis, teatrigaleriis, galeriis Avangard, Non Grata Hiinas ja Ameerika-Mehhiko tuuridel – toimunust võtab nii kronoloogias kui pildis kokku Pärnu linnagaleriis 20 tegevusaasta jooksul korraldatud näitused. Raamat on saadaval linnagaleriis.