Pärnu XVIII (m)Moodsa Kunsti näitus AKNAD II

13.04 – 05.05.2018 Pärnu Linnagalerii Raekojas, Uus 4.
Aastate jooksul on Andrus Joonase poolt kureeritud Pärnu (m)Moodsa Kunsti näitus kujunenud oluliseks kunstisündmuseks, pakkudes suurt huvi nii kunstipublikule, kui ka kriitikale ja on olnud väga oluline kaasaegse kunsti säilimisele, arenemisele ja jätkusuutlikusele Pärnus.
Näituse kuraator Andrus Joonas:
„Inimese areng ei ole luksus, vaid igaühe pärisosa. Näitus on kunstniku ja kuraatori isiklik ruum, nii vaimne kui füüsiline, kus ta saab ausalt vestelda vaatajaga ja ise vastutada oma loomingu eest. Ja sellega kaasneb ka vastutus, vähemalt enda tegevuse eest.
„Vahest on enamiku tänapäeva kunsti piiratuse üks põhjusi see, et silmist on kaotatud kunsti nähtamatu püha päritolu ja eesmärk, vahendada inimestele nägemust nende tõelisest loomusest ja kohast universumis ning teadvustada neile ikka uuesti ja uuesti elu hinda ja lõputuid võimalusi.“ Sogyal Rinpoche
Olen seda tsitaati, nagu mantrat aastaid tsiteerinud ja kasutanud. Ja kordan ja kasutan ka edaspidi, sest see on nii hästi ja täpselt öeldud.
Aken on midagi kõige tavalisemat argielus.
Aknaid on palju.
Erinevat tüüpi ja neil on erinev otstarve.
Samas, sellel sõnal on teine pool, sellel tähendusel „aknad“.
Akendest tuleb valgus.
Akendest näeb maailma.
Akendest näeb iseennast.
Aknad on väljapääs.
Aknad on lõpmatus.
Aknad on müstilised.
Aknad on lõputud!
Näitusele on kutsutud erinevad kunstnikud, erinevatest rahvustest, kes tegelevad loominguga lähtuvalt sisemisest kaemusest ja inspiratsioonist.
Avamisel Margus Tiitsmaa (Sorge) ja Andrus Joonase performance „Aknad osa II”!

Näitusel osalevad kunstnikud:
Toomas Kuusing, Pusa, Margus Tiitsmaa (Sorge), Marko Toomast, Silja Saarepuu, Villu Plink, Alar Raudoja, Zhon-Zhon Sandyr, Sergei Orlov, Yuri Kutsarjan.

Näituse kuraator :
Andrus Joonas
tel :51926783
www.andrusjoonas.pri.ee

MEEDIA: Raekojas avati ainsa haamrilöögiga “Aknad” 17.04.2018 “Pärnu Postimees” Anu Jürisson, kultuuritoimetaja

https://parnu.postimees.ee/4473001/raekojas-avati-ainsa-haamriloogiga-aknad

Kevadõhtu päikesevalgus püüti peeglitüki abil läbi lahtise akna linnagaleriisse ja taoti seejärel ühe haamrilöögiga kildudeks. Margus Tiitsmaa (Sorge) ja Andrus Joonase performance’iga avati 13. aprillil ja reedel Pärnu raekojas 18. Joonase kureeritav (m)Moodsa kunsti näitus “Aknad II”.

Treppi pidi linnagaleriisse saabujaid tervitab esimese teosena aga Tiitsmaa dokumentaalmaal läinudaastase “Aknad I” kunstietendusest, mille kandsid toonagi ette samad mehed.

Kuna aknaid on palju, mitut tüüpi ja neil on eri otstarve, akendest tuleb valgus, akendest näeb maailma ja iseennast, aknast pääseb välja ja akna taga on lõpmatus, otsustas Joonas tänavu enda selgitust mööda sama teemaga jätkata ja avaldas, et tänavuse väljapaneku hindab ta 18 hulgast esikolmikusse. Peale Pärnuga seotud olnud kunstnike osalevad näitusel Udmurdi kunstnikud.

Ükski teos pole siin juhuslik ja need moodustavad kokku jutustuse, mille mõte peitub Udmurdi kunstnike videos, kus nad vaatavad aknast sisse ja küsivad: “Kes sa tegelikult oled?”.

“Võiksime endale iga päev esitada küsimuse, kes me õieti oleme. Sest inimene ju areneb, muutub, maailm muutub, hing saab järjest täiskasvanumaks, vaim suureneb või siis väheneb – see sõltub sust endast,” avaldas kuraator.

Samal põhjusel ei tea Joonas, kui kaua ta 18aastaseks saanud näitusesarja, mis sai kunagi ellu kutsutud selleks, et aidata Pärnus kesta ja areneda nüüdiskunstil, edasi teeb.

“Ehkki 18aastane ei ole veel täiskasvanu. Ma arvasin ka nii vanaks saades, et olen õudselt tark, aga praegu arvan, et vaim saab järjest nooremaks. Sest keha vananeb ja jõudu jääb vähemaks, aga siis tuleb oma jõudu õigemini kasutada. Ja ma kujutan ette, et paljud inimesed on 70aastaselt väga noored, ent see ei tähenda, et neil poleks siin maailmas midagi öelda,” nentis Joonas.

“Selle näitusega on loodud tugev energeetiline ruum, mis puhastab igaüht või vähemalt paneb mõtlema, tajuma, tundma end niisama objekti asemel millegi rohkemana,” selgitas kuraator.

Udmurdi ametivendadega on Joonas suhelnud viimased kuus aastat. Seda ajendas teda tegema igatsus paarikümne aasta taguse kunstiruumi järele.

“Kuna Eestis hakkas päris kunst ära kaduma ja kõik muutus ülepolitiseerituks, hakkasin otsima samasuguseid kunstikeskkondi väljaspool Eestit. Ja ma leidsin nad. Nad viivad meid tagasi minevikku, mis on mõnes mõttes ka Pärnu minevik – nad on nii siirad ja puhtad, et see Ameerika, kokakoola ega McDonald’s pole neid veel ära rikkunud ja nad teevad samasugust kunsti, nagu tehti Pärnus paarkümmend aastat tagasi. Sellepärast nad siin näitusel ongi,” põhjendas Joonas.

Üks osalevaid Udmurdi kunstnikke on disainer Yuri Kutsarjan, kes on kujundanud Udmurtia ­vapi ja lipu. “Pärast seda, kui ta sai väga kuulsaks ja rikkaks, hakkas ta päris kunsti tegema,” avaldas Joonas.

“Käisin Udmurtias sümpoosionil vist nüüd juba kuus aastat tagasi ja hakkasin neile õpetama, kuidas performance’eid teha. Sest nad tahtsid ja see, mida nad olid enne teinud, meenutas rohkem rahvateatrit. Õpetasin nad kunstnikena kõrgemalt lendama, enne nad ei julgenud seda teha,” meenutas kuraator. Nüüd võidavad Joonase udmurtidest tuttavad oma videokunstietendustega ­Venemaal järjest auhindu.

Tiitsmaa on üles maalinud dokumentaalkaadreid oma osalemisest Põleva Kaelaga Kirjaku tsirkuses-teatris, unenägudest ja teda ühel etendusel lummanud klassikalisest Peterburi klounist, kelle keerutatava taldriku ümber tiirlevad sõjalennukid.

Toomas Kuusingul polnud enda jutu järgi oma õlimaale kusagil hoida – nii seisid need paar aastat keldris ja seejärel paar aastat pööningul, mille tagajärjel hakkasid kooruma nagu vana maja sein. Mitme lakikihi all näevad need nüüd välja nagu vanade meistrite šedöövrid.

Näitusel on Joonase endagi viimase aasta looming. “Mul on olnud viljakas aasta, ei ole ma veel maha käinud ja power’it jätkub. See tähendab, et ma olin pidevas depressioonis – rahapuudusest. Tervis on halb, aga kunsti tuleb hästi,” muheles ta.