PÄRNUMAA FOTO 2015

14.01 – 06.02.2016 Pärnu Linnagaleriis, Uus tn 4.
NÄITUSE AVAMINE neljapäeval, 14. jaanuaril kell 17.
Tänavune, juba üheteistkümnes Pärnumaa fotonäitus kannab pealkirja „KONTRASTID“.
Näitusele valiti välja 60 fotot, mille on esitanud 34 autorit.
Näitusel osalevad:
Marko Keeman, Aiki Järviste, Mati Luhtjärv, Jan Leo Grau, Marian Kivila, Liivi Pihlasalu, Margit Jaanson, Ülo Soomets, Valdur Maibach, Ly Saat, Luule Põder, Marju Lorentson, Kaia Metsaalt, Andreas Härm, Aiver Oja, Rein Holtsmann, Ingo Kallas, Tiina Kallas, Rein Jänes, Evald Kukk, Andres Adamson, Danel Rinaldo, Eha Votme, Aino Valt, Margus Valt, Mareli Reinhold, Jaanus Saar, Virge, Buravkov, Urmas Luik, Haide Rannakivi, Blue Jack, Vaiko Edur, Marko Toomast, Irene Õmblus
Näitust korraldavad:
Pärnu Linnagalerii
Pilditeenused OÜ

Näitust toetavad:
Pilditeenused OÜ
Gutenbergi Pojad OÜ

Pilditeenused OÜ preemiad:
Ülo Soomets, foto: “Aeg ja lugu”
Marko Toomast, foto: “Mea Lux”
Preemiad:
Aiver Oja, foto: Üksik sähvatus”
Rein Holtsmann, foto “Nimetu”

web_0006 web_0012 web_0013 web_0019 web_0022 web_0023 web_0035 web_0008web_0037 web_0040

MEEDIA: VIDEO “Pärnumaa foto” näitusel äratavad tähelepanu ajastuhõngulised pildid, ERR.kultuur.kunst.
http://menu.err.ee/v/uudised/kultuur/2ad5d7c9-5dc8-4a96-91d9-77c30b0c3ee6/parnumaa-foto-naitusel-aratavad-tahelepanu-ajastuhongulised-pildid

MEEDIA: “Fotonäitus suunab märkama ilu ja kontraste”, Pärnu Postimees 19.01.2016 Karin Klaus

Pärnu linnagalerii raekojas avatud näitusel “Pärnumaa foto 2015” domineerivad mustvalged tööd: osaliselt tingis seda näituse teema “Kontrastid”, teisalt ehk piltnike tüdimus värvikirevusest.
Tänavu 11. korda toimunud Pärnu linnagalerii ja Pilditeenused OÜ korraldatud fotonäitus on pärnumaalaste seas jätkuvalt populaarne.
Linnagalerii juhataja Alar Raudoja sõnade järgi oli esitatud tööde kvaliteet ühtlaselt hea. Välistati ületöödeldud fotod, kuid inimesed juba teavad, et kaadrite järeltöötlusega arvutis pole mõtet liiale minna.
“Valiku tegemisel sai määravaks mitu faktorit, isegi teemavalik: kui mõnel teemal oli väga palju pilte, pidime olema kriitilisemad,” seletas Raudoja. “Tore, et juurde on tulnud uusi autoreid ja tuntud tegijadki mõtlesid selle teema puhul avaralt.”
Paljud autorid mängisid teemaga, kõrvutades tumedat-heledat, valgust-varju, sooja-külma või püüdsid kontraste hoopis emotsioonidest ja mängulistest hetkedest.
Toreda valiku leiab väljapanekult loodusfotode hulgast. Piltnikud huvituvad nostalgilistest vaadetest, jäädvustavad kompositsiooni ja detaile: jäälilli aknal, puidu-, kivi- või veemustreid.
Mõjuvate tööde eest sai ühe preemiatest Ülo Soomets, kes rõhutas fotograafia ajaloolist ja tehnilist mõõdet. Ta oli pildistanud Tori kirikut 1940. aastast pärit filmile. Saksamaal toodetud filmide aegumiskuupäev oli 1945. aastal, kuid eelmise aasta septembris säritatud ja töödeldud fotode kvaliteet osutus hämmastavalt heaks.
“Vanu filme oli terve kastitäis, sain need Olaf Esna kaudu proovimiseks ja olin esimene, kes julges nendega katsetada,” rääkis Soomets eksperimendina alanud pildistamisest. “Kolm rulli pole ühtviisi säilinud, aeg ja bakterid oma töö teinud, aga kõigile sain pildid peale.”
Proovitööks valis Soomets Tori kiriku pildistamise, mõeldes sellele, et 1940. aastal oleks saanud kiriku fotole talletada enne tulekahjus kannatada saamist.
Näituse avamisel sai Soomets oma valdusesse veel mitu vana filmirulli. “Nüüd tuleb välja mõelda, mida järgmiseks pildistada,” oli fotograaf õhinas. Mees lisas, et tal on alles kõik filmiilmutamise töövahendid ja oskus neid kasutada. “Filmile pildistatakse tänapäevalgi, aga uutele materjalidele. Ei ole kuulda olnud, et keegi oleks vana filmi kasutades tulemusi saanud,” ütles ta.
Aiver Oja sai preemia äikesetormi kujutava foto eest. Pildi tegemiseks tuli tal ühel pikselisel suveööl voodist välja ronida ja kaameraga Pärnu randa kiirustada. Äike oli mere kohal kaugemale taganenud ja Oja arvas esiti, et korralikku pilti siit ei tule, kuid leidis hiljem kodus kaadreid uurides siiski huvitavaid kompositsioone taevast ja merd ühendavatest piksesähvatustest.
“Erivahendeid peale statiivi vaja ei läinud, pigem tahtmist, et öösel välja minna,” rääkis Oja pildi saamisest. “Äikest on mugav aknast vaadata, aga selle keskel olles tekib hoopis teine tunne ja võib saada erilise naudingu, mis ka pildile jõuab.”
Oja on pildistanud hobi korras neli aastat ja armastab kaameraga looduses kolada, sest seal kulgevad mõtted vabalt ja argiprobleemid ununevad.
“Pärnumaa foto 2015” näitusele esitas töid 34 autorit, neilt valiti kunstisaali 60 fotot. Fotohuvilistel, kes seekord osaleda ei jõudnud, tasub teada, et 2016. aasta näituse teema on “Mäng”.