PEREKONNAPILDID. August Künnapu maalid

4. – 28. aprillil 2007 Pärnu Kunstnike Majas

Näituse tutvustuseks on kirjutanud Elin Kard:

Seekordsel isikunäitusel on Künnapu hüljanud pea kõik käsitlemist nõudnud teemad varasematest loomingulistest palanguperioodidest, ei näe me siin viiteid ajaloo tolmustelt riiulitelt allalükatud suurkujudele, nahast välja rabelevaid sportlasi, ekstaatiliselt ringitõmblevaid iluvõimlejaid ja komistavaid uisutajaid, tühjuses pidetult kiikuvaid kindraleid, eeskujuks olevaid arhitekte ja nende poolt loodut, rääkimata moosinägudega dalmaatslastest, rohkem ja vähem vihma kätte jäänud kassidest ja veel paljudest, kelle tegemisi-toimetamisi on aastate jooksul Künnapu nõuks võtnud lõuendile tarida.

Künnapu maalidele iseloomulik intiimne mõõde ja kujutatu ning kujutatute pahatihti lausa ebaloomulikesse poosidesse tardumine ning ajatu nihestatus ja pealtnäha tähtsusetutele detailidele keskendumine on seekord seatud ainuõige teema teenistusse. Vanade fotoalbumite koltunud pildiridadele omane raskesti määratletav seiskunud aeg ja kramplikud ehmunud ilmed on algsest jäädvustusest ilmselt suurt loovutamata lõuendile kantud, lisandunud on vaid Augustile omased värvikarbi toonid, justkui oleks vana luitunud gammaga film värviuuenduse läbinud.

Nagu ütleb August ise, on ta sel näitusel lähtunud perekonnaalbumite parimatest paladest, võetuna erinevatest ajastutest ja nii isa-kui ka emapoolsete sugulaste erinevatest elusituatsioonidest. Vähe sellest, erinevalt teda siiani saatvast naivisti, neonaivisti ja new neurotic realisti staatusest, on ka kasutatav maalikeel liikunud järgmisesse alajaotusesse, ehk siis Künnapu tunnistab end nüüdseks olevat post-naivisti. Sellised külgekleebitavad sildid ei tähenda teadupärast suurt midagi ja kui Augusti maalid kord-korralt aina paremaks lähevad, siis minupärast nimetagu ta ennast tulevikus kas või post-post-post-naivismi esindavaks kunstnikuks, see ei oma mitte kõige vähematki tähtsust.

 

August Künnapuu iseendast:

PÜÜAN OMA MAALIDES KIRJELDADA MAAILMA SELLISENA NAGU TA ON – ILUSAMAKS EGA KOLEDAMAKS TEGEMATA.

TEEMADERING, MIS MIND HUVITAB KUJUTAVAS KUNSTIS ON SAMA, MIS PÄRIS ELUS: ARSTINDUS, FILMINDUS, KIRJANDUS, MUUSIKA, SPORT, ARHITEKTUUR.

KASUTAN INSPIRATSIOONIALLIKANA ENDA, SÕPRADE VÕI VÕÕRASTE TEHTUD MUST-VALGEID FOTOSID.

LÄHTUN MAALIKUNSTIS SUURTEST JA LIHTSATEST KUJUNDITEST.

ARMASTAN DÜNAAMIKAT JA TEGEVUSEROHKEID KUJUNDEID, KUIGI TEEN MÕNIKORD KA STAATILISI JA LIHTSAKOELISI MAALE.

TORE ON KATSETETADA ERINEVATE FORMAATIDEGA – ALATES IMEPISIKESTEST LÕUENDITEST JA LÕPETADES HIIGELSUURTE MAALIDEGA KAEVANDUSHOONETE SEINTEL.

MÕNIKORD EKSPERIMENTEERIN MAALIALUSTEGA – GAASIPLIIDI UKSED, PESULAUD, TV-EKRAAN, KASVUHOONE NURGAKAPP.

MA EI TEE KUNAGI VISANDEID EGA KOOPIAID OMA MAALIDEST.

HUVITUN TEATAVAST NIHESTATUSEST PILDIRUUMIS.