PETERBURI uue kunsti näitus

24.08 – 17.09.2016 Pärnu Linnagalerii, Uus tn. 4.
Kolmapäeval, 24. augustil kell 18 avatakse Pärnu Linnagaleriis Peterburi uue kunsti näitus. Näitusel osaleb 6 kunstnikku: Pjotr Belõi (Пётр Белый), Šiškin-Hokussai (Шишкин-Хокусай), Vladimir Kozin (Владимир Козин), Aleksandr Morozov (Александр Морозов), Nikolai Vassiljev (Николай Васильев), Ivan Himin (Иван Химин).

Peterburg on meile lähim kultuurimetropol ja samas on seda nimetatud ka meie suure ja olulise naabri – Venemaa – kultuuripealinnaks. Venemaast, selle kunstist ja ühiskonnast ning seeläbi maailmas toimuvast arusaamiseks oleks Eesti kunstipublikule kasulik tunda seda mitmekesist kultuurivõrgustikku laiemalt. Eriti olukorras, kus poliitiline ja majanduslik suhtlus Venemaaga on praktiliselt katkenud ning ainsaks võimalikuks suhtluskanaliks ongi jäänud kultuur.
Peterburi kirevast kunstipildist tehtud valikus on erineva taustaga kunstnikke, keda ühendab üks Vene kultuurile omane hõrk komplekt pealtnäha vastuolulistest tunnustest: ühelt poolt terava irooniaga sotsiaalkriitika, teiselt poolt poeetiline-romantiline maailmatunnetus.
Peterburi kunstnikele on omane ka oma kultuuriruumi orgaaniline kohalolu nende loomingus, st olles küll teadlik maailmakunstis toimuvast, lähtutakse peamiselt siiski Vene kultuurist ja ühiskonnast. See annabki nende loomingule eripära ning paneb eristuma globaalsest kunstiesperantost.
Näitusel osalevad kunstnikud ei ole valitud läbi sealpoolse institutsionaalse filtri, komplekt on koostatud kuraatori uuringu ja kohapealsete pikaajaliste välitööde põhjal.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

AGAL_0003 AGAL_0020 AGAL_0022 AGAL_0024 AGAL_0031 AGAL_0037 AGAL_0047 AGAL_0048 AGAL_0050 AGAL_0056 AGAL_0059 AGAL_0063 AGAL_0070 AGAL_0074

MEEDIA: Moodne kunst sünnib rehvidest ja taldrikuist” Pärnu Postimees, 30.08.2016 Karin Klaus

Pärnu linnagaleriis raekojas saab uudistada Peterburi uue kunsti näitust, mis on koostatud kuraator Janno Bergmanni “välitööde” põhjal.
Väljapanekul osalevast kuuest vene kunstnikust mõni on oma töid varemgi Pärnus eksponeerinud.
“Kõik osalejad on aktiivselt töötavad kunstnikud Peterburi nüüdiskunsti väljal. Panin näituse kokku oma maitse järgi, toetudes põnevatele töödele, mida Peterburis näinud olen,” rääkis Bergmann, kellel Piiteris on viimastel aastatel tekkinud hulk kontakte ja koostööpartnereid. “Natuke oli abiks Peterburi uue kunsti keskus, kuid rohkem kasutasin isiklikke tutvusi.”
Kuraator ei andnud kunstnikele Pärnu näituse jaoks ette kindlat teemat, vaid tegi valiku talle meeldinud tööde hulgast. Tema sõnade järgi ei räägi raekoja galeriis eksponeeritud näitus ühte konkreetset lugu, ometi kõnelevad kõik kunstiteosed ühel või teisel moel inimese suhtest keskkonnaga.
17. septembrini avatud näitusel osalevad Pjotr Belõi, Šiškin-Hokussai, Vladimir Kozin, Aleksandr Morozov, Nikolai Vassiljev ja Ivan Himin.
Registreeritud linnulennud
Galerii peasaalis saab näha Aleksandr Morozovi omapärast installatsiooni maast laeni ulatuvatest hüplike joontega paberitest ja videost, mis näitab kunstnikku töötamas.
Morozov märkis eri paikades kümne minuti jooksul paberile taevas lendavate lindude trajektoorid. Paigad, kus ta töötas, pole valitud juhuslikult, vaid on seotud kurbade sündmustega: iidsele kloostrikalmistule rajatud ja nüüdseks mahajäetud nõukogudeaegne sõjaväeosa Kaug-Idas, kunagise vangilaagri territoorium Jekaterinburgi oblastis jne.
“Lindude lennutrajektoorist tähtsam on mulle jäädvustamispaiga kontekst, mis paneb mõtlema vabadusest ja metafoorist “lind puuris”,” seletas Morozov. “Minu tööd suhestuvad ajaga ja joonistuste seeriad korduvad nagu kaadrid filmis.”
La Grande bouffe
Morozovi teine töö “Suur õgimine” on sätitud installatsiooniks ruumi, mis kunagi oli linnapea kabinet. Kaetud lauale ja selle ümber on asetatud taldrikud, millel sümboolse einena kujutatud tuntud poliitikute ja filosoofide sünnihetke kosmogrammid ehk taevakehade asetused nende sündimise päeval.
“Filosoofide elu ja töö võib luua ühiskonnas uut kvaliteeti, samal ajal kui need isikud kogevad sageli elus suuri vapustusi. Paljud idealistid annavad oma veendumuste eest elu ja saavad “toiduks” võimustruktuuride toidulaual,” kommenteeris Morozov oma tööd.
Patsifisti unenägu
Huvitavate kujundite ja materjalidega mängivad teisedki kunstnikud. Vladimir Kozin on kummirehvide ribadest valmistanud oma unenägudest pärinevad kummalised kujundid hiigelkääridest automaadi ja rinnahoidjani.
Kriipsud ja sälgud
Ivan Himini installatsioonis sülitab igivana printer välja kriipsumustritega kaetud paberivoogu, kus kriipsud sümboliseerivad enne kirillitsat kasutusel olnud kirjasüsteemi.