PÕLEVA KAELAGA KIRJAK. Tsirkus Non Grata

24.09 – 18.10. 2014 Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas

Alates 24. 09. 2014 on Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas on võimalik saada osa näitusest „Põleva Kaelaga Kirjak – ­ tsirkus non grata“.

Põleva Kaelaga Kirjak tutvustab näitust järgnevalt:

Pärnus toimuval väljanäitusel eksponeeritakse rühmituse ekstravagantsete etenduste dokumentatsioone, spetsiaalselt näituse jaoks valmivaid dokumentaalkaadreid ja intervjuusid ning tsirkuse rekvisiite ­ alates elava surnu kirstust kuni täistopitud taksikoera ja tapja vaalani. Näitus avatakse ennenägematult Suure Performance`iga -“KUNSTI ERI!” Ja nagu sellest oleks veel vähe – toimub ka tsirkusepiltide joonistamise töötuba Margus Tiitsmaa juhendamisel ja parimatele kunstnikele antakse üle ekstra spetsiaalsed super lohutusauhinnad.

Kunstipubliku ette tuuakse ühe maailma omanäolisema tegevuskunstirühmituse – Tsirkus-­ Kunst­ Teatri telgitagused, paljastatakse varjatud maailmavallutusagenda ning hullumeelsed konspiratsioonid. Lavale tuuakse peegel ning näituse kuraator Ville­ Karel Viirelaid väidab surmkindlalt, et asi on naljast väga kaugel.

Rühmituse Tsirkus-­ Kunst-Teater liidrid ja eestvedajad – elukunstnikud Margus “Sorge” Tiitsmaa, Meeland Sepp ja Taave “Tuutu” Tuutma on legendid juba eluajal –

nende etenduste originaalne visuaalne keel ja nihestatud huumor väärivad tähelepanu ja äramärkimist Eesti- ja miks mitte ka globaliseeruva maailma ära trööbatud- kunstimaastikul. Vastukultuur on avangardkultuur!

Põleva Kaelaga Kirjaku performatiivsete etenduste eesmärk on väidetavalt näidata ühiskonnas toimuvaid struktuure ja päevakajalisi sündmusi tsirkusenumbri võtmes. Need hirmnaljakad tsirkuseteemalised etteasted ei jäta kedagi külmaks – “jalaga perse” huumorist kontseptuaalse performantsini – Tsirkus-Kunst-Teater ohverdab kaasaegse kunsti ja kultuuri paradigmad ja see on naljakas, sest naerame iseenda üle.

Unustage Fluxus! Viini Aktsionistid on ammu surnud, Non Gratast rääkimata! Pantomiimi ja grotesksete rekvisiitide vahendusel etendab see klounide, merineitsite ja habemega naiste kamp elu koos kõigi selle veidrustega ja kogu see kokteil on sobilik vaatamiseks kogu perele! Lisaks on Tsirkus-kunst-teater ÖKO (!) – kasutatakse vaid taaskasutatud materjale – ja isegi naljad on habemega! Loomadele liiga ei tehta ja ka merineitsid lastakse peale etendust vette tagasi. Klounide seas on peale kunstnike ka õmblejaid, pedagooge, rokkmuusikuid, poliitikuid, mälumängureid, nõidu, ameeriklasi ja teisi olulisi ühiskonnategelasi.

Non Grata koolkonna esteetika – ­ Vedela-Eesti pumpkunstnikud – üheksakümnendate keskpaigast Pärnu kandist alguse saanud subkultuuri anarhistlik rõõm – ­ nihestada maatriksi tugisambaid, lagundada põrmuks au ja väärikus ja tõsta fööniksina tuhast habemega naine.

Tsirkus-­ Kunst­ -Teater Põleva Kaelaga Kirjak on esinenud aina tihenevas tempos kõikvõimalikel kunstifestivalidel, muusikafestivalidel, sünnipäevadel ja poissmeesteõhtutel Eestis ja Soomes aastast 2011.

Näitusel eksponeeritavaid tsirkuse etenduste talletusi on dokumenteerinud Ville­ Karel Viirelaid, Remo Randver, Johanna Sipilä, Steve Vanoni, Kätlin Piile ja teised tuntud fotograafid.

TSIRKUS-KUNST-TEATER “PÕLEVA KAELAGA KIRJAK” on: Tuutu / Taave Tuutmaa, Sorge / Margus Tiitsmaa, Meeland Sepp, Kaarel Kütas, Mari Prekup, Habe, Steve Vanoni, Kätlin Piile, Johanna Sipilä, Risto Puurunen, Ville-Karel Viirelaid, Grisli Soppe, Tanel Saar, Brita Benno, Karoliine Piile, Billeneeve, Katja Oksanen, Ken Siebert, Airi Altnurme, Fred, Wormsi Enn, Gaëtan Larant, Liivi Tantaal, Marita Lumi, Olavi Sander, Tuul, Katrin Piile, Aivar Meos, Ig Noir, Olle Meyer, Märt Kütas, Tiiu Rebane, Reeri, Lembit Kass, Katri Meh.

 

Näitus jääb avatuks 18.oktoobrini 2014.