PUDRUMÄED JA PIIMAJÕED. Kadri Rebane

12.01.-04.02.2012 Pärnu Linnagalerii, Kunstnike Maja

Kadri Rebane (s. 1972) on lõpetanud tekstiilikunsti eriala Eesti Kunstiakadeemias. Ta esinenud paljudel rakenduskunstinäitustel Pärnus, aga ka kaugemal – Tallinnas, Valgas, Kuressaares ja Vaasas. Kuid tekstiilikunsti kõrval on ta kogu aeg ka tasapisi maalinud, ja näib, et see tendents on süvenev. Kadri Rebase maalimisviis on ekspressiivne, kuid seejuures helge ja vaimukas.

Pudrumäed ja piimajõed

Võib vaielda, kas kunst kui vaimsete väärtustega tegelev ja toidu nautimine kui loomaliku poole väljendus üldse sobivad kokku? Loobudes söömisest ja mediteerides piisavalt kaua on mõnede arvates ehk lootust jõuda vaimse kirgastumiseni ja vabaneda kõigest üleliigsest…

Mõtlen tänuga oma isale, kes minu lapsepõlves meile vennaga täiesti igapäevaseid võileibu tehes lõi neist väikesed humoorikad kunstiteosed.

Võib-olla lootis ta nii meie huvi äratada ja söögiisu parandada?

Tõenäoliselt oli see siiski esmajoones mäng tema enese jaoks. Miks ei võiks võileib olla midagi enamat kui võileib? Miks ei võiks igapäevaelu olla täis väikesi nauditavaid hetki?

Maitsed, lõhnad, värv, vorm, faktuur…

Toidukraami on varemgi maalitud, näiteks vaikeludes.

Oma senise pereema-elu kestel on olnud mul, nagu teistelgi minusugustel, mitmesuguseid kulinaarseid ja kokanduslikke õnnestumisi, mille jäävus on pöördvõrdelises seoses nende õnnestumise astmega. Pistetakse kohe nahka.

See hetk, kui võtan ahjust kuldpruuni koorukesega koogi või hullutavalt lõhnava vormiroa või vaadates mahlapurki vastu valgust (milline suurepärane värv!) on väärt jäädvustamist. Olles kunstnik ja pereema ühes isikus, kasvas mõte teha seda maalikunsti vahenditega. Samas kerkib kohe intrigeeriv küsimus, kuhu valdkonda need teosed paigutada. Kallid kaaskodanikud meie ümber on enda jaoks kogu probleemi väga lihtsalt

lahendanud: nende meelest sobib natüürmort köögiseinale ja akt magamistuba kaunistama. Kuna ma seda arvamust ei jaga, hakkasid ka toidust inspireeritud maalid oma elu elama, muutusid pigem kokanduslikeks maastikeks. Pudrumäed ja piimajõed. Mõni minetas oma tavapärase värvi ja läbis totaalse muutumise.