05.03 – 28.03.2010 Pärnu Kunstihallis, Esplanaadi 10
Esmakordselt esines Sim-Tanel Annus rahvusvahelistel näitustel 34 aastat tagasi. On korraldanud umbes 50 isikunäitust, umbes 40 performance’it ja osalenud umbes 100 grupi –ja rühmanäitusel Eestis ja mujal Euroopas, Ameerikas ja Aasias. Näitus tähistab ühtlasi kunstniku 50. juubelit.
Pärnu Kunstihalli näitusel keskendub kunstnik kahele teemale – rahale ja poliitilistele tekstidele.
Raha
Rahamaalidel on kasutanud esimese ja praeguse Eesti Vabariigi, Stalini ja Hruštšovi aegse NSVL, natsi-Saksamaa aga ka Soome ja Saksamaa euroeelseid paberrahasid. Maalidel on rahasedelitelt laenatud esinduslikke inimportreid või fragmente nendest. Need on mastaapsed oma ajastu märgid, kus poliitiline režiim (olgu siis demokraatlik või diktaatorlik) oma rahvale ja maailmale demonstreerib väärtusi, jõudu, rikkust jne.
Tänapäeval ajas tagasi vaadates näeme riikide, rahade, hiilguse ja võimsuse viletsust ja kõige kaduvuse teed minekut. Mida võimsam oli režiim ja suurem riik, seda väärtusetumaks osutusid tema rahasedelid. Saksa okupatsiooni aegsete idamarkadega oli kasulikum ahju kütta kui nende vastu küttepuid vahetada. Rahapaberi kütteväärtus oli suurem.
Aktuaalne on raha teema olnud eriti viimastel aastatel. Maailma finantskriisist tulenev majanduslik turvatunde puudumine on seadnud kahtluse alla ühisvaluuta, euro, tuleku. Eurooopa suurriigid ajavad varjamatult protektsionistlikku majanduspoliitikat ja kaunid ideaalid ühisest rahulikust arengust ja kooseksisteerimisest on osutunud illusioonideks (nt toetatakse varjamatult oma autotööstusi ning veetakse gaasitorusid oma suva järgi). Usk tugevasse ühisvaluutassse on seatud kahtluse alla. Äärmuslikud rühmitused Saksamaal, Itaalias ja mujal nõuavad oma raha tagasi ning rahvale on mõjub euroeelne aeg nostalgiliselt armas. See oli justkui väärtuslikum, turvaline ja OMA.
Poeesia
Maaliseeria „20. sajandi poeesia“ keskendub möödunud sajandi diktaatorite allkirjadele ja fragmentidele nendest. Tekstid, mis räägivad riikide ja rahvaste ümberkorraldustest, utoopiatest ning tulevikumaailma „õnnest.“ Materialiseerin maalidel ajaloolise hetke ja toon selle tänapäeva. Elustan seeläbi möödunut.
Stalin, Hitler, Molotov ja Ribbentrop sõlmisid 70 aastat tagasi mitmesuguseid avalikke ning salajasi lepinguid, kus tõotasid üksteisele igavest sõprust ja koostööd. Elegantse suletõmbega antud allkiri pühkis põrmu terveid rahvaid ja riike. Hiljem osutusid need isikud suurimateks vaenlasteks ning korraldasid maailma ssuurimad tapatalgud.