7.12 – 31.12.2016 Pärnu Linnagalerii Kunstnike Maja, Nikolai 27.
Olete oodatud näituse avamisele kolmapäeval, 7. detsembril kell 17!
Robert Mart Sermat on sündinud 1965. aastal Kanadas, aga tema juured on ema poolt Valgas ja isa poolt Tartus. Sermat lõpetas Ontario College of Art and Designi tööstusdisaini programmi mööblidisaini erialal 1990. aastal.
Pärast kooli lõpetamist disainis ja avas Sermat nelja sõbraga kahasse Torontos ülipopulaarse restorani Souz-Dal, mis tänini on avatud.
Restoranist sai Sermati visiitkaart, mille tulemusena lõi ta oma mööblifirma Kombinaat ja avas mööblikaupluse. Sermati disainitud mööblit võib leida Kanadas, USAs ja Jaapanis.
Sama meetod, mis on kasutatud näituse “Metall ikka” maalidel, sai alguse eri mööbliesemetest, mis olid kaetud teraslehega, värvitud õlivärvidega ja graveeritud mustrite ja motiividega.
MEEDIA: “Metallile maalitud fantaasiad”.
Pärnu Postimees, 14. detsember 2016, Karin Klaus
Kanadas sündinud eestlane Robert Mart Sermat on end sisse seadnud Pärnumaal, jagades oma aega suvel kasvuhoonete ehitamise ja müügi ning talvel kunstiloome vahel.
Mees on osalenud mitmel Pärnu kunsti aastanäitusel. Tema teist autorinäitust, mis kannab nime “Metall ikka”, saab näha Pärnu linnagalerii kunstnike majas aasta lõpuni.
Sermat rakendab oma töödel erilist tehnikat: maalib metallplaatidele ja graveerib hiljem kujutiste piirjooned üle. Isikupärase maalimislaadiga mees on lõpetanud Ontario kunsti- ja disainikolledži mööblidisaini erialal, kujundanud sõpradega Torontos populaarse restorani Souz-Dal, mis avatud siiani, ja loonud oma mööblifirma Kombinaat.
Sermati disainitud mööblit leidub Kanadas, USAs ja Jaapanis. Tema maalidel kasutatud meetod saigi alguse teraslehega kaetud, õlivärvidega värvitud, mustrite ja motiividega graveeritud mööbliesemetest.
“Kasvuhoonete ehitamise hooajal pole mahti kunstiga tegelda, sest see võtab oma aja, aga praegu on mõnus rahulikult piltide kallal nokitseda,” ütles Sermat näituse avamisel. “See on hea vaheldus, aga metalli värvimine võtab oma aja. Teen üsna täpsed kavandid, sest graveerimisega ei saa eksida: kui masin libiseb, on viga raske parandada.”
Väljapanek “Metall ikka” mõjub allegooriliste ja mitmetasandiliste jutustuste jadana. Sermati piltidel seiklevad tulnukad, ahvid, hiigelsipelgad ja ritsikmehed, natuke veidra või kohmetu olemisega külamehed ja töölised.
“Siin on üks kohalik Lindi küla mees, kes elab Oametsa talus,” viitas Sermat ühele maalile. “Ritsikmehed on edasiarendus mu lapsepõlve Ämblikmehe koomiksitest. Pildil “Monkey business” on ahv puuga kokku kasvanud: monkey business (ulakus või sigadus, toim) võib elu üsna sassi ajada.”
Pikema loo rääkis mees maali kohta, kus mehed hüplevad jões pepukujuliste kivide peal.
“See oli päris jõhker juhtum: minu tädi käis igal hommikul Pirita jõe ääres koeraga jalutamas. Koer pani alati üle kivide jooksu ja nuuskis seal üht kohta. Kui tädi läks lõpuks vaatama, mida koer nuusib, leidis ta sealt inimese pepu,” jutustas Sermat maali sündi inspireerinud uskumatu loo.
Praegu katsetab Sermat vahelduseks abstraktsete mustrite maalimise ja graveerimisega. Ikka metallile.
“Mulle tundub metallile maalimine omapärane. Tahan seda tehnikat rohkem propageerida, sest minu teada keegi teine sellega ei tegele,” ütles kunstnik, kes kavatseb tulevikuski lõuendina just metallplaate kasutada.