SKULPTUURI SISU. Rait Pärg & hiired

12. 08 – 05. 09. 2009 Pärnu Kunstnike Majas (Nikolai 27)

5 ja pool aastat tagasi pärast Pärnu Linnagaleriis eksponeeritud näitust „Eluküünla valgus“ pakkis kunstnik Rait Pärg vahasse valatud portreed kinnisesse puukasti ja asetas need oma ateljee pööningule. Seal hakkasid kujud oma elu elama. Teravili, kaunvili, kommid jms., mis peitusid vahapeade sees, osutusid talvistes tingimusteks toiduabiks paljudele hiirtele läbi aastate, muutes oluliselt skulptuuride välimust.

Tavapäraselt näeme skulptuuril välispinda, antud juhul avasid hiired kui kirurgid kujude sisemuse ja aitasid välja tuua sisemise ilu.

Kunstniku üllatus oli suur puukaste avades, nähes töid muutunud kujul ja olles pahane, mille peale hiired minema jooksid. Asjade seisu vaagides leidis ta, et võiks jagada nähtut ka teistega. Paljud vanad ja katkised kujud on ju endiselt miljonitele inimestele ihaldatud vaatlusobjektideks, kes ei teaks siis Milose Venust ja Giza Sfinksi.

Kuna hiired kunstnikult tema teostesse hambaid lüües luba ei küsinud, siis ei hakanud ka kunstnik hiirtelt küsima nõusolekut ühisnäitusel osalemiseks. Pealekauba, ei tea hiired ise ka ilmselt kui palju ja kes neist kaasa lõi, ning millega nad tegelikult hakkama said. Igatahes, suur tänu hiirtele, kes võimaldasid kunstnikul teistmoodi näitusega välja tulla.

Loodus on suurim kunstnik.