TÄNAPÄEVA SOOME PLAKAT ja ALIEN

27.10 – 26.11.2016 Pärnu Linnagalerii, Uus 4.  Haapsalu Graafilise Disaini Festivali külalisnäitused TÄNAPÄEVA SOOME PLAKAT ja ALIEN.
Pärnu Linnagaleriis eksponeeritakse korraga kahte Haapsalu Graafilise Disaini Festivali 2016 külalisnäitust. Haapsalu Graafilise Disaini Festival (HGDF) on keskendunud graafilise disaini eri avaldusvormide tutvustamisele nii laiale publikule kui ka erialaspetsialistidele kodumaal ning raja taga. Sel aastal on fookuses soome plakatikunst.

Eesti Kujundusgraafikute Liidu, Soome Instituudi ja Lahti Plakatimuuseumi koostöös valminud näitusekollektsioon “Tänapäeva Soome plakat” annab ülevaate Soome kultuuri- ja sotsiaalplakati hetkeseisust. Esindatud on Soome plakatikoolkonna rahvusvaheliselt tuntuks teinud meistrid Tapani Aartomaa, Erik Bruun ja Jukka Veistola. Nautida saab maailmas tuntud Kari Piippo, Pekka Loiri, Hilppa Hyrkäse teoseid aga ka värskeid trende esindavaid, kuid juba tunnustatud noorte loomingut. Enamus plakatitest on valminud viimase nelja aasta jooksul. Plakatikollektsioon koosneb 88 teosest, valikus on nii Soomes pärjatud kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud autorid: Erik Bruun, Tapani Aartomaa, Jukka Veistola, Santtu Mustonen, Pekka Piippo, Pekka Loiri, Patrik Typpo, Matti Kunttu, Marion Robinson, Linda Linko, Laura Suuronen, Klaus Welp, Kirsi Kukkurainen, Kiia Beilinson, Kari Piippo, Jesse Pyysalo, Jenni Kuokka,Ilkka Kärkkäinen, Hilppa Hyrkäs, Esa Ojala, GRMMXI, Aimo Katajamäki, Anssi Arte, Antti Raudaskoski, Simo Räsänen, Tero Saikkonen.

Lisaks näeb rahvusvahelist kujundusgraafika konkurss-näitust “Isikupära/Individuality ’16” teemal ERINEV/ALIEN. Graafiliste disainerite vabaloomingut kajastatakse erinevatel teemadel järjepidevalt HGDF raames juba 11-ndat korda (lisaks paljudel HGDF külalisnäitustel). Teema ja formaadi raames esitlesid autorid oma nägemust teistsugusest, võõrastavast laiemalt nii graafilises disainis kui ka konkreetses poliitilis/sotsiaalses kontekstis. Konkursile laekus üle 160 teose Euroopa Liidust, Venemaalt, Valgevenest, Ukrainast, Iraanist ja Ekvadorist. Näitusel näeb konkursile esitatud 76 võidutööd 62-lt autorilt.

HGDF 2016 näitusi toetavad Eesti Kultuurkapital, Soome Instituut, Lahti Plakatimuuseum, Haapsalu linn, Pärnu linn ja Eesti Kujundusgraafikute Liit.

kek_0031 kek_0015 kek_0030 kek_0003 kek_0020 kek_0027 kek_0007 kek_0010kek_0005 kek_0022

MEEDIA:Plakatid Soomest Ecuadorini” Pärnu Postimees 18.11.2016, Karin Klaus

Pärnu linnagaleriis raekojas saab 26. novembrini tutvuda Haapsalu graafilise disaini festivali külalisnäitustega “Tänapäeva Soome plakat” ja “Erinev/Alien”.
Eesti kujundusgraafikute liidu, Soome instituudi ja Lahti plakatimuuseumi koostöös valminud kollektsioon “Tänapäeva Soome plakat” annab ülevaate põhjanaabrite kultuuri- ja sotsiaalplakati hetkeseisust. 88 teose hulgast leiab nii Soome plakatikunsti vanameistreid kui uusi tegijaid. Suurema osa väljapanekust moodustavad kultuurisündmuste tarvis loodud teosed, kuid huvitav on uurida sotsiaalseid teemasidki, mida soomlased on plakatitele talletanud.
“Soome plakatid on mõnusalt irooniliselt ja taiplikud,” kommenteeris näituse kuraator Marko Kekišev. “Sotsiaalplakatid on väga head, sest soomlased peavad neid teemasid oluliseks. Eesti sotsid millegipärast ei kipu plakateid joonistama.”
Rahvusvahelisel kujundusgraafika konkursinäitusel “Erinev/Alien” esitlevad Euroopa, Venemaa, Valgevene, Ukraina, Iraani ja Ecuadori kunstnikud oma visiooni teistsugusest ja võõrastavast nii graafilises disainis kui poliitilis-sotsiaalses kontekstis.