Tartu Kõrgem Kunstikool SÜNERGIA

25.04 – 26.05.2018 Pärnu Linnagalerii Kunstnike Maja, Nikolai 27, Pärnu.
Tartu Kõrgema Kunstikooli maaliosakonna tudengite ja õppejõudude näitus SÜNERGIA.

Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas tuleb esitlusele Tartu Kõrgema Kunstikooli maaliosakonna tudengite ja õppejõudude uudislooming.
Näitus soovib esile tuua sügavamat suhet tudengi ja õppejõu loomingulistes püüdlustes.
Vastastikune mõju ei pruugi alati avalduda maalile omastes võtetes ega temaatikas, see võib olla ka ühisest keskkonnast tulenev, sarnaste tajude sügavam allhoovus.

Näitusel osalevad: Madli Lavin, Triin Kristerson, Siiri Kängsepp, Regina-Mareta Soonsein, Elina Teder, Eliina Uibu, Kristi Vendelin, Mikko-Pekka Petteri Hyvärinen,
Ive Jüris, Kaur Mäepalu, Riina Padar, Raido Randoja, Eneli Rõigas, Heli Tuksam, Sirje Petersen, Tuuli Puhvel, Eero Ijovoinen, Piret Veski.
Tudengitelt väljas viimase õppeaasta loomingulise projekti raames valminud tööd, mida juhendas maaliosakonna õppejõud Sirje Petersen.

 

MEEDIA: “Tudengid lasid looval vaimul lennelda”
Christin Mäemets, reporter, Pärnu Postimees 04.05.2018
Aprilli lõpus avati Pärnu linnagalerii kunstnike majas Tartu kõrgema kunstikooli (TKK) maaliosakonna tudengite ja õppejõudude näitus “Sünergia”.

“Sünergia kui koosolemine, koostöötamine ja -elamine,” selgitas TKK õppejõud Sirje Petersen väljapaneku nime lugu.

Petersenile meeldis koostöö noorte ja andekate tudengitega ja ta avaldas lootust, et annab tulevastele kunstnikele järgimist väärt eeskuju. “Pean oluliseks häid suhteid üliõpilase ja õppejõu vahel, üksteiselt õppimist,” põhjendas ta.

Kursuse eesmärk oli õppejõu seletuse kohaselt luua originaalne kunstiteos, lähtudes looja isiksusest, tema mõtetest, tunnetest ja kogemustest. Protsessi käigus maaliti kolm maali: esimene realistlik, teine poolabstraktne ja kolmas abstraktne. Pärnus näeb kolmeosalistest tervikutest osi.
Peterseni teatel on TKK tudengite näitusi viimastel aastatel kogu Eestis korraldatud palju. “See on motiveeriv jõud, mis lükkab tagant isegi pisut laisemaid üliõpilasi,” avaldas õppejõud.

Loomeprotsessis on Peterseni hinnangul tunda rohkem pinget ja särtsu, kui noortel avaneb võimalus juba õpingute ajal oma töid näitusele viia, loomingulisi saavutusi kaastudengite omadega kõrvutada ja kogeda enda loodut uues kontekstis.

Õppejõu jutu järgi oli kursuse mõte rikastada ja mitmekesistada akadeemilist maaliõpetust, et tudeng mõistaks paremini abstraktse maali sünniprotsessi, analüüsiks loomelaadi erinevusi. Noor võiks püüda luua isikupäraseid ja põnevaid kunstilisi ja kontseptuaalseid lahendusi.

“Sellel näitusel oli mõnus: anti ette teatud suund, millest alustada, kuid temaatika jäeti vabaks ja lasti teha, mis tahad,” rääkis Pärnust pärit TKK tudeng Eliina Uibu.

Noore kunstniku meelest sujus koostöö juhendajaga väga hästi ja ta osaleks hea meelega tulevikuski näitustel. Uibule meeldib seegi, et kui endal ikka mõte ei jookse, saab juhendaja ­aidata selle uuesti rajale viia.

“Praegusel ajal tunnen ma siiski vajadust mõne kogenuma isiku juhendamise järele,” tõdes Uibu. “Siis on endalgi kindlam tunne, et kogemata ei satu näitusele absoluutset jama.”

Uibult on näitusel kolmest ­loodud maalist kaks: realistlik ja poolabstraktne teos. Viimane taies valmis tal vahetult enne avamist ja seda ei jõudnud raamidagi.

Uibu märkis, et maalida tuli kolm eri teost, kuid kõigi puhul pidi jääma midagi samaks, näiteks värv või kompositsioonielement, mis töid seob. “Sünergia” jääb avatuks 26. maini.