TERE, KOOL! Erki Meister

Näitus Pärnu Linnagaleriis, Aida 4
23. august – 08. september 2007

TERE KOOL! on eklektiliste miniatuuride väljapanek Pärnu Linnagaleriis, mis toetub kusagil ja millalgi õpitule.

Näitus „Tere Kool“ võiks ja ongi pühendatud uue kooliaasta algusele.

Eriti võiks ta olla pühendatud sellele kummalisele tundele, mis seoses koolide algusega ka meid, kes koolikäigud ammu lõpetanud, ikkagi veel igal sügishakul hetkeks endasse haarab. Mida aeg edasi, seda sügavama üldinimliku sümboolsuse saab suvelõpp ja järgeootav küpsuse – vaibumise teema. Juku,Juhan jne.

Samas ja enamgi veel on näitus pühendatud kõigele sellele, mida koolis nüüd ja läbi aegade õpitud ja õpetatud. Kui poleks olemas kooli, ei oskaks keegi ka seda teksti lugeda.

Eesti Vabariigi seaduste kohaselt on koolikohustuslik laps, kes jooksva aasta 1.oktoobriks saab 7-aastaseks.Vanemate soovil võib esimesse klassi vastu võtta lapse, kes on jooksva aasta 30.aprilliks saanud 6-aastaseks.Õpilane on koolikohustuslik põhihariduse omandamiseni (9 klassi) või 17-aastaseks saamiseni. Põhihariduse omandamine õhtuses ja kaugõppevormis ning kooli lõpetamine eksternina on lubatud koolikohustusliku vanuse ületanud isikutel.

Niisiis peab kohalik tänapäeva inimene suure osa oma elust veetma koolis käies. Nii pole see olnud koguaeg. On aegu, kus koolihariduse saamine võis olla vaid üksikute privileeg ja Arno ei pruukinud isaga jõudagi koolimajja.

Ühtegi õpilast ei vabastata koolikohustuse täitmisest tema puude või väheste võimete tõttu. Samamoodi ei vabasta eelloetletu ka käesoleva näituse külastamisest; veelgi vähem sellest kõigest õigesti ehk omamoodi arusaamisest. Abistamiseks, et keegi ei saaks öelda, et ta kunstist aru ei saa, on paljudel puhkudel piltidele (ja muule näitusel leiduvale pisitränile) alla või peale kirjutatud millega täpsemalt on tegemist. Näiteks milline näeb välja eestlane või tubakas.

Erki Kasemets on õppinud Gustav Adolfi ja Pelgulinna Gümnaasiumis, Tallinna Üli- ja autokoolis, õppeväeosas 64068, Eesti ja Helsingi Kunstiakadeemias jm.

Õpetanud Eesti Kunstiakadeemias, Akadeemia Nongratas, Tartu Ülikoolis ja Avatud Akadeemias (polügoonteatrit, valikainet “Aeg“, abstraktset ja mitteabstraktset maali, mängu, lavakujundust, arhitektoonikat jm.)

Erki Kasemets on vastne Rakvere teatri peakunstnik.