Tiina Ojaste TILEMMA

13.10 – 06.11.2021 Pärnu Linnagalerii Raekojas, Uus 4.

Olete oodatud näituse avamisele kolmapäeval, 13. oktoobril kell 17!

Uku Masing on öelnud, et kunstniku silmad ei ole vabad ega saa iial sõltumatuks tema tujudest. Kunstnik ei saa olla täiesti objektiivne kujutades silmapilkset või jäädavat. Kunst peegeldab seega reaalsust alati pisut moonutatud ja mängulisemal moel ning lisab kujutavasse oma nägemused ja kõhklused.

Näitus “Tilemma” räägib Tiina Ojaste dilemmadest kunstnikuna – tema valikutest, mis loomeprotsessi igapäevaselt saadavad, harutades lahti nii mõtteid, värve kui ka filtreerides ümbritsevast ammutatud ainest oma lõuendile.

Ojastet on peetud romantilise realismi esindajaks. Nii nagu Masing väidab, et ükski kunstnik ei saagi oma subjektiivse positsiooni tõttu olla realist, siis Ojaste ei püüagi seda teadlikult olla. Teemadest on teda läbi aegade paelunud mütoloogia, ajalugu, aga ka tänane maailm oma mitmekülguse ja mitmekihilisusega – neid teemasid käsitledes romantiseerib ta oma maalides nii muinasjutulist maailma kui ka reaalsust. Ojaste loomingus seguneb reaalsus unenäolisusega ning tema kunst kompab piire eksisteeriva ja mitteeksisteeriva ehk kujuteldava vahel.

Retrospektiivse loomuga juubelinäitusel näeb läbilõiget Ojaste erinevatest loomeetappidest perioodil 1985-2021. Näha saab teoseid, mis on varasemalt publiku eest peidus olnud ja mida ei ole eelnevalt eksponeeritud.

Kunstnikuna on Ojaste olnud tegev 1980ndatest aastast. Esimesed kokkupuuted kunstiga olid nahkehistöö valdkonnas ning esinenud on Ojaste arvukatel rahvusvahelistel nahkehistöö näitustel. Maalikunstini leidis Ojaste tee 2000ndatel aastatel. Selle perioodi vältel on eksperimenteeritud nii sürrealismi kui ka impressionistliku kunstiga, samuti oma õppejõu Lola Liivati mõjul ekspressionistliku koloriidiga.

Liivati mõjusid on paljud kunstist kirjutajad Ojaste teostes leidnud ning seda eelkõige just julge värvikasutuse tõttu.

Pressiteksti koostas Marian Grau