Tõnis Laanemaa 85 “Kunst – minu elu”

Pärnu Linnagaleriis (Uus tn.4) ja Pärnu Endla Teatrigaleriis (Keskväljak 1, Pärnu) 26.10-19.11.2022.

Kolmapäeval, 26. oktoobril avatakse Tõnis Laanemaa 85 juubelile pühendatud elutöö ülevaate näitus kahes Pärnu galeriis, kell 16 Endla Teatrigaleriis ja kell 17 Pärnu Linnagalerii Raekojas!

Tõnis Laanemaa 85 juubelile pühendatud elutöö ülevaatenäitusel on eksponeeritud tema maale, graafikat, joonistusi, plakateid ja graafilist disaini.

Näitus “Kunst – minu elu” annab läbilõike kunstniku loomingust alates 1960-ndatest tänapäevani. Oma loometeed alustas ta maalidega, tuntust kogus eelkõige vabagraafika ja plakatitega, kuid läbi ajastu on ta eksponeerinud nii akte, portreid kui abstraktseid kompositsioone.

Oma loomeperioodi alguses katsetas Laanemaa nii leidlike tuššijoonistuste, kui abstraktsete maalidega, alates 1970-ndatest pühendus kunstnik graafikale, mida iseloomustavad peen joonemäng ja lüürika. Tema äratuntavaks stiiliks on ornamentaalse rütmilise koena graveeritud figuurid. Peene ofordijoonega detailid – inimfiguurid, hobused, viljapõld on sageli liigendatud suurteks geomeetrilisteks, omavahel pingestatud massideks. Loomingu inspiratsiooniks on naised, teadus, eriti relatiivsusteooria, muusika ja Eesti loodus.

Laanemaa loomingus on olulisel kohal ka plakat – just plakatitega on ta ilmselt enim kollektiivses mälus kanda kinnitanud. Aastatel 1967–1991 töötas Laanemaa ARS-is peamise plakatikujundajana luues sadu plakateid, tänaseks kuulub nendest ligi 80 Eesti Kunstimuuseumi kogudesse.

Tõnis Laanemaa (sünd.1937) on õppinud Tartu kunstikoolis maalimist ning Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis graafikat. 1960. aastate Eesti kunsti uuendusliku rühmituse ANK’64 esimene juht ja hiljem liige. ANK’64 tekkis 1964. aastal Eesti Riikliku Kunstiinstituudi üliõpilaskonnast
ning sinna kuulusid lisaks Laanemaale ka Jüri Arrak, Kristiina Kaasik, Malle Leis, Tiiu Pallo-Vaik, Enno Ootsing, Marju Mutsu, Vello Tamm, Aili Vint ja Tõnis Vint. Riigikorda eirates ühendas ANKi liberaalne vaade kunstile, eetiline esteetika ja mittelubatud kirjandus.

1970. aastast alates on Laanemaa osalenud näitustel Baltikumis, Poolas, Ungaris, Tšehhis, Saksamaal, Venemaal, Hollandis. Tõnis Laanemaa on ka hinnatud joonistusõpetajana.

Näitused koostasid Mari-Liis Laanemaa ja Pelle Kalmo.

Näitused jäävad avatuks kuni 19. novembrini 2022.

Lisainfo:
www.linnagalerii.ee
www.endla.ee