Triinu Jürves / Kaarel Kütas “PINDPÕNEVUS”

Pind ongi sellepärast pind, et seal all on veel midagi. Mitu kihti kuju ja tihedust muutvat läbikasvanud ja voolavat ollust. Virvendust, mis sügavamal pulbitseb või lebab täitsa vaikselt. Ja pinda pealt ära võtta ei saa, ilma ülejäänuta teda pole. Põnev.

Triinu Jürves / Kaarel Kütas

PINDPÕNEVUS

Pärnu Linnagalerii Kunstnike Maja

Nikolai 27, Pärnu

24.04-25.05.2024

Laupäeval, 27. aprillil kell 15 avatakse Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas Triinu Jürvese ja Kaarel Kütase näitus “Pindpõnevus”, olete oodatud näituse avamisele!

Pind ongi sellepärast pind, et seal all on veel midagi. Mitu kihti kuju ja tihedust muutvat läbikasvanud ja voolavat ollust. Virvendust, mis sügavamal pulbitseb või lebab täitsa vaikselt. Ja pinda pealt ära võtta ei saa, ilma ülejäänuta teda pole. Põnev.

Näitusel on kohakuti kolm kihistust – Triinu Jürvese isiklikest läbielamistest lähtuvad ekspressiivsed kodeeritud maalid, Kaarel Kütase talupoegliku hellusega kokku pandud objektid ja ühisloominguna valminud installatsioon, mis visualiseerib raskesti märgatavat muundumist, mida silm ei erista.

Autorid on oma kunstipraktikates peaaegu vastandid – kultuurist läbiimbunud süsteemne kontseptualist-minimalist ja Non Grata rüpest välja tulistatud impulsiivne poeetiline metslane – aga selgub, et nad liiguvad ikkagi samas suunas, lihtsalt eri kihtides. Lõpptulemus on korraga nii isiklik kui üldine, otseütlev kui allegooriline.

Isegi kui kunstimaailma turvalises laboris jääb see kõik vaid värskendavaks mänguks, siis ehk suudab väljapanek viidata ka eri mõtteviiside kooseksisteerimises peidus olevale võimalusele laiemalt.

Triinu Jürves (s. 1974) on maalikunsti taustaga interdistsiplinaarne kunstnik, kuraator ja näituste kujundaja. Ta töötab kollaaži, objektide ja installatsioonidega, mida võiks kirjeldada (sür)reaalsete kommentaaridena meid ümbritsevatele protsessidele. Näitustel esinenud nii kunstirühmituse –> Noolegrupp koosseisus (koos Villem Jahuga), kui individuaalselt. Tegutseb aktiivselt omaalgatuslikus galeriis Metropol. Triinu Jürves on kogemustega kunstiõpetaja ja koolitaja, kes valdab klassikalise kujutamise arsenali, aga ta leivanumberiks on kaasaegse kunsti õpetamise süsteem, mida loeb oma kunstiliseks praktikaks, sest mõlemad valdkonnad on ühendatud üheks loogiliseks tervikuks.

igapaevkollaz.blogspot.com

noolegrupp.blogspot.com

Kaarel Kütas (s. 1981 Pärnus) on multidistsiplinaarne vabakutseline kunstnik ja kuraator, kes oma loomingus lahendab globaalseid probleeme ja hingelisi dilemassid poeetilise talupojatarkusega. Tema peamiseks väljendusvahendiks on tegevuskunst, performatiivsed installatsioonid ja objektid, aga ka tegutsemine galerii Metropol ühe eestvedajana. Kaarel Kütas hindab kõrgelt koostööd teiste kunstnike ja rühmitustega, loob aktiivselt laiapõhjalisi kunstilis väljundeid nii endale kui kolleegidele ja publikule. Igapäevaelus tegutseb Kaarel riigikaitsevaldkonnas.

kaarelkytas.weebly.com/

Näitus jääb avatuks kuni 25. maini 2024.

Facebooki üritus: https://fb.me/e/6mZcXtlgY