TRR – 420. Soome maalijaterühmituse näitus

27.04 – 21.05.2011 Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas 

Soome maalijaterühmituse TRR-420 näitus

TRR-420 on kolme soome maalija rühmitus, kuhu kuuluvad Tapio Haapala Kokemäelt ja abielupaar Reijo Kärkkäinen ja Riikka Viinikanoja Kuopiost. Triol on olnud Soomes hulk näitusi, viimane neist Lapinlahti Kunstimuuseumis aastal 2010.

“Näem omavahelise ühendava lülina distantsiküsimust, näitkse füüsiline vahemaa esinejate vahel, millega kaasneb emotsionaalne lähedus, või kunstiteose ning selle kogeja lähedus või kaugus. Meie rühm kasutab soome registreerimismärki TRR-420 logona, kus numbrid tähendavad füüsilist vahemaad kunstike elukohtade vahell kilomeetrites (Kuopio, Kokemäki), samuti kunstike mobiilsust ja soovi avastada uut. TRR on kombinatsioon eesnimede esitähtedest.”

Tapio Haapala (s. 1965) – ” Mu tööd on kihilised maalid, mis valmivad tsükliliselt aja jooksul. Maal võis omandada oma esmase vormi viis aastat tagasi, nüüd võib ta välja näha hoopis teistsugune. Varasemad mustrid on osaliselt näha, kuid nende tähendus on maalimisprotsessi jooksul muutunud. Kokkusattumused, tujud ja isegi mõningane kaalutlus on maale nende eksistentsi jooksul mõjutanud.”

Reijo Kärkkäinen (s. 1964) – “Uurin oma töödes joonistamist ja maalimist, teksti ja kujundi vahelisi piire ja dialoogi. Tegevus kogub pöördeid abstraktses ekspressionismis ja joonistatud joon leiab end maalilt. Mina koordineerin erinevaid vaatepunkte, kus tõsidus kohtub satiiriga ja popkultuur mängib traditsioonilise kunstiväljendusega. Assotsatsioonid põrkuvad ja kulgevad üksteisega koos, ja kui kokkupõrge toimub soodsates oludes, tekib elu.”

Riikka Viinikanoja (s. 1973) – “Maalin alati modelli järgi, usun et see on väljakutse isikliku abstraktsionismi loomiseks. Nii hakkasin oma visandeid kokku õmblema ja neist pehmeid raamatuid tegema. Need on minu õmmeldud natüürmordid abstraktsete maalide jaoks. Neid maalid on juba teine lugu. Nagu natüürmort ikka.”