ÜHES MAJAS VI. Rait Prääts ja Sirje Eelma

1.- 18.august 2007 Kunstnike Maja galeriis

„Sirje Eelma ja Rait Prääts on tuntud kui KUNSTISUVE näitusesarja organiseerijad ja vedajad. Mõlemad on soliidse renomeega kunstnikud ja abikaasad. Siit ka näituse nimi, kunst on tehtud ühe katuse all. Eelmainitud ühiste nimetajatega tulebki vaatajal leppida-ühes majas võivad sündida väga erinevad ideed. … „ (Juta Kivimäe Päevaleht 15.02.1999)

Mis siis on muutunud kaheksa aastaga? KUNSTISUVI on jäänud tahaplaanile, näkku on lisandunud soliidsust, aga töödesse pigem mängulisust ja enam ühiseid nimetajaid.Vaatamata erinevatele materjalidele on tajutav koloriidi harmoonia, väljendusviisi ja motiivi täpne valik ja lõpetatuse aste. Mõlemad kunstnikud valdavad perfektselt oma väljatöötatud tehnikaid ja viivad oma mõtte alati nauditava visuaalse tulemuseni.

Klaas annab erakordse võimaluse illusoorse omaruumi tekkeks ja mitmekihilised inimelu stseenid Rait Präätsi valikul on sellesse „vangistatud kui eelajalooline õietolm merevaigukildu. Klaas on müstiline materjal, mis peale valguse näib suutvat peatada ka aja“. ( Juta Kivimäe)

Nagu need klaasi kätketud lood nii ka traditsioonilise käsitööoskuse elujõud ise peegeldavad omal moel nauditavaid kaasaja paradokse.

Sirje Eelma jaoks on sügavtrükipress küll abivahendiks pildi paberile saamiseks, aga seda ei saa nimetada traditsiooniliseks graafikatehnikaks. Teos sünnib trükkimise protsessis ja meistrit kasutada pole võimalik, seega on tiraazid väikesed ja seda hinnalisemad. Trükkida saab kõike, mis omab reljeefi – roostet, pitsi, pudelikorke, perforeeritud plekki jms., ja olemasolevaid sügavtrükiplaate luues neist üha uusi pildilisi tervikuid. Motiivid kulgevad piltides muutes oma tähendusi olenevalt uue pildiruumi poolt tekitatud mõjuväljast.

Mõlemad kunstnikud osalevad aktiivselt oma erialanäitustel meil ja mujal, samuti on kummalgi pikk isiknäituste loetelu. Viimastest aastatest võib mainida Sirje Eelma saadud züriipreemiat IV Tokyo Miniprint triennaalil 2005 Jaapanis ning Rait Präätsi edukaid esinemisi rahvusvahelistel grupinäitustel Rootsis ja Belgias. Tema klaasskulptuurid olid Eesti presidendi kingituseks Gruusia presidendile 2007 ja KUMU kingituseks kuninganna Elisabeth II-le 2006.

Pärnu on KUNSTISUVE lemmiklinn ja ka sel suvel on märk maas. Kontserdimajas ja Linnagaleriis on mitmendat nädalat avatud 100 AKENT- Sirje Eelma ja Rait Präätsi kureeritud suur rahvusvaheline fotonäitus, millega kolm viimast aastat Euroopas rännatud.

Kunstnikud on tänulikud Pärnule võimaluse eest tutvustada oma loomingut selles kaunis linnas ja veel nii mitme külje pealt.

Varasemad ühisnäitused: ÜHES MAJAS I Kastellaanimaja galerii, Tallinn 1999; ÜHES MAJAS II Sebra galerii, Tartu 1999; ÜHES MAJAS III Pärnu Linnagalerii 2000; ÜHES MAJAS IV Viljandi Linnagalerii 2002/2003; ÜHES MAJAS V Hansa Kunstisalong, Kuressaare 2004