VAENLANE ON SU KÕRVAL Veiko Klemmer

18.11 – 5.12. 2015 Pärnu Linnagalerii Kunstnike Maja (Nikolai 27).
Veiko Klemmer on lõpetanud Tartu Ülikooli maalikunsti eriala (2007) ja kaitsenud samas magistrikraadi (2009). Lisaks mitmetele isiknäitustele on ta osalenud ühisnäitustel nii Eestis kui ka väljaspool. Aastal 2007 pälvis Veiko Klemmer Kalmuse nimelise noore kunstniku stipendiumi ja 2008. aastal Eesti Kultuuriministeeriumi poolt välja antava Eduard Wiiralti nimelise noore kunstniku stipendiumi.
“VAENLANE ON SU KÕRVAL”
Katse kaardistada kurjust. Vaade inimloomuse ara, ahne, ja toore külje poole. Kõik on süüdi.
Säästud on läinud, kliima katki, korporatsioonid ja pangad väljaspool seadust, töökohad robotitele broneeritud. See ei ole sinu süü. See on majanduse, valitsuste, immigrantide, narkoparunite, terroristide, separatistide, rikaste, pättide, ilma ja alkohoolikute süü … Selle uskumiseks peab joobes olema.
Sina valisid nemad. Sina vahetasid oma iseseisvuse, erapooletuse ja nõuetekohase menetluse õigused suurema mugavuse ja kasumi vastu. Sa valisid kui kinnimakstud peatoimetajad, pühamehed, riigiisad ja sõjaõhutajad jutlustasid sulle läbi hirmu ja rumaluse klikimeedia kallutatud uudistes oma traditsioone ja müüte paremast maailmast, kus majanduskasv iial ei peatu. Sa valisid selle sujuvalt sobitudes ja küsimusi küsimata.
Sinu ahnuse ja arguse tõttu on rahvusvahelised põhimõtted olematud, tootlikkuse ja töötasu suhe sisuliselt languses, pensionist võid und näha, maksudeks läheb pool sinu sissetulekust ja tagatisi on null.
Sina lasid sellel juhtuda. Ja nüüd nad omavad sind.
Ja mind.
Neid ei ole olemas. On ainult meie, ja vaenlane oled sina.
Suur majandusjumal naeratab. Jaga ja valluta.

Klemmer_0008 Klemmer_0005 Klemmer_0022 DSC_0026 Klemmer_0027 Klemmer_0031Klemmer_0021 Klemmer_0004

MEEDIA: Galerii: Tartu kunstnik kaardistab kurjust  “Pärnu Postimees” 19.11.2015 Anu Jürisson

Eile õhtul avas Pärnus kunstnike majas oma isikunäituse tartlane Veiko Klemmer, kes on oma maalidel püüdnud kaardistada kurjust. Ideest kantuna on näitusel sellele viitav pealkirigi: “Vaenlane on su kõrval”.
Klemmer rääkis, et on maailmast katkemata kaela sadavate (negatiivsete) uudiste tulva endale ära blokkinud, sest väsis sellest: säästud on majanduse langustega läinud, saastamise tagajärjel kliima katki, korporatsioonid laiavad väljaspool seadust, pensionist võid vaid unistada, peale selle sõda Süürias ja terroriaktid Pariisis. Ent tahes-tahtmata lekivad need rindeteated – uudised elust – sellele vaatamata temani, sest keegi sõpradest ikka postitab ja jagab midagi.
Ajalugu kordub. Rahu minnakse maa peale tooma relvadega ja öeldakse, et teeme kõik korda, aga sellest ei tule midagi välja, sest näilist korda püütakse tagada vaid iseendale. “Võid ju ennast siniseks vihastada, aga teha niikuinii midagi pole,” nentis sotsiaalselt tundliku närviga kunstnik.
Kunstnike majas näha maaliseeria “Punane ja must” sellest kõigest tinglikult räägibki.
Klemmer on lõpetanud Tartu ülikoolis maalikunsti eriala ja kaitsnud seal magistrikraadi, teeb nüüd seal assistendina tudengitele maalipraktikume ja tegeleb töö kõrvalt loominguga.

DSC_0026

Veiko Klemmer katsus kaardistada kurjust  “Pärnu Postimees” 25.11.2015 Anu Jürisson
Tartlane Veiko Klemmer pöörab Pärnu kunstnike majas oma isikunäitusel “Vaenlane on su kõrval” pilgu inimloomuse ara, ahne ja toore külje poole.

Näitusega sama pealkirja kandva installatsiooni osal, pildil “Kiiremini ja kiiremini”, on valge töörügajast paarilise kõrval läinud perutama punane hobune. Tagajalgadele sunnivad teda tõusma pingul helesinised ohjad, mille üht otsa hoiavad inimpead täitvate lõrisevate huntidena kujutatud hirmud ja teine ots on seotud (karjääri)redeli külge – need on ihad, mis panevad meid staatuse nimel üha kõrgemale ronima.
Teisel maalil “Ametlik selgitus” istub kontorilaua taga triiksärgis kuju, kelle kaelusest turritavad inimpea asemel oksad, millest toa kohale tõuseb paks suitsupilv. Kolmandal maalil “Edasi” kannab ülikonnas mees võimusümbolina hirvesarvedega kolpa ja taob inimnahast šamaanitrummi puust õiglusehaamrikesega. Taevas hõõgub veripunaselt.
Klemmeri sõnutsi on igasugune kunstiteos oma märgilise loomuse tõttu alati illustratsioon, sest viitab millelegi. Katkine majandus, rikutud kliima või sõjaliste konfliktide lahendamine omakasust lähtudes – kunstnike majas näha maaliseeria “Punane ja must” sellest kõigest tinglikult räägibki.
Küsimusele, kas teda võiks nimetada sotsiaalselt tundliku närviga kunstnikuks, kes jälgib kirega maailmas toimuvat, kostis Klemmer, et on meedia uudistetulva endale ammu blokkinud, ent sellegipoolest lekib see tema ellu, sest sõbrad jagavad temaga teavet maailmas aktuaalse kohta.
“See väsitab ära, kui sellist infot muudkui tuleb ja tuleb, ilma selleta on lihtsam elada,” põhjendas kunstnik. “Sest kui võtad ajaloost paralleelid ette, tuleb välja, et võid ennast ju siniseks vihastada, aga teha niikuinii midagi ei ole.”
Klemmer on lõpetanud Tartu ülikoolis maalikunsti eriala ja kaitsnud seal magistrikraadi, teeb nüüd seal assistendina tudengitele maalipraktikume ja tegeleb töö kõrvalt loominguga. Tema näitust saab Pärnus kaeda 5. detsembrini.