VÄRSKE EESTI PLAKAT. Haapsalu Graafilise Disaini Festivali näitus

21.07-20.08.2011 Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas (Nikolai 27)

Mais-juunis toimus iga-aastane Eesti Kujundusgraafikute Liidu ja Haapsalu Kultuurikeskuse koostöös korraldatav Haapsalu Graafilise Disaini Festival (HGDF). On traditsiooniks saanud, et festivali kuraator Marko Kekišev toob igal suvel maiuspalasid HGDF-ilt ka Pärnusse. Seekord siis värsket eesti kultuuriplakatit.

Lihtsustatult võib öelda, et plakat on trükitud paberileht, mille ülesanne on edastada konkreetseid sõnumeid avalikkusele. Tähtis on plakati iseloomulik omadus – plakat pole kunagi ühekordne objekt, vaid alati tiražeeritud ja levitatud. Kõikidele plakatitele on ühine see, et neid kasutatakse keskmiselt agaramalt propagandas, laiemas mõttes nende funktsioon on midagi müüa. Plakatikujundus seevastu tegeleb spetsiifilise visuaalse strateegiaga. Rakendades teksti ja / või ainult mõnd pildilist elementi, luuakse vajalik kontakt nii tähelepaneliku kui juhusliku vaatajaga. Plaanitud sõnum peab selle strateegia tulemusel jõudma vaatajani ja olema meeldejääv.

Plakatid on ka sobiv lähtepunkt ajaloo aruteludele, sest ajaloolised sündmused ja ideoloogiad muutuvad plakatitel elusaks. Plakatitel on potentsiaal tabamaks teatud Zeitgeisti. Plakati puhul on visuaalne või optiline mälu suures osas sõltuvuses konkreetsete eluolude ainuomaste seostega. See eristab plakatit teistest visuaalsetest meediatest nagu fotograafia, film, maal või skulptuur. Visuaalse kommunikatsiooni spetsiifika kaudu teostuv nõue lihtsustada sõnumit ja keskenduda peamisele avaldusele on plakati puhul määrav.

VÄRSKE EESTI PLAKAT 2011 plakatikollektsiooni moodustavad 100 suurepärast plakatit. Näitusekonkursile laekus kokku 205 plakatit, žürii otsuse alusel saab näha Al Paldroki, Ander Avila, Andrei Kormashovi, Dan Mikkini, DF Studio, Dmitri Makonneni, Eerik Kohvi, Egon Erkmanni, Eiko Ojala, Eveli Variku, Ingel Martini, Kristjan Jagomäe, Kristjan Odeni, Lauri Järvlepa, Magnus Haravee, Margus Tamme, Marko Kekishevi, Martin Eelma, Martin Pedaniku, Martin Rästa, Mihkel Teemaa, Silver Vahtre, Tauri Birken, Tiit Rammuli, Toomas Pääsukese ja Uku Küttise parimaid teoseid. Plakatikollektsiooni ja konkursi 10 EESTI PARIMAT KULTUURIPLAKATIT 2011 žüriisse kuulusid: Mart Anderson, Dan Mikkin, Ionel Lehari, Ivar Sakk, Heino Prunsvelt, Anne Pikkov.